/transport

Ny havarirapport: To Dash-fly med motorbrande allerede i 2004

I 2004 måtte to fly af typen Dash-8 Q400 nødlande, fordi der opstod brand i motorerne. Motorproducenten var bekendt med problemerne, men motoren var godkendt af myndighederne.

Af Thomas Djursing, torsdag 29. nov 2007 kl. 10:33

To nye skeletter vælter ud af Dash-skabet, efter en ny, norsk havariundersøgelse slår fast, at et fly af typen Dash-8 Q400 fra flyselskabet Widerø måtte kalde may-day i 2004, da der opstod brand i venstre motor. To måneder efter skete ulykken igen. Denne gang med et fly fra SAS.

Den 19. maj 2004 gik LN-WDA i luften fra Sandefjord Lufthavn, men da flyet nåede 13.500 fod, lød der et højt smæld, og kort efter brød venstre motor i brand.

»Farris, Widerøe four-zero-four, MAYDAY – MAYDAY – MAYDAY we have one engine on fire, returning visually to Torp,« lød kaptajnens ord kort efter uheldet, der involverede 24 passagerer og 4 besætningsmedlemmer.

Den norske havarikommissions rapport afslører nu, at et brud på et af kompressorbladene i første trin af motoren lavtrykskompressor havde skabt så voldsomme vibrationer i motoren, at flere dele var ødelagt.

Vibrationerne førte også til en olielækage, der holdt gang i branden under nedstigningen til Sandefjord Lufthavn.

Producenten var klar over problemer med motor
Problemer med metaltræthed i kompressorbladene på motoren af typen Pratt og Whitney Canada PW150A var dog langtfra ukendte, og en ny version af lavtrykskompressorens første trin var netop under udvikling.

Alligevel var den relativt nye motor blevet typecertificeret af både de canadiske og amerikanske myndigheder, fremgår det af havarikommissionens rapport.

Trods den voldsomme brand var der dog aldrig fare for, at brændstoffet i vingen kunne antændes, da undersøgelser har vist, at brandvæggen mellem motoren og vingen ikke blev beskadiget af flammerne.

Metaltræthed i et kompressorblad var også årsagen til at et fly af typen Dash-8 Q400 med rute mellem Zürich og Stockholm måtte lande i Hamburg efter starten den 9. juli 2004.

I det tilfælde hørtes også et højt smæld, hvorefter flyet drejede mod højre, fordi højre motor automatisk blev slukket på grund af melding om brand.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.