Ny metrostrækning lever heller ikke op til passagerprognoser
Den nyåbnede metrostrækning til lufthavnen kan kun tiltrække en tredjedel af de passagerer per kilometer, som den øvrige metro har.
Læs også
-
Undervurderede omkostninger + overvurderede indtægter = vedtagelse
Læs mere om
Selv om åbningen af den nyeste metrostrækning fra Lergravsparken og ud til Lufthavnen i Kastrup har trukket passagerer til metroen, ligger metroens samlede passagertal stadig langt under de prognoser, som Metroselskabet, tidligere Ørestadsselskabet, brugte som budgetgrundlag for at anlægge Københavns metro.
Passagerprognosen for oktober var 4,4 millioner passager i hele metrosystemet, men det faktiske antal var knapt 3,7 millioner.
Siden metrostrækningen ud til lufthavnen åbnede 28. september, har den resulteret i rundt regnet 300.000 flere passagerer, eller omkring 10.000 dagligt.
Skønt den har nyhedens interesse, hvilket normalt medfører flere passagerer, har den nye metrostrækning, målt på antal passagerer pr. km, under en tredjedel af den passagermængde, som den øvrige metro kan bryste sig af.
Men Metroselskabets administrerende direktør, Anne-Grethe Foss, glæder sig over de 300.000 nye påstigninger:
»Vi ved, at det tager tid at ændre folks trafikvaner, og med det in mente er det dejligt, at så mange mennesker benytter metroen til at komme til og fra lufthavnen. Vi har klart taget markedsandele, og det beviser, at det kan betale sig at satse på kollektiv trafik,« siger hun.
Ing.dk har forgæves bedt Metroselskabet fremskaffe selskabets tidligere, optimistiske prognoser.
Oprindeligt forudsagde Ørestadsselskabet, at metroens tre etaper i 2015 ville få 89 millioner passagerer. Det tal var med til at overbevise politikerne om, at en metro var det bedste valg til at forbedre hovedstadens infrastruktur.
Tallet blev i metroens budget revideret til 79 millioner, og i Transportministeriets senere beregninger revideret til 67,5 millioner i 2015.






