Forretningsmodel
Var det ikke en lignende forretningsmodel der gjorde fax-reklamer forbudt?
Reklame-afsenderen brugte løs af modtagerens dyre termo-papir, og det blev modtagerne ret oprørte over.
Mvh.
Per
Medierne har i den forløbne uge kundgjort at PostDanmark A/S overvejer at tilstå sommerhusejerne den gunst, at de engang i fremtiden kan sætte "nej tak til reklamer" mærker på deres postkasser, uden at blive beskyldt for svindel og bedrag af den lokale postmesterinde.
Måske vil mærket også virke i et eller andet omfang, selvom det fysiske mærke på postkassen intet har at gøre med om man får papiraffald leveret eller ej, det styres af en database som man hellere må være kompatibel med, hvis man vil have sin lovbeskyttede post.
Men skal vi være tilfredse med at PostDanmark A/S allernådigst holder op med at spamme vores postkasser som det passer dem, eller skal vi insistere på, at det er vores postkasser og at vi bestemmer hvem der må bruge dem og til hvad ?
I sin helt simple form ser regnestykket jo således ud:
Nogen betaler PostDanmark for at uddele en reklameavis.
PostDanmark betaler postbudet for at fylde dem i min postkasse.
Jeg har besværet med at bære reklameavisen ned til den kommunale papircontainer.
Kommunen tømmer papircontaineren og sender regningen til mig og andre borgere.
Jeg har meget, meget svært ved ikke at se hvordan et tilfældigt aktieselskab kan kræve at jeg skal støtte deres forretningsmodel på den måde.
Nej, jeg er ikke tilfreds med PostDanmark A/S "ændrede service tilbud" og derfor er der stadig 500 kr gebyr er døgn for at bruge mine postkasser til reklamer og indtil nu har jeg afsendt fem opkrævninger af 500 kr.
PostDanmark A/S har indtil nu ikke reageret på de fremsendte opkrævninger.
Alt andet lige opfatter byretten en manglende protest imod en fordring som accept af dennes gyldighed, forudsat kreditor kan bevise at debitor er bekendt med fordringen.
Opkrævningerne er personligt indleveret til rekommanderet forsendelse på Post Danmarks Posthus i Slagelse, så jeg forventer ikke at høre "vi har ikke modtaget noget" undskyldningen.
Følg med på den side jeg har lavet for "postsagen".
phk
Var det ikke en lignende forretningsmodel der gjorde fax-reklamer forbudt?
Reklame-afsenderen brugte løs af modtagerens dyre termo-papir, og det blev modtagerne ret oprørte over.
Mvh.
Per
09. mar 2008 kl 23:37
Alt andet lige opfatter byretten en manglende protest imod en fordring som accept af dennes gyldighed, forudsat kreditor kan bevise at debitor er bekendt med fordringen.
§ 8. Har tilbudsgiveren erklæret, at han vil anse den anden parts tavshed for antagelse af tilbudet, eller fremgår det i øvrigt af forholdet, at han ikke venter udtrykkeligt svar, er den anden part alligevel pligtig til, såfremt han vil antage tilbudet, på forespørgsel at afgive erklæring derom. Undlader han dette er tilbudet bortfaldet."
§ 36. En aftale kan ændres eller tilsidesættes helt eller delvis, hvis det vil være urimeligt eller i strid med redelig handlemåde at gøre den gældende. Det samme gælder andre retshandler.
Hvad med at sende dem retur som "Postsag" til de enkelte firmaer? OK - det koster selvfølgelig nogle kuverter og de vil jo nok lure lidt nede på posthuset eller i postbutikken hvis man kommer og beder om 50 eller 100 postsagskuverter :-)
Men det kunne nu være sjovt hvis Coop eller Dansk Supermarked fik sådan 5 tons reklameaviser retur bare een gang.
PostDanmark A/S har indtil nu ikke reageret på de fremsendte opkrævninger.
10. mar 2008 kl 17:04
Kære Poul-Henning!
Jeg sidder og filosoferer over om jeg er for gammeldags, jeg kunne godt lide at der eksisterede noget der hed et postkontor og et billetsalg hos DSB og et rådhus, hedengange statsforetagender.
Er jeg ved at blive gammel?
Nå, men der kan vist ikke være nogen tvivl om at postservicen er blevet dyrere og dårligere efter privatiseringen, det er ikke akseptabelt, og du ønskes al mulig held og lykke med dit overordentlig rimelige foretagende, det er en virkelig god side du har oprettet på nettet for din sag.
Tak for din umage!
