/energi

Shell: CO2-lagring ligger langt ude i fremtiden

Hvis CO2-lagring skal være en succes på verdensplan, kræver det en infrastruktur dobbelt så stor som verdens naturgasnet. Sådan skriver olieselskabet Shell i en rapport om fremtidens energiforsyning.

Af Thomas Djursing, torsdag 03. apr 2008 kl. 13:07

Verdens kulkraftværker skal pumpe CO2 ned under jorden for at sætte en stopper for de smeltende poler, er fyldt med problemer. Det vurderer olieselskabet Shell i en rapport om verdens energiforsyning frem til 2050.

Ifølge Shell vil CO2-lagring tidligst blive aktuel på større kraftværker i 2020, selvom teknologien er mulig i dag. Teknikken kræver også en omfattende infrastruktur for lagring og transport, samt et system, der tager højde for CO2-priser, sikkerhed og ansvarsfordeling.

Men selv når teknikken og alt papirarbejdet er på plads, så er en betydelig ulempe ved CO2-lagring, at teknikken trækker energi ud af kraftværkerne, skriver Shell i sin rapport.

»Skal verden nå op på en årlig lagringskapacitet på seks gigatons CO2 – et betydeligt bidrag til lavere udledninger – kræver det en enorm infrastruktur til lagring og transport, som er dobbelt så stor som den nuværende infrastruktur til naturgas,« fremgår det af rapporten fra Shell.

Trods den store udfordring forudsiger Shell i sit mest optimistiske scenarium, at 90 procent af alle kulkraftværker og gasfyrede kraftværker blandt OECD-landene vil være forsynet med CO2-lagring i 2050.

I lande, hvis økonomi ikke er stærkt nok til at være med i Vestens økonomiske samarbejdsorganisation, vil kun halvdelen af kraftværkerne sende CO2 ned under jorden. Samlet svarer det til en reduktion i verdens CO2-udledningen med mellem 15 og 20 procent.

Shell: Vi når ikke FN´s klimamål
CO2-lagringen indgår i Shells optimistiske beregninger af, hvad der sker, hvis politikerne viser handlekraft og vælger langsigtede løsninger for energiforsyningen.

I blueprintsscenariet er det muligt, at afkoble verdens økonomiske vækst fra vores energiforbrug, men vi når ikke at få indholdet af CO2 i atmosfæren så langt ned, som FN´s klimapanel IPPC kræver for at undgå alvorlige klimaændringer.

Shell opererer også med et scenarium, hvor verdens ledere først satser på vedvarende energiformer og CO2-lagring, når vi for alvor mærker effekterne af klimaændringer eller bliver presset af stigende oliepriser. Olieselskabet satser selv på at være med til at fremme det mere optimistiske billede af fremtiden.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk