Indlandsisens tilbagetog hæver Grønland fem cm om året
Grønlands grundfjeld hæver sig, i takt med at indlandsisen smelter. I Sydøstgrønland vokser fjeldet med fem centimeter om året. »Det er enorme tal,« lyder det fra dansk forsker.
Læs også
-
Grønlands is smelter dobbelt så hurtigt som for tre år siden
Læs mere om
Temperaturstigninger gennem de seneste 100 år betyder, at grundfjeldet i det sydøstlige Grønland i øjeblikket hæver sig med mellem fire og fem centimeter om året, viser målinger fra seks GPS-stationer på Grønland.
»Det her er enorme tal i vores verden,« siger seniorforsker Shfaqat Abbas Khan fra DTU Space, der står for undersøgelsen sammen med tre forskere fra University of Colorado og to forskere i Luxembourg.
Grundfjeldets hævning skyldes, at indlandsisens pres på grundfjeldet aftager, fordi afsmeltningen af indlandsisen sker med voldsom hast i øjeblikket.
Hvert år forsvinder der 160 kubikkilometer is alene fra gletsjerne i Sydøstgrønland. Det svarer til det samlede årlige vandforbrug fra en million danske parcelhuse. Afsmeltningen fra Sydøstgrønland udgør 70 procent af indlandsisens samlede massetab.
Indlandsisen voksede indtil for 100 år siden
Undersøgelsen begyndte for 14 år siden, hvor de seks GPS-stationer blev sat til at måle grundfjeldets position, og i analysen af måleresultaterne har forskerne været nødt til at tage højde for flere årsager til grundfjeldets hævning.
Gennem de seneste 4000 år er indlandsisen vokset frem til for 100 år siden. I den periode faldt temperaturen med tre grader, og indlandsisen bevægede sig 30-40 kilometer fremad i Sydvestgrønland.
Den udvikling indvirker stadig på grundfjeldets bevægelse og vil gøre det i flere hundrede år fremover, på samme måde som Europa stadig hæver sig ganske langsomt efter den seneste istid.
Men samtidig med den langsomme eftervirkning af 4000 års isvækst reagerer grundfjeldet umiddelbart på den nuværende afsmeltning. Det er de to processer, som forskerne har forsøgt at skille ad i deres analyser.
»Vi arbejder nu på at se, hvor lang tid der går med den nuværende afsmeltning, før vi er tilbage i en situation for 4000 år siden. Men det er allerede klart, at vi ikke skal vente 4000 år. Nu går det meget hurtigt,« siger Shfaqat Abbas Khan.
I øjeblikket bliver udløbsgletsjerne i Sydvestgrønland op til 100 meter tyndere ved randen om året.






