Ugens debattør: DJØF'erne har for meget magt!

Anders Vind Ebbesen bruger hovedparten af sin tid på at akkumulere viden og det er også derfor han bruger ing.dk: for at få mere viden.

Af Tine Havkrog Brandenborg, lørdag 12. apr 2008 kl. 17:00

Ugens debattør, Anders Vind Ebbesen, arbejder som selvstændig it-konsulent primært med udvikling af webbaserede intranetsystemer. Når han ikke arbejder, skriver han små computerspil, men det er konsulentarbejdet, der giver brød på bordet.

Hvorfor deltager du i debatten på ing.dk?

Det korte svar er: For at få mere viden. Debatterne på ing.dk giver et dybere indblik i en række emner, som man sjældent ser i mainstream-pressen. Det er forfriskende at læse indlæg fra debattører, som både besidder en teoretisk viden, men samtidigt også ofte har hands on-erfaring med det diskuterede emne – det er dette "spændingsfelt", der i mine øjne gør ingeniører så interessante og giver deres argumentation vægt.

Hvad har du for eksempel lært af at læse andre debattørers indlæg?


At DJØF'erne har for meget magt! Det er svært at påpege specifikke ting, jeg har lært, men det mest lærerige er at se når en artikel følges op med et "kan det nu også passe?"-indlæg og så den efterfølgende debat.

Hvilke artikler har affødt den mest interessante debat i den seneste uge?

Artiklerne om Dongs elbiler har været interessante og har medført en livlig debat, hvor det ikke kun er de sædvanlige floskler i miljø/energidebatten, der er kommet til orde.

Hvad er din yndlingsblog på ing.dk?

Motorbloggen er gevaldigt interessant. PHloggen indeholder mange sjove indfald fra Poul-Henning Kamp, men debatterne i den er desværre ofte præget af en skyttegravsdiskussion, hvor formålet ikke er at komme frem til konsensus men at udbasunere sine egne synspunkter så meget, at den anden side ikke kan komme til orde – eller opgiver. TrafikTanker synes jeg også er interessant, da den omhandler et område jeg intet kender til – dér lærer jeg en del.

Hvad laver du, når du ikke deltager i debatten på ing.dk?


Jeg bruger hovedparten af min tid på at akkumulere viden. Der bliver slugt en bog med jævne mellemrum, og emnet er ikke afgørende; således har jeg just læst "1864" om Danmarks nederlag og "Infrastructure" af Brian Hayes. Den handler om alle de menneskeskabte ting, vi ser i landskabet – en bog jeg kan anbefale til alle (ingeniører og alment dødelige). Jeg besidder, som alle andre, nok en masse ubrugelig viden, men jeg mener ikke viden kan beskrives som ubrugelig, før man ligger på sit dødsleje og vurderer om man fik brug for den.

Hvad ville du helst læse på ing.dk i morgen?

At Folketinget har besluttet at nedsætte et apolitisk udvalg af ingeniører, som får hånd og halsret over alle beslutninger, der vedrører energi og infrastruktur. Udvalget ville få til opgave kun at fokusere på de miljø- og samfundsøkonomiske konsekvenser, uden skelen til lokalpolitiske interesser, den jyske trafikmafia og næste valgkamp. Det sker ikke, men man må vel gerne drømme?



12. apr 2008 kl 18:30

avatar

Peder Wirstad

For guds skyld - Nej!

>>>Hvad ville du helst læse på ing.dk i morgen?

At Folketinget har besluttet at nedsætte et apolitisk udvalg af ingeniører, som får hånd og halsret over alle beslutninger, der vedrører energi og infrastruktur. Udvalget ville få til opgave kun at fokusere på de miljø- og samfundsøkonomiske konsekvenser<<<

Ingeniører er gode problemløsere, men de er vandt til at finde DEN rigtige løsning.

Den findes nok ikke, og de ville ende op med at lemlæste hinanden (åndeligt) eller slå hinanden ihjel (forhåbentligt kun åndeligt).

Vi har desperat brug for velfungerende ingeniører med selvtillid - så lad politikerne "slå til hinanden". - De er så vandt til øretæver, at de tåler det. - (Skal man være rigtigt ondskabsfuld og sige, at der er ikke så meget i de hoveder, der kan ødelægges) :-)

Mvh Peder Wirstad


13. apr 2008 kl 15:22

avatar

Mogens Durup

Re: For guds skyld - Ja!

Ja i modsætning til Peder Wirstad mener jeg at det vil være en rigtig god ide at lade et udvalg af ingeniører tage stilling til alle beslutninger der vedrører energi og infrastruktur. Som det er nu tyder meget på at enkeltpersoner har nogle personlige kæpheste som de forelægger for ministeren som så senere får gjort det til lov. Hvis nye forslag først skulle diskuteres og vedtages i et forum af fagfolk var der en rimelig god chance for at de værste vildskud blev luget fra før de blev forelagt ministeren.


13. apr 2008 kl 21:01

Jens Haugaard

Re: Re: For guds skyld - Ja!

Fantastisk med et ekspertvælde, ikke?

Det må være rart at være af den opfattelse, at man besider ekspertisen til at løse alle andres problemer uanset områdets størrelse i øvrigt!

Selv om jeg er tilhænger af at lade beslutninger være baseret på viden og ikke holdninger alene, ser jeg ovenstående bemærkninger som en helt igennem syg tanke. Og ærlig talt rystende at se det udtrykt af hvad jeg gik og troede var veluddannede mennesker.

På trods af den store modstand ser jeg - og åbenbart i modsætning til en hel del debattører på dette forum - MEGET gerne djøf'ere udøve det de er virkelig gode til. Ledelse, økonomiske kalkyler, omsætning af komplicerede problemstillinger etc.

Ser dem skam også vinde indpas inden for mit fag (hvor de heller ikke altid er lige velkomne) - og heldigvis for det. Læger er nemlig gode til at hævde deres magt; desværre bare ikke altid at forvalte knappe ressourcer.

Men hellere det, end en junta af ingeniører.


13. apr 2008 kl 21:25

avatar

Poul-Henning Kamp

Kina


Kina er et godt eksempel på et land hvor det er ingeniørene der styrer showet.

Derfor har de blandt andet gjort mere for at bekæmpe global opvarmning end noget andet land, takket være deres 1-barns politik.

Poul-Henning


14. apr 2008 kl 07:19

Thomas Pedersen

Godt sagt!

"Jeg besidder, som alle andre, nok en masse ubrugelig viden, men jeg mener ikke viden kan beskrives som ubrugelig, før man ligger på sit dødsleje og vurderer om man fik brug for den."

Helt enig! Den formulering vil jeg selv bruge i fremtiden, hvis du ikke har noget imod det.

Jeg oplever somme tider, at folk beundrer mig for den viden har allerede har, men rynker på næsten af den tid jeg bruger på at få den viden, jeg skal bruge i fremtiden. Men netop ved at studere andre problemstillinger end blot lige dem man roder med i dagligdagen, kan man få inspiration til at løse sine problemer på en anderledes, kreativ måde.


14. apr 2008 kl 10:17

Jens Haugaard

Re: Kina


Kina er et godt eksempel på et land hvor det er ingeniørene der styrer showet.

Kineserne er skam også rigtig gode til at bruge deres overskudsproduktion af børn.

Men det er vel ikke sådan et "effektivt" system, du taler for?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.