Heathrow-ulykken: Mistanken er rettet mod computerfejl
Nye detaljer fra den engelske havarikommission løfter sløret for nye tekniske gåder, der skal forfølges. Motorerne virkede lidt, autothrottlen virkede ind imellem, mens gashåndtaget slet ikke virkede.
Læs mere om
Dokumentation
Flyindustrien står i øjeblikket på tæerne for at få opklaret hurtigst muligt, hvordan et velrenommeret Boeing 777-fly kunne svigte piloterne fatalt, lige i den allermest kritiske fase i en flyvetur – landingen.
Derfor udsender den engelske havarikommission med korte mellemrum små, midlertidige rapporter, som kan hjælpe de involverede producenter i deres egen jagt på årsagerne. Udover flyfabrikken Boeing er det for eksempel Rolls Royce, som har fremstillet motorerne.
Flyets sladrehanke, de såkaldte sorte bokse, er alle intakte, og alle data vedrørende flyveinstrumenter og motorinstrumenter fra de sidste minutter findes hos kommissionen.
Den helt friske rapport fortæller, at flyet var midt i en stabiliseret ILS-anflyvning med autopiloten ved roret – altså en helt normal anflyvning til en stor lufthavn – og autothrottlen (autopilotens ligeså automatiske gashåndtag, red.) virkede fint til at begynde med.
Autothrottlen vil normalt gasse lidt op og ned på vej ned mod landingsbanen, men cirka tre sekunder efter sådan en automatisk forøgelse af omdrejningerne gik højre motor pludselig ned på tomgangshastighed.
Otte sekunder senere gjorde den venstre motor det samme.
Motorerne gik ikke helt i stå, men fortsatte med at køre i tomgang og gav derved et lille bidrag til at holde flyet i fart. Men trykkraften var mindre end det niveau, der var brug for.
De sorte bokse fortæller, at flyet ikke manglede brændstof.
Et stort, uopklaret mysterium er det stadig, at autothrottlen virkede fint – lige indtil det øjeblik, hvor den svigtede. Og faktisk også efter.
Men da havde piloterne overtaget styringen af flyet, og deres manuelle gashåndtag svigtede nu også totalt, så de havde ingen mulighed for at holde flyets fart oppe på den korrekte anflyvningshastighed.
Havarikommissionen er nu i gang med en detaljeret analyse af hele brændstofsystemet – lige fra tankene til jetturbinernes dyser.
Der kommer flere midlertidige rapporter, lover kommissionen. Men først, når der er mere at fortælle.
Et lignende tilfælde var computerfejl
En Boeing-talsmand siger til magasinet The Register, at flytypen Boeing 777 har været i drift i 12 år og har sammenlagt fløjet 3,6 millioner timer uden nogen uheld med dødelig udgang. Han vil i øvrigt ikke kommentere uheldet i Heathrow Lufthavn.
Blandt de kendte tilfælde af motorsvigt med Boeing 777 er der især ét, der ligner uheldet i Heathrow. Det var den 2. august 2005, hvor en malajisk 777’er pludselig mistede motorkraft på den ene motor, mens det var under stigning en halv time efter take-off fra Perth i Australien. Flyet vendte om, og den efterfølgende undersøgelse viste, at en computerfejl gav piloterne forkerte oplysninger om hastigheden.
Det fik de amerikanske flymyndigheder til at beordre en opgradering af computeren, da »sådanne fejlagtige data kan forårsage besvær med styregrejer, autopilot, instrumentvisninger, bremser og autothrottle.«
Andre uheld med Boeing 777
Dertil kommer fem ældre tilfælde, som avisen the Telegraph har fundet frem:
18. september 2006: Højre motor på en malajisk 777’er »slukkede 60 km nordvest for Brisbane, men blev genstartet.«
23. juni 2005: En japansk 777 »stallede efter take-off på grund af et hul i turbinekassen.«
6. juni 1998: En thailandsk 777 fra Taipei til Bangkok – der gik hul på en brændstofledning.
30. januar 1998: En 777’er fra De forenede Arabiske Emirater »fik motorstop på grund af et træthedsbrud på et turbineblad.«
1. juli 1998: En fransk 777’er fra Paris til Sao Paolo fik motorstop på grund af snavs i en oliepumpe.






