blogs kategori-billede

Jubii – endnu et sprog uddør. Leve Darwin!

Af Søren Houmøller,  onsdag 16. jan 2008 kl. 17:33

En tussegammel dame i Nepal er den eneste person i verden, der taler sproget dura, skriver Berlingske Tidende. Når hun dør, uddør sproget med hende. Med sproget vil dets kulturarv og den historie det rummer gå tabt for evigt.

Visse-vasse. Som med alt muligt andet gælder det om at få ryddet op på livets store harddisk en gang i mellem. Når ingen gider bruge det, så smid det ud. Det kan ikke betale sig at gå og administrere sådan et gammelt sprog, som ingen alligevel har gavn af (nej, det er ikke nok at hun kan sidde på sine gamle dage og tale med sig selv). En naturlig evolution. Leve Darwin! Lad stå hvad ikke kan falde.

Og nu, da løbet er kørt, går det helt galt. Nu skal flere forskere øjensynligt nusse rundt og registrere ord og sætninger på dura. Hvad skal det nytte? Den eneste effekt er forøgelse af samfundsentropien.



16. jan 2008 kl 20:15

Peter Vestentoft

Well.....

Du har selvfølgelig i din kritik (efter mit syndspunkt), men af historiske årsager (og af grunde som vi ikke kender endnu - man ved aldrig hvad man får brug for), bør vi altid bestræbe os i at dokumentere historie, hvilket inkluderer "ligegyldige" sprog.


16. jan 2008 kl 20:15

Anders Finn Jørgensen

Hvad skal det bruges til

Det skal næppe bruges til at søge penge i en af puljerne for nye uddannelser.

man kan godt grine af det, men viden om dette sprog bidrager til viden om alle sprogs struktur og historie.

Som naturvidenskabsfolk har vi vel ikke noget imod at humanisterne har så store datamængder at de kan lave lidt statistik på tingene.


16. jan 2008 kl 20:25

Rune Broberg

Nogen gjorde det for længe siden

Det de nævnte forskere gør, var der nogen der gjorde med andre sprog for længe, længe siden. Ud og af det kom?

http://en.wikipedia.org/wiki/R...tone

The Rosetta Stone. Klassisk græsk, og egyptisk i to skriftformer. Ganske nyttigt, hvis man vil lære hvordan man læser hieroglypher.

Så måske det ikke er helt så skørt endda, at man lige får skrevet ned hvad det nu lige var for et sprog, for det tilfælde man skulle falde over noget brug af det et sted i fremtiden?


16. jan 2008 kl 20:26

Peter Vestentoft

Well.....rettet

HVORFOR KAN MAN IKKE REDIGERE SIT INDLÆG HOS ING.DK???

Du kan selvfølgelig have ret i din kritik (efter mit synspunkt), men af historiske årsager (og af grunde som vi ikke kender endnu - man ved aldrig hvad man får brug for), bør vi altid bestræbe os i at dokumentere historie, hvilket inkluderer "ligegyldige" sprog. Kun hvis man var alvidende (og det er ingeniører ikke), ville det give mening at sige at specifikt denne her viden skulle vi ikke bruge resourcer på. Med lineær tankegang á la "hvad skal vi bruge det til" ville mennesket aldrig have oplevet den tid hvor bilen, computeren, whatever blev opfundet, for hvad skulle man dog bruge den slags nymodens pjat til, når man havde det fint i forvejen?


16. jan 2008 kl 20:51

Ove Andersen

Re: Well.....rettet

Det kan du da også sagtens... Med mindre nogle har kommenteret efter din tråd. Det giver jo god mening, da en debat ellers kan blive helt uforståelig, hvis nogle svarer på dit indlæg og derefter redigerer du det.

Du klikker blot på Rediger indlæg eller klikker på selve indlæget..


17. jan 2008 kl 00:26

John Johansen

Re: Re: Well.....rettet

Rediger indlæg
virker kun få minuter, nyt indlæg eller ej!


17. jan 2008 kl 08:47

Steen Schütt

Korrektur

Man kunne jo også læse korrektur, inden der trykkes send ;-)


17. jan 2008 kl 10:09

Peter Vestentoft

Re: Korrektur

jojo, det kan du selvfølgelig have ret i, men nogle gange går det jo lidt stærkt :)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.