Google vil gøre vedvarende energi billigere end kulkraft
Søgemaskinegiganten investerer massivt i solceller, vindkraft og andre former for vedvarende energi for i løbet af nogle år at sikre, at prisen på elektricitet fra vedvarende energi bliver lavere end fra kulkraft.
Google har offentliggjort planer om også at blive en storspiller på energimarkedet. Målet er i løbet af nogle år at være medvirkende til, at prisen på el produceret fra vedvarende energikilder sniger sig under, hvad det koster at lave strøm af kul.
Første skridt i søgegigantens plan er at hyre massevis af ingeniører og investere i solceller, vindkraft, geotermiske systemer og andre nye teknologier inden for vedvarende energi.
Google vil selv bruge elektriciteten til at drive sine kontorer, som i Silicon Valley alene er en af de største energislugere. Det elektricitet, som bliver til overs, sælger Google.
»Vores mål er at producere en gigawatt fra vedvarende energi, som er billigere end kulkraft. Vi er optimistiske om, at det kan nås i løbet af nogle år, ikke årtier,« erklærer Larry Page, medstifter af Google.
En gigawatt kan drive en by på størrelse med San Francisco, der har knap 800.000 indbyggere. En analytiker fra mæglerfirmaet Raymond James bemærker over for nyhedsbureauet Reuters, at den samlede el fra solcellerne i USA sidste år lå på blot lidt over en halv gigawatt, mens 11,6 gigawatt stammede fra vindkraft.
Larry Page og Sergey Brin, som også er medstiftere af Google, fastholder, at planen er økonomisk rentabel, idet virksomheden også vil profitere af licenser på de grønne teknologier.
Når investeringerne kører for fuld kraft, satser Google på at levere grøn el til en pris på højst 15 øre per kilowatt-time.
»Vi regner med at skulle ligge imellem 5 og 15 øre per kilowatt-time for at kunne være billigere end kul,« fortæller Bill Weihl, der bærer den aparte titel af Green Energy Czar hos Google.
Google er i dag USA's sjettestørste virksomhed, og de to stiftere betegner det som hyklerisk ikke at tage stilling til energisituationen.
»Idet Google vokser, vil vi ikke have, at vores kerneforretning er en del af klimaproblemet. Vi vil være en del af løsningen,« bebuder Larry Brilliant, leder af Google.org, virksomhedens afdeling, der skal styre energiinvesteringerne.






