/transport

Flertal for at sætte strøm på togene

Den nuværende opposition er sammen med Dansk Folkeparti klar til at investere massivt i at elektrificere jernbanen for at gøre togdriften mere miljøvenlig.

Af Bjørn Kock Sørensen, fredag 02. nov 2007 kl. 10:49

Der tegner sig et politisk flertal uden om den nuværende regering for igen at sætte skub i elektrificering af jernbanenettet.

Det viser en rundspørge til Folketingets trafikordførere, som Ingeniøren har foretaget.

Kun 31 procent af den danske jernbanestrækning er elektrificeret, og Danmark er langt bagefter det meste af Europa, når det gælder om at hænge el-ledninger til miljørigtige tog over sporene.

De Radikale, SF, Enhedslisten og Socialdemokratiet er alle positivt stemt over for igen at sætte gang i en elektrificering af jernbanen, mens regeringspartiet De Konservative er mere tøvende. Til gengæld er regeringens støtteparti, Dansk Folkeparti, også for at bruge penge på master over skinnerne.

»Det er en uomtvistelig kendsgerning, at vi efterhånden skal elektrificere hele det danske jernbanenet. Sådan er det,« slår Dansk Folkepartis trafikordfører, Walter Christophersen, fast.

»IC4-togene skal ikke betyde, at vi ikke kommer i gang med elektrificering. Det vil jeg slet ikke acceptere. Vi skal være på forkant med vores infrastruktur, for nu har vi været på bagkant i 30 år. Men det er store beløb, vi snakker om, og det bliver måske ikke i 2008 en elektrificering kommer på, men hurtigt derefter skal vi i gang,« siger han.

Udtalelsen gør socialdemokraten Magnus Heunicke glad.

» Vi vil i den grad holde Dansk Folkeparti fast på den udmelding,« siger han og påpeger, at sporene ikke må glemmes.

»En elektrificering skal følges ad med sporarbejdet, men når signalsystemerne alligevel skal laves, kan vi ligeså godt hænge elektrificering op også,« siger Magnus Heunicke.

De konservative har knap så travlt med en elektrificering af jernbanen.

»Overordnet vil vi meget gerne elektrificere hele jernbanen, men det er ikke realistisk. Det er jo meget, meget dyrt, og i første omgang skal vi have genoprettet skinnenettet og investere i nye signaler,« siger Henriette Kjær fra De Konservative.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra energi- og transportminister, Jakob Aksel Nielsen (K). Han har for travlt med sin valgkamp.

Venstres trafikordfører, Kristian Pihl Lorentzen, og Ny Alliances kontaktperson på trafikområdet, René lá Cour Sell, har ikke svaret på Ingeniørens henvendelse.



02. nov 2007 kl 11:22

Jeppe Sørensen

Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

Hvad er ideen lige med at elektrificere jernbanen, når jeg (og sikkert også mange andre) regner med at togne kankører på brint om 15-20år og derved at argumentet om at køre på el skulle være miljøvenlig ikke dur mere. Hvorfor skal vi så som forbruger og utvivlsom også som skatteborger betale i dyre dumme for at få elektrificerede jernbanen?

Og hvad skal vi endelige bruge jernbanen til i fremtiden? Om 20 år når bilerne selv kan kører og købekraften, samt produktionseffektivit har gjort bilerne betydelige billigere end i dag, hvem gider så at tage toget?


02. nov 2007 kl 11:31

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

Ideen er naturligvis ikke unødvendigt at smide 50% af energien bort i uøkonomiske brint-anlæg.

Kort sagt er den meget omtalte "brint-økonomi" følgende:

Man tager noget elektricitet og laver brint med det.

Brinten laver man om til elektricitet på steder hvor ledningerne ikke kan nå til, f.eks biler.

Men netop tog kan godt bruge ledninger, og derfor er omvejen over brint i forbindelse med tog-drift stort set så tåbeligt et energispild som man kan forestille sig.

Poul-Henning


02. nov 2007 kl 14:12

avatar

Jens Pedersen

Re: Re: Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

Brinten laver man om til elektricitet på steder hvor ledningerne ikke kan nå til, f.eks biler.

Sådan en bil bliver ret dyr. Så tror jeg trods alt mere på batteridrift til personbiler.

mvh Jens


02. nov 2007 kl 14:26

Niels Chr. Nielsen

Re: Re: Re: Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

Måske det kan betale sig på yderstræningerne, f.eks. Thisted - Holstebro - Skjern - Esjberg - Tønder ? Hvor det ville virke ret fjollet at sætte ledninger op til de foholdsvis få tog? Og der er alligevel masser at vindmøllestrøm på de kanter. Måske noget der som pilotprojekt kan trække EU-støtte?

V.h. Niels (bosat på Fanø, og bruger af jernbanen Esbjerg-Odense-Kbh. som i den grad kunne trænge til at blive elektrificeret)


02. nov 2007 kl 14:26

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Re: Re: Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

Brinten laver man om til elektricitet på steder hvor ledningerne ikke kan nå til, f.eks biler.

Sådan en bil bliver ret dyr. Så tror jeg trods alt mere på batteridrift til personbiler.

mvh Jens

Personligt tror jeg slet ikke på brint drømmen. Brint er muligvis den optimale måde at opbevare energi, men det er stort set også den mest problematiske.

NASAs og DoD's problemer med at håndtere brint (raketter hhv. de tidlige brintbombeforsøg) giver et helt klart billede af at BilBrian ikke skal kunne komme i nærheden af en brint-tank.

Poul-Henning


02. nov 2007 kl 14:59

Kim Rietzschel Larsen

Re: Re: Re: Re: Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

”…..Danmark er langt bagefter det meste af Europa, når det gælder om at hænge el-ledninger til miljørigtige tog over sporene.”

Enig i nogle af kommentarerne omkring energianvendelsen. Jeg synes dog ikke de kommende uendelige rækker af stålmaster og kørerledninger ude i naturen (over hele landet ) vil være noget kønt syn. Specielt ikke når vi samtidig snakker om at fjerne højspændingsmaster og grave el ledninger ned i jorden.

Kim


02. nov 2007 kl 15:06

Paul Christiansen

Re: Re: Re: Re: Re: Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

”…..Danmark er langt bagefter det meste af Europa, når det gælder om at hænge el-ledninger til miljørigtige tog over sporene.”

Enig i nogle af kommentarerne omkring energianvendelsen. Jeg synes dog ikke de kommende uendelige rækker af stålmaster og kørerledninger ude i naturen (over hele landet ) vil være noget kønt syn. Specielt ikke når vi samtidig snakker om at fjerne højspændingsmaster og grave el ledninger ned i jorden.

Kim

Måske vi så skulle starte på en frisk med sådanne nogle tog.....mange fluer med et smæk......og ingen understel der bliver oppe på disse lavtgående "fly" ;-)

http://www.schillerinstitut.dk...html


02. nov 2007 kl 15:13

Kim Rietzschel Larsen


02. nov 2007 kl 17:14

avatar

Michael Deichmann

Re: Hvad er ideen i at elektrificere jernbanen?

Og hvad skal vi endelige bruge jernbanen til i fremtiden? Om 20 år når bilerne selv kan kører og købekraften, samt produktionseffektivit har gjort bilerne betydelige billigere end i dag, hvem gider så at tage toget?

Tja, nu ved jeg ikke om du bor langt ude på landet eller i nærheden af en af de større byer, men selv om tog ikke er så sexede som biler, så er de til visse transport opgaver individuel transport overlegen - og kører den så på el er det også bedre end bilerne de nærmeste år.
Følg debatten for tiden om de mange timer der spildes i køerne omkring Århus Ålborg og København.


03. nov 2007 kl 20:42

avatar

Holger Skjerning

Ja til elektrificering af tog...

Meget kan siges for og imod, men at lave en "halv elektrificering" af hovedbanenettet, var da tåbeligt.
Så nu skal det laves færdigt, så diesel- kan udfases og erstattes af el-lokomotiver. Om lokalbanerne skal følge efter, har jeg endnu ingen mening om.
Transportsektoren må over en årrække omlægges til el-tog, el-biler (evt. hybrid), begrænset fly-turisme, skibsfart på "den sidste olie" eller evt. brint/gas, afhængigt af udviklingen.
Og hvis så elektriciteten produceres af vindmøller, affald (for mig også gerne bølgeenergi ??) og med kernekraft som backup, så vil både lys og opvarmning (varmepumper) kunne klares næsten uden CO2-udslip.
Så mangler der blot at få kineserne, inderne, ægypterne og Saudi Araberne til at gøre det samme!
Jeg glemte USA, m.m.m.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.