10. mar 2008 kl 19:28
Hvad med at sende dem retur som "Postsag" til de enkelte firmaer? OK - det koster selvfølgelig nogle kuverter og de vil jo nok lure lidt nede på posthuset eller i postbutikken hvis man kommer og beder om 50 eller 100 postsagskuverter :-)
Men det kunne nu være sjovt hvis Coop eller Dansk Supermarked fik sådan 5 tons reklameaviser retur bare een gang.
Hvad med bare at proppe hele dyngen ned i den nærmeste af Postdanmark opstillede postkasse?
10. mar 2008 kl 20:02
Hvad med bare at proppe hele dyngen ned i den nærmeste af Postdanmark opstillede postkasse? Jeg tror Postdanmark A/S ville få noget at tænke over hvis de selv modtog 150 kg uadrasseret post i hver af deres postkasser.
10. mar 2008 kl 21:51
Post Danmark giver sig og åbner fra sommer mulighed for at også sommerhusejerne kan få et mærkat så de undgår reklamer i postkasserne
Post Danmark vil - langt om længe, vil mange sommerhusudlejere måske sige - udvide ordningen ”Ingen reklamer - tak”, så den fra denne sommer også kommer til at gælde for fritidsboliger.
”Vi vil udvide den eksisterende ordning så hurtigt som muligt, og vi venter, at det kan være på plads inden sommerferien i år,” forklarer vicedirektør Anders Due, Post Danmark.
Ordningen blev indført i efteråret 1990 som en frivillig ordning, men den har indtil nu været reserveret private husstande i helårsbeboelse.
Det vil være muligt at tilmelde sig ordningen for sommerhuse senere på foråret.
Så kan man så undrer sig over, hvorfor det ikke altid har været sådan?
”Tidligere var vi ikke opmærksom på, at der var et behov. Man skal tænke på at antallet af folk, der siger nej tak til reklamer i helårsbeboelse alene i det seneste år er blevet fordoblet,” svarer postvicedirektøren.
”Dertil kommer at folk i stigende grad opholder sig i fritidshuse, deres egne eller lejede, hvad detailhandlen måske først nu har set som et marked og gjort til et problem for nogen,” siger Anders Due. Han understreger, at det at få udleveret et Ingen reklamer-mærkat ikke bare er at få et mærkat. Post Danmark har ikke haft systemet til at registrere et nej tak i sommerhusområderne før, pointerer Anders Due.
Han understreger, at Post Danmark som udgangspunkt kun udleverer post og dermed også reklamer i de 12 uger i og omkring skolernes sommerferie.
Fra http://fpn.dk/bolig/article128....ece
Ordningen blev indført i efteråret 1990 som en frivillig ordning, men den har indtil nu været reserveret private husstande i helårsbeboelse.
Jeg kom til at veje dagens reklameforsyning fra postvæsenet her i formiddag (nul mærke på postkassen): 700 gram.
Desuden ankom der 2,3 kg. med et bud i en gammel og rygende Ford Fiesta.
Altså 3 kg fuldstændigt ligegyldigt skrammel pr. uge. = 150 kg pr. år. Svarende skønsvis til ca. 50 liter olie + de kulbrinter, der bruges til at bringe det til os og fjerne det igen til destruktion (hvilket vi så betaler for i den kommunale ordning). Dertil de besynderlige jordarter mm. der er i tryksværten og papiret.
Ganger man op på samfundsniveau, er miljøomkostningen måske nok begrænset, men altså...
Kan vi ikke få skruet ned for denne helt overflødige massestrøm? Der må være mere miljøvenlige måder at forlyste sig med disse oh så skjønne indkøbsdrømme.
/Rolf
29. mar 2008 kl 21:40
Især når reklamerne tillige er på minreklame.dk og på de respektive firmaers hjemmesider, virker det en smule tosset, at vi oveni skal få dem ind af brevsprækken. Og de ryger direkte i papircontraineren i fuldstændig jomfruelig tilstand. Det må være en yderst begrænset del af samfundet, der ikke har adgang til at få de selvsamme informationer på nettet, som kommer ind af brevsprækken. Og nu vi er i gang; se at at drop den årlige invasion af telefonbøger og De Gule Sider. Jeg har ikke brugt en telefonbog siden Schlüter (ved nærmere eftertanke måske nærmere Nyrup), så hvad skal det til for?
08. apr 2008 kl 08:24
...Nu er ekstrabladets læsere også inviteret til kamp mod post DK. I dette tilfælde opfordrer EB at poste reklamen retur i de røde postkasser
Link: http://ekstrabladet.dk/kup/for....ece
07. okt 2008 kl 19:59
Ide Nyt dukkede op i postkassen i dag - hvad skete der egentlig her?
Har Post Danmark fortsat retten til at spamme postkasserne eller har jeg været uopmærksom?
Bjørn
Har Post Danmark fortsat retten til at spamme postkasserne eller har jeg været uopmærksom?
07. okt 2008 kl 20:28
Hvor svært skal det være.
Det kan ikke passe, at man skal ringe/skrive/maile for at få en labels for at undgå junk mail fra PostDanmark.
Hvis vi vil have disse reklamer burde der være en regel om, at vi selv sætter en labels på postkassen samr at PostDanmark giver os en mulighed.
B.J.
07. okt 2008 kl 20:35
Hvor svært skal det være.
Det kan ikke passe, at man skal ringe/skrive/maile for at få en labels for at undgå junk mail fra PostDanmark.
Hvis vi vil have disse reklamer burde der være en regel om, at vi selv sætter en labels på postkassen samt at PostDanmark giver os en mulighed.
B.J.
07. okt 2008 kl 21:40
Ekstrabladet skød mig i foden med deres kampagne: de har aftvunget PostDK et løfte om at det bliver "bedre" efter 1jan2009.Ingen kritik af PHK her, men det "løfte" er jo relativt - det relevante er "hvor meget bedre det bliver"...
Desværre havde jeg ikke nået at indgive min stævning først og da sagsbehandlingstiden i Københavns Byret er meget lang reducerede det mine chancer for en sejr kraftigt.Ikke forstået, kan du uddybe lidt her - hvad har rækkefølgen med det at gøre, handlingen er jo begået af Post Danmark og medmindre de har en tidsmaskine er det jo et uforanderligt faktum?
Det er en meget lang historie.
Det blev vurderet af fagfolk, at når PostDK var krøbet til korset længe inden jeg kunne håbe på at sagen ville komme for en dommer, ville der ikke være nok konkret skade tilbage til at vinde den på nogen meningsfyldt måde.
På den anden side, kan man jo prøve at bilde sig selv ind, at den korrespondance jeg havde ført var med på vægtskålen da PostDK krøb til korset for EB.
Poul-Henning
07. okt 2008 kl 22:05
Så enden er / bliver at Post Danmark resten af 2008 kan spamme postkasserne som de vil.
I 2009 bliver det så "bedre" - hvad det så end betyder.
Måske er det bare mig, men efter min mening kan værdien af det løfte ligge på et meget meget lille sted.
Bjørn
Staus er at de fortsætter på samme gamle måde. Her i 2009 modtager jeg stadig reklamer i omslag. Selv fra firmaer, der på deres reklamemateriale, har et lille billede, der viser at de respekterer et "Nej Tak til reklamer" skilt. Det holder åbenbart ikke Postdanmark tilbage. Bliver spændende at se om EkstraBladet følger op på sagen.
03. jan 2009 kl 16:49
Burde det ikke være sådan, at hvis et firma ønsker at levere reklamer i min postkasse, så skal de først indhente en skriftlig tilladelse hos mig?
Jeg opfatter min postkasse som en modtagestation for breve - og for mig er reklamer ikke breve - heller ikke hvis de sendes som adresseret post.
Godt Nytår
Carl-Erik
"Burde det ikke være sådan, at hvis et firma ønsker at levere reklamer i min postkasse, så skal de først indhente en skriftlig tilladelse hos mig?"
Nej da. Sikke besværligt det ville blive for virksomheder at reklamere.
03. jan 2009 kl 17:51
Nu kan postkassen ved sommerhuset jo hurtigt blive fyldt op med junk, og man kommer ikke nødvendigvis og tømmer kassen hver dag.
Hvad sker der når postkassen er stopfuld og posten "skal" af med næste ladning?
Kan man eventuel købe en fake-indsats, som indikerer at postkassen er fuld, men bare ikke er det? Det kunne være en plastik udgave af lidt Bilka og byggemarked-reklamer etc.
Måske kunne postkassen være født sådan.
P.S. Har ikke patenteret ideen endnu :-)
"Burde det ikke være sådan, at hvis et firma ønsker at levere reklamer i min postkasse, så skal de først indhente en skriftlig tilladelse hos mig?"
Undskyld, Carl-Erik Ravn. Jeg kom til at citere Claus Wøbbe for et citat af dig.???
Mmh, sikke noget rod :-)
LES
11. mar 2009 kl 01:53
tja, jeg putter spammet tilbage i de røde postkasser!
11. mar 2009 kl 02:12
Johan-Albert Boye:
tja, jeg putter spammet tilbage i de røde postkasser!Dét gjorde jeg også, i to - tre måneder.
12. aug 2009 kl 11:47
Det er længe siden, der er kommet opdateringer.
Er det blevet til noget med rykkerne?