Forskere ønsker kortlægning af farlig grisebakterie
En arbejdsgruppe er i færd med at forberede et notat til sundhedsministeren om, hvordan Danmark skal reagere på smittetruslen
Hvor mange mennesker i Danmark går rundt med den farlige MRSA-bakterie ST398 på huden eller i næsen lige nu? Det ved ingen.
Grunden til, at vi gerne vil vide det, skyldes to ting. For det første er dødeligheden ved MRSA-bakterier dobbelt så høj som ved alvorlige infektioner forårsaget af ikke-resistente stafylokokker og for det andet, er det nu blevet dokumenteret, at ST398 kan springe fra grise til mennesker. Og med en bestand på 13 millioner svin i Danmark, er der et helt enormt smittepotentiale netop her.
Det, vi til gengæld ved, er, at der i Holland, som ligner Danmark med hensyn til svineproduktion - dog uden at have nær så mange grise per indbygger - er konstateret, at 50 procent af svineavlere i visse regioner er smittet med ST398, samt at fem procent af veterinært personale er smittet.
Hvad skal der gøres?
En dansk arbejdegruppe med deltagelse af Sundhedsstyrelsen, Arbejdstilsynet, Fødevarstyrelsen, Fødevareinstituttet og SSI er nu i færd med at udarbejde et notat til Sundhedsministeriet med anbefalinger til, hvad man bør gøre for at sikre, at Danmark undgår at bakterien udbredes mere end, hvad den er nu.
Arbejdsgruppen vil henstille til, at SSI udarbejder en kortlægning af, ST398's betydning for mennesker.
Overlæge og afdelingsleder med speciale i MRSA-bakterier på SSI, Robert Skov, forestiller sig, at der skal sættes fokus på især tre ting:
- Hvor stor er udbredelsen af ST398 hos mennesker?
- Hvor hyppigt ser man ST398 smitte mellem mennesker?
- Hvor naturlige er mennesker som værter? Dvs. bliver vi kun forurenet, så bakterien spontant forsvinder igen, eller bliver vi decideret koloniseret, så ST398 bliver en del af vores normale bakterieflora - omend langt farligere.
»Jo hurtigere vi får undersøgt udbredelsen af ST398 i mennesker, jo hurtigere ved vi, om der er et problem,« siger Robert Skov.
Han vil gerne undersøge slagterimedarbejdere og de mennesker, der passer svin samt deres familier og venner. Det forestiller han sig skal ske ved en undersøgelse med deltagelse fra 100 mennesker med professionel kontakt til svin samt 100 andre landmænd som kontrol.




