Skove er 100.000 gange bedre for klimaet end højhastighedstog
Norge overvejer at flytte bilister og flypassagerer over i en ny højhastighedsbane. Men bruges de 60 milliarder kroner, som banen koster, i stedet på at bevare verdens skove, giver det over 100.000 gange mere miljø for pengene.
Læs også
Læs mere om
Et nyt højhastighedstog mellem Oslo og Trondheim får minimal klimaeffekt i forhold til, hvis pengene til toget i stedet bliver brugt til at forhindre, at verdens skove bliver fældet, skriver Teknisk Ukeblad.
Brugte nordmændene i stedet de 60 milliarder kroner til at stoppe afskovning, blev den umiddelbare klimaeffekt over 100.000 gange så stor.
Hovedargumentet for at etablere højhastighedsstrækningen er, at toget kan udkonkurrere bil- og flytrafikken, og at det dermed får en positiv klimaeffekt. Det vil kunne fjerne udslip, der svarer til 750.000 ton CO2 om året – eller halvanden promille af Norges samlede udslip.
Men blev de 60 milliarder kroner anvendt til at bekæmpe global afskovning i to år, ville det, ifølge Regnskogsfondet, kunne spare atmosfæren for 10,6 milliarder tons klimagas.
Jernbaneverket understreger, at lyntoget vil blive drevet frem af ren, vedvarende energi.






