/energi

Krav om partikelfilter til dieselhakkere i forstæderne er på vej

Københavns omegnskommuner vil også ind i miljøzonen, som fra september skal sørge for, at der i første omgang bliver blæst ti procent færre sundhedsskadelige partikler i hovedet på borgerne. Miljøstyrelsen overvejer, men det kan tidligst ske fra 2011.

Klik for at se billedet i stort

Miljøzonen i København, som den dækker fra september.


Læs også

Læs mere om

Af Birgitte Marfelt, fredag 09. maj 2008 kl. 12:40

Til september er der indkørsel forbudt for dieselhakkere og rullende miljøbomber inden for grænserne af Ring 2 og Vejlands Allé på Amager. Men allerede før miljøzonen omkring hovedstadsområdet er trådt i kraft, undersøger Miljøstyrelsen nu, om zonen skal udvides til Ring 3.

Miljøzonen vil fra 2010 reducere trafikkens bidrag til forurening med ultrafine partikler med 20 procent. Lastbiler og andre tunge dieselkøretøjer skal udstyres med partikelfiltre, som opfanger næsten 80 procent af partiklerne fra en dieselmotor.

Københavns Kommune har for længst bedt om, at hele kommunen skal omfattes af miljøzonen. Nu presser også omegnskommunerne, bl.a. Rødovre og Gentofte, på for at komme med. Miljøminister Troels Lund Poulsen (V) er i færd med at skrive et svar til kommunerne.

Udvides miljøzonen til Ring 3, betyder det, at kommunerne Vallensbæk, Brøndby, Hvidovre, Glostrup, Rødovre, Herlev, Gladsaxe, Lyngby-Taarbæk og Gentofte bliver omfattet. Det betyder, at langt flere lastbiler skal udstyres med partikelfiltre – og langt færre partikler belaste folks helbred.

Mangler lovhjemmel
Problemet er, at der mangler lovhjemmel. For indtil videre er det kun landets fem største kommuner, som må indføre miljøzoner.

I Miljøstyrelsens erhvervskontor siger civilingeniør Christian Lange Fogh, at styrelsen er i færd med at analysere effekten af en udvidet miljøzone:

»Vi har bedt Danmarks Miljøundersøgelser, DMU, undersøge konsekvenserne af at udvide miljøzonen, men vi er endnu ikke begyndt at forberede lovændringen. Det betyder, at en ny og større miljøzone tidligst kan være en realitet i 2011.«

Alle lastbiler og busser
Miljøzonen medfører, at alle lastbiler, varebiler over 3,5 ton og busser med plads til mere end ni passagerer skal forsynes med partikelfilter, hvis motoren kun overholder Euro 2-normen.

Fra juli 2010 bliver kravene yderligere strammet, så samtlige tunge køretøjer med Euro 3-motorer – eller lavere – skal være udstyret med partikelfilter.

Og til at overholde loven er færdselspolitiet og kommunernes parkeringsvagter udset til at holde øje med syndere. Overtrædelse af miljøzonens bestemmelser vil koste en bøde i samme størrelsesorden som prisen på et partikelfilter.

Odense får ingen miljøzone
Det var Folketinget, som i december 2006 besluttede at ændre miljøbeskyttelsesloven og dermed principielt indførte miljøzoner med partikelfiltre på lastbiler og busser i kommunalt fastlagte områder. Juni sidste år besluttede Københavns og Frederiksberg Kommuner.

Ålborg får miljøzone i februar til næste år, i Århus varer det mindst halvandet år, mens Odense mangler ringgadestruktur og derfor ikke har nogen planer.

Alle busserne er klar
Alle de gule busser er blevet grønne, fastslår trafikselskabet Movia, hvis busser helt uretfærdigt har et gustent omdømme, for samtlige 578 busser er ikke bare klar til kravene fra september, men også til de skærpede krav fra juli 2010.

I dag har Movia 43 Euro 5-busser kørende i hovedstaden og 29, der overholder en skrappere standard, EEV.

»Det var et rigtigt valg, da vi for ti år siden begyndte at indføre busser, som var ekstra miljørigtige. Det betyder, at vi allerede nu er klar til miljøzonen, og vi har i sinde at blive ved med at gå foran,« siger administrerende direktør Johannes Sloth.
Samlet har miljøindsatsen betydet, at den årlige udledning af partikler fra busserne i Hovedstadsområdet på ti år er faldet fra mere end 50 tons til mindre end 3 tons.



09. maj 2008 kl 14:25

Martin Veicherts

Miljøvenlig udstødning!

Næsten alle busser i København har udstødningsrør, der peger ind mod cykelstien. Særligt når man som cyklist kører forbi en bus under start, kan det være meget ubehageligt/skadeligt. Er det også en del af den "...skrappere standard, EEV" eller er busserne mest "ekstra miljørigtige" for bilisterne?

At partikelfiltre for både diesel og benzinbiler i øvrigt ikke for længst er blevet påbudt, er et godt eksempel på dårligt prioriteret miljøpolitik. Skal det virkelig være vigtigere at få købt spekulative CO2 kvoter i Ulande end at få renset luften i byerne? Filtre burde endda snildt kunne financieres af de 180% i afgift.


09. maj 2008 kl 14:35

Martin Veicherts

Dårligt sprog!

... og er ord i avisoverskrifter som f.eks: hammerdyr, - møghuse, - eller dieselhakkere ikke snarere noget for Politiken-læsere ?-)


09. maj 2008 kl 15:52

Mads Knudsen

Rense luften i byerne - hvorfor ?

Det er da klart at den siddende regering ikke har prioriteret luftkvaliteten i byerne ret højt. For i de forurenede områder i byerne bor hovedsagelig tabere - mens vinderne bor i afsides, idylliske grønne omgiverlse med masser af frisk luft. Og forurenede byområder er et glimrende skræmmeeksempel til folk på vej op ad karrierestigen : "Sådan går det for dem, som ikke har taget sig sammen i tide - de kan ikke finde andre steder at bo"


30. aug 2009 kl 23:30

kasper michelsen

hho-generator

Hej, er her nogen, der har noget fornuftigt at sige om DIY HHO-generatorer, i stil med afdøde Stanley meyers patenterede opfindelse. Jeg har set en del på nettet og kan se det er blevet ret stort og har været det længe i lande som Australien, USA, England, Indien og der er flere på vej. de er forholdsvis billige at samle selv og én rapporterer at han tog til miljøtest i USA med en gammel vogn, men tallene viste under det tilladte udledningsniveau, fordi HHO forøgede forbrændingseffektiviteten og på en måde rensede ud.
Min ide er, hvis det virker i udlandet og oveni købet hjælper på forbruget, miljøet og vedligeholdelsen af motoren, er der så ikke nogen der har prøvet det af her i landet på et eller andet plan??


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk