/energi

Folketinget vil skrotte glødepæren

Et stort flertal i Folketinget er klar til at kvæle glødepæren straks efter valget, viser Ingeniørens rundspørge.

Af Nicolai Østergaard nic@ing.dk og Jakob Martini jam@ing.dk, torsdag 01. nov 2007 kl. 15:26

En af de mest sejlivede teknologier på elmarkedet ser ud til at blive et af klimavalgkampens første ofre.

Samtlige partier i Folketinget - bortset fra Venstre - er klar til at give den gammeldags glødepære dødsstødet efter folketingsvalget den 13. november. Det viser en rundspørge, som Ingeniøren har foretaget.

Partierne ønsker først og fremmest at kvæle de gammeldags elpærer ved hjælp af kraftige afgiftsstigninger straks efter valget, for herefter at skride ind med forbud efter en årrække.

"Glødepæren er et indlysende sted at gøre en hurtig indsats. Erstatningsteknologien i form af energibesparende pærer er på plads, så hvorfor ikke handle straks," siger SF's klimaordfører, Anne Grethe Holmsgaard.

Det synspunkt får opbakning fra næsten alle hjørner af folketingssalen, inklusiv Konservative og Dansk Folkeparti.

Kun Venstre sætter hælene i.

"Vi vil hverken være med til forbud eller afgifter på dette område. Man kan til nød overveje, om man skal gøre elsparepærer billigere end almindelige glødepærer," siger Venstres klimaordfører, Eyvind Vesselbo.

300 gigawatt
Til gengæld vejrer man morgenluft hos Elsparefonden, hvor eksperterne modtager de politiske udmeldinger med glæde.

"Det er svært at overvurdere betydningen af en effektiv indsats på dette område. En afgiftsforhøjelse på glødepærer vil være et effektivt skub i den rigtige retning," siger Elsparefondens belysningsekspert, Poul Erik Pedersen.

Han peger på, at Elsparefondens egne analyser viser, at hvis de danske husstande fordobler bestanden af elsparepærer - de såkaldte A-pærer - ville samfundet opnå en elbesparelse på ca. 300 gigawattimer om året, hvilket svarer til det årlige elforbrug i 85.000 husstande. Hermed ville Danmark have vundet en anseelig reduktion i CO2-udledningen.

I Australien har parlamentet besluttet at indføre salgsforbud for gammeldags glødepærer fra 2012, mens EU arbejder med nye fælleseuropæiske initaitiver, der skal fortrænge glødepæren fra markedet.



01. nov 2007 kl 17:14

Hans Henrik Hansen

Valgkamp!

Der ku' sikkert osse påvises aktuel politisk parathed til at afskaffe tyngdeloven! :))
Mere seriøst: Ville det mon ikke kunne karakteriseres som en 'teknisk handelshindrig' pludseligt at brandskatte et produkt, som i alt væsentligt importeres (fra andre EU-lande)?


01. nov 2007 kl 17:35

Paul Christiansen

Re: Valgkamp!

At forbyde glødepæren mener jeg måske er drastisk....der er stadig formål hvor man ikke kan erstatte glødepæren efter min mening.....hvem gider f.eks at have flimrende neon belysning som hyggebelysning?

At øge afgiften på glødepærer er en anden ting, men så skal afgiften øremærkes til at gøre alle de andre pærer billigere og ikke bare ende som endnu en afgift der havner i det store sorte hul....for i så tilfælde bliver motivet til afgiften jo lidt ulden...

Den forrige generation kunne også bare for 30 år siden have vedtaget at indføre ren energi i Danmark, så havde det slet ikke været nødvendig at forbyde glødepæren 30 år senere.


01. nov 2007 kl 22:21

Kim Garsdal Nielsen

GW/GWh

Hvorfor står der gigawatt i overskriften og gigawatttimer i teksten?

Hvis ikke Ingeniøren kan kende forskel på effekt og energi, hvordan skal alle andre så kunne lære det?

/Kim


01. nov 2007 kl 23:04

Hans Henrik Hansen

Re: GW/GWh

Hvorfor står der gigawatt i overskriften og gigawatttimer i teksten?

- bop bop, nu ikke så hård ved vore kære journalister!: I en overskrift er det vel vanligt at forkorte en anelse