/energi

Vinge rev sig løs fra Vestas-mølle og fløj 40 meter væk

Boltene, som skulle holde vingerne på en gammel Vestas-vindmølle på Gotland i Sverige, fast, var knækket eller gået løse. En opskræmt nabo fortæller, at det lød som et overlydsfly, da vingen bragede ned på jorden.

Af Kent Krøyer, tirsdag 29. jan 2008 kl. 12:21

En svensk vindmølle, produceret af vindmøllefabrikken Vestas, tabte i blæsevejret fredag morgen en vinge, som fløj 40 meter væk, før den landede med et brag. Ingen personer kom til skade.

Møllen står i vindmølleparken Kulle 11 ved Näs i Gotland, Sverige. Den ejes af selskabet Siral Systems.

Det er tredje gang på kort tid, at gamle møller fra Vestas vælter eller går i stykker. I november væltede en mølle i Skotland, og to dage før nytår skete det ved Carlisle i Nordengland.

»Jeg troede, det var et overlydsbrag fra et fly eller en bilulykke,« fortæller en nabo, Einar Franson fra Drakarve i Näs på Gotland, til en svensk lokalavis.

Vestas oplyser intet om uheldet på sin hjemmeside, men ifølge det svenske magasin Ny Teknik er boltene, der holder vingen fast på akslen, knækket eller gået løse.

En svensk vindkraftekspert, Örjan Hedblom, siger til Gotlands Tidningar, at møllefabrikanter generelt forsøger at hindre, at informationer om havarier kommer ud i pressen.

Den svenske presse blev først klar over uheldet mandag, skriver Ny Teknik.

Den havarerede mølle på Gotland er en model V52, næsten samme model som den, der forulykkede i skotland. V52 betyder, at rotordiameteren er 52 meter.

Om uheldet i Skotland sagde Vestas-direktøren Klaus Steen Mortensen dengang til Ingeniøren:

»Vi er overbeviste om, at der er tale om en enkeltstående hændelse, men for at leve op til vores ’sikkerhed frem for alt’-kultur, så bringer vi anbefalingen fra HSE videre til vindmølleejere i andre lande.«

Derfor anbefalede Vestas alle mølleejere i verden med typen V47 og V52, at de standser deres møller, når vinden kommer op på 15 meter per sekund, svarende til kulingstyrke.

I USA mistede en person livet i august 2007, da en Siemens mølle væltede i Oregon. Det fik norske Statkraft til at lukke tre store Siemens-mølleparker, indtil de er ordenligt undersøgt.

Tyskland har i de seneste to år oplevet flere havarier, herunder ét, hvor en vinge faldt fra en 100 meter høj mølle.



29. jan 2008 kl 14:17

avatar

Morgan Troedsson

Er bolterne årsagen?

En 25 meter vindmøllevinge til en V52 vindmølle brasser til marken; ophænget har havererat. Et nærbilled fremviser bolthul uden synlige bolter. Mangler der virkelig bolter?
Billedet visar muligvis vingens ophængningsflange, med dele af pitch-reguleringssystemet. En fortolkning må være at brud er opstået i pitchingophænget (f.eks. lejeophænget), ikke i selve vingens boltesamling.


29. jan 2008 kl 15:23

Leo Jensen

Re: Er bolterne årsagen?

Jeg synes, at det fremgår af billederne, at det ikke er vingeboltene, men boltene i lejets yderring der er fejlet.


29. jan 2008 kl 15:49

avatar

Bertel Lohmann Andersen

Forsigtighedsprincippet

Man må gå ud fra, at de politikere, der plejer at råbe op om forsigtighedsprincippet, når det drejer sig om a-kraft, nu vil gøre det samme. Det er jo naturligvis befolkningens ve og vel, der ligger dem så stærkt på sinde!


29. jan 2008 kl 18:11

Ian Jordan

Træthedsbrud i det stålstøbte nav ?

Hver vinge sidder i en drejekrans. Og hver drejekarans er boltet fast på det støbte nav. Det er ikke vingens bolte der er sprunget, men de bolte der holdt drejekransen fast på navet. Det underlige er , at man ikke kan se nogle af boltene hænge i hullerne.
Fejlen sidder derfor stadig oppe i møllen , hvor glasfibernæsen skjuler befæstningen.
Så det kan ligesågodt være en støbefejl i det stålstøbte nav, som bolte der er sprunget. Eller en pludselig opstået svækkelse p.g.a. f.eks. lynnedslag.
Det bliver interessant at se hvad der virkelig skete.

Ian Jordan


29. jan 2008 kl 18:38

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Forsigtighedsprincippet

Man må gå ud fra, at de politikere, der plejer at råbe op om forsigtighedsprincippet, når det drejer sig om a-kraft, nu vil gøre det samme. Det er jo naturligvis befolkningens ve og vel, der ligger dem så stærkt på sinde!

Du mener f.eks ved ikke at tillade at nye møller bliver opstillet tæt på bebyggelse ?

