Forskere efterlyser plan for fremtidens klimasatellitter
Nye satellitter til at måle kuldioxid i atmosfæren, aerosoler og solstråling er på vej, men forskerne savner et fælles plan for klimasatellitterne.
Læs mere om
Rummet er fyldt med satellitter, der overvåger vores klima, og langt flere er på vej op eller under planlægning.
Men ikke alle lande koordinerer, hvilke satellitter de sender op, og derfor får forskerne ikke nødvendigvis optimale data og målinger fra satellitterne. Derfor efterlyser forskerne en samlet plan for verdens klimasatellitter.
USA og Frankrig har et af de mest omfattende samarbejder, der omfatter både eksisterende og kommende videnskabelige satellitter. A-Train (Afternoon train), som systemet hedder, omfatter Nasa-satellitterne Aqua og Aura, som er opsendt for at måle vand- og ozondannelse i atmosfæren.
Desuden er tre andre satellitter med, Cloudsat, Calipso og Parasol.
Cloudsat er et samarbejde mellem Nasa og Canada, mens Calipso er et samarbejde mellem Nasa og det franske rumargentur Cnes. Parasol er en rent fransk satellit, og alle tre har videnskabelige instrumenter fra Japan, Holland, Brasilien og Finland.
Aqua blev opsendt i 2002, Aura og Parasol i 2004 og Cloudsat og Calipso i 2006. Ved at placere dem i formation, hvor hver satellit er mellem 15 sekunder og 15 minutter efter den foregående, og de passerer ækvator først på eftermiddagen, er det muligt kombinere dataene fra de mange satellitter.
Herudover bliver dataene suppleret fra Nasas Terra-satellit som blev opsendt i 1999, den amerikanske-franske højdemålingssatellit Jason-1 og bl.a. ESA's Metop-1, en polær vejrsatellit fra 2006.
Det er lykkedes Nasa og Cnes at synkronisere de fem nuværende A-Train-satellitters position i bane med få sekunders nøjagtighed. Deres position skal kun sjældent korrigeres. Sidste gang var i december og næste gang forventes at blive i 2009.
Flere A-Train-satellitter er på vej. Senere i år vil Nasa opsende en OCO-satellit (Orbiting Carbon Observatory), som primært skal måle CO2 i atmosfæren. Den vil blive efterfulgt af Glory i 2009 som skal måle aerosoler, kemiske data og solens strålingsstyrke.
Hvilke satellitter, der dernæst følger, er uklart.





