SAS: Nye Dash-8-fly har fået bedre landingsstel
SAS lover, at de nye Dash-fly, som selskabet køber af canadiske Bombardier, har »bedre operationel kvalitet« end deres uheldsramte forgænger. De får dog ikke lov til at flyve i Danmark.
Øverst: SAS's nye CRJ900 jetfly, som skal erstatte de uheldsramte Dash-8 Q400 i Danmark, Norge og Sverige. Nederst: De nye Dash-8 Q400 NextGen, som skal indsættes i AirBaltic og Wideroe.
Læs også
Læs mere om
Problemerne med landingsstel og korrosion er løst.
Så håndfaste løfter udstedte ledelsen for det skandinaviske flyselskab SAS, da den mandag skulle forklare, hvorfor den køber 14 nye Dash-8-fly af canadiske Bombardier. Flyene skal være med til at erstatte de 27 Dash-8, som SAS har kørt i hangar efter gentagne nødlandinger med defekte landingsstel.
»Der er en vældig forskel på de fly, vi får nu, og de Dash-8-fly, der forulykkede, og som var de allerførste af typen,« sagde SAS' koncernchef Mats Jansson på en pressekonference.
SAS har endda sikret sig optioner på yderligere Dash-8 Q400 Nextgen, hvis markedet skulle vise sig at blive stort nok hos Airbaltic og Wideroe, som får de nye propelfly.
»Det er et optimalt valg for disse ruter, kundemæssigt og forretningsmæssigt,« sagde en ledende talsmand, som ikke blev præsenteret på videokonferencen.
»SAS står i en meget dyr situation lige nu, for de groundede Dash-8-fly koster leje stadigvæk, og vi lejer nye fly som erstatning,« tilføjede han.
SAS-ledelsen understreger, at der er foretaget over 150 tekniske ændringer i forhold til de gamle Dash-8-fly.
De danske lufthavne får heller ikke besøg af Dash-8 igen. I SAS' egen, skandinaviske flåde bliver de erstattet med jetflyet CRJ900, som Bombardier også producerer. Det skyldes, at SAS' egne passagerundersøgelser viser, at passagererne vil flyve jet, som er mere komfortable og hurtigere.
Jetfly er dyrere per sæde end propelfly som Dash-8 Q400, oplyser SAS. Til gengæld er der flere sæder i jetflyene.
Koncernchef Mats Jansson garanterede, at flytypen Dash-8 er en god. SAS var bare uheldig med sine, fordi det var de første i Q400-serien, mener han.
»Der er ikke noget i vejen med sikkerheden, når først de er blevet repareret,« fastslog SAS-ledelsen.
De gamle fly, som SAS ikke længere vil flyve med af hensyn til kundernes følelser, skal sælges. Der er foreløbig skrevet et letter-of-intent med en udenlandsk køber om halvdelen af flåden.