Jep, den har vist været på plads i mange år :-)

Poul-Henning


29. jan 2008 kl 21:01

Leo Jensen

Tomme boltehuller

Da boltehullerne er tomme, så er det nok boltene, der er sprunget, og ikke det støbte nav der er fejlet. Det er også langt mere sansynligt, da deres styrke bl.a. afhænger korrekt vedligeholdt tilspænding. Desuden er boltene næppe udsat for den samme systematiske kontrol som de støbte nav. Her bruges nok kun stikprøve-kontrol, og så kan der smutte en farisær igennem systemet.


29. jan 2008 kl 21:12

Leo Jensen

Ingen sammenhæng mellem de 3 uheld

Artiklen antyder en sammenhæng mellem de 3 uheld med Vestas-møller. Det er der næppe.
Den mølle der væltede var af en meget gammel type, og er givetvis kørt løbsk pga. svigt i sikkerhedssystemerne, og så skal den vælte. Den i skotland kan være blevet ramt af et helt usædvanligt vindstød eller en fejl i styringen, der gav en ekstremlast der knækkede vingen. Dette her uheld er givetvis opstået pga udmattelse, og det vil kun opstå i en sådan konstruktion hvis der er fejl i boltene eller deres montering eller tilspænding.
Så det er svært at få øje på sammenhængen.


29. jan 2008 kl 21:31

Bjarke Mønnike

Manipulation PHK

Jeg har forøvrigt bemærket at Slagelse ligger på en ås der skråner ned mod Korsør. Det må da være et ideelt sted at placere et plankeværk af vindmøller.

Vindmøller burde foøvrigt nedtages og skrottes efter et antal år.

Hvorfor så det?

I vindmøllens barndom, i "Risagertiden" var møllerne ret ovedimensionerede...landbrugsmaskiner

Den overdimensionering var årsagen til at de kunne holde i dokumenteret 2 år. Det var var den egenskab der fik amerikanerne til at købe danske møller.

Siden har en masse ingeniører optimeret på dem. Og regnskab og indkøbschefer har fundet ud af hvor der kan spares og købes billigst.

Man kan måske være kommet til at optimere en tak formeget.....på samme måde som med Ballerup Arena

Hvis man siger at en mølle bør skrottes efter ...et forslag 100000 timers kørsel. En bil med dette timetal ville have kørt 10.000.000 km.

Tyngdekraften og vindkræfter skal ikke undervurderes når man taler om materialetrætheder.


29. jan 2008 kl 22:24

avatar

Poul-Henning Kamp

Lidt kedelig Bjarke

Jeg har forøvrigt bemærket at Slagelse ligger på en ås der skråner ned mod Korsør.

Hvorfor tror du jeg konsekvent omtaler stedet som det sydvestsjællandske bondeplateau ? :-)

Det må da være et ideelt sted at placere et plankeværk af vindmøller.

Du er velkommen!

Men det bliver nok ikke nemt at klemme dem ind imellem alle dem der allerede står her.

Sidst jeg var ude på Galgebakken i klart vejr, forsøgte jeg at tælle de vindmøller jeg kunne se. Jeg har desværre glemt tallet, men det var omkring 100.


Vindmøller burde forøvrigt nedtages og skrottes efter et antal år.

Hvis det viser sig at de har en forudsigelig kort levetid, så bliver det sikkert også resultatet, men de få der er faldet ned indtil nu giver da ikke grund til panikhandlinger.

Jeg er enig i dine betragtninger med hensyn til overoptimering, men Vestas og de andre firmaer er jo kommercielle foretagener, så det burde kunder og aktionærer være istand til at holde i ave.

Poul-Henning


30. jan 2008 kl 12:07

Dir.bo J.bønnelycke

Re: intet plankeværk af møller hos os!

Tak så stopper det!
Vi skal ikke have flere møller hos os! De er vokset op som paddehatte overalt, under den forrige regering.
De larmer, og skæmmer naturen på det groveste. Vi taler om miljø og laver byggezoner omkring bevaringsværdi natur, og samtidig skal vi acceptere miljøfrigs hang til at opfører møller allevegne. Sæt dem på havet hvor det blæser mest konstant, og så langt fra kysten at vi kan bevare lidt af vores unikke natur og udsigt.

Angående uheldet er der absolut ingen sammenhæng mellem de tre beskrevne uheld. Men sættes der flere møller op, må der nødvendigvis ske flere haverier.


30. jan 2008 kl 15:02

Ian Jordan

De manglende bolte.

Onsdag oversatte jeg artiklen fra Gotland Tidende ,hvori man kunne læse at Vestas allerede fredag var på stedet og undersøgte havaristen.
Kan læses på http://www.nive.dk
Og det var først efter weekenden altså mandag , at pressen havde "historien".
Så det er efter al sandsynlighed Vestas Sverige AB der har fjernet boltene, hvorfor der ingen er på billederne. Gotland Tidende har flere billeder.

Ian Jordan


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk