Galloperende benzinpris får amerikanerne til at lade bilen stå
Trafikken går tilbage, låse bliver sat på tanken med de dyre dråber, og bilisterne hopper ind i naboens bil. Olieprisens himmelflugt har ændret virkeligheden på de amerikanske veje.
Læs også
-
Overraskede forskere: Hammerdyr olie vil fjerne hver tredje bil fra vejene
Læs mere om
Den stigende oliepris sætter nu sine tydelige spor på amerikanske high- og freeways. For første gang i næsten 30 år er der sket et fald i trafikken, og mere end hver anden bilist planlægger nu deres bilkørsler med naboen.
Faldet på trafikken er kun på 1,7 procent i forhold til sidste år, og selvom det kan virke ubetydeligt, så skal det ses i forhold til, at den amerikanske bilpark vokser med to procent om året, fremgår det af Federal Highway Administration ifølge nyhedsbureauet AFP.
Benzinprisen ligger med 3,61 dollars per gallon (svarende til 4,60 kroner per liter) på et hidtil uset niveau, og aviser og internetsteder flyder over med vejledninger til mere benzinøkonomisk bilkørsel og anvisninger til de billigste tankstationer.
Faldet i trafikken har også medført et fald i benzinforbruget i de seneste to kvartaler, hvilket ikke er sket siden 1991. Samtidig er efterspørgslen på låse til bilens benzintank skudt i vejret. Den slags har der ikke været meget salg i siden oliekrisen i 1970’erne.
Amerikanerne er sikre: Prisstigningerne fortsætter
De voldsomme prisstigninger har været særlig voldsomme de seneste to måneder. I februar kunne man fylde en typisk SUV (sport-utility vehicle), der forbruger 12 liter per 100 kilometer, op for kun 342 kroner. I dag koster en optankning 405 kroner.
»Høje benzinpriser motiverer i øjeblikket bilisterne til at spare ved at køre mindre og benytte mere benzinøkonomisk transport,« siger Michael Morris fra Energy Information Administration ifølge AFP.
Virkeligheden på vejene har også sat sine aftryk i amerikanernes bevidsthed, og de tror ikke længere på beroligende sange om en stabilisering af priserne. 8 ud af 10 amerikanske bilister er overbevist om, at prisstigningerne ikke er en midlertidig begivenhed, viser en undersøgelse foretaget af Gallup.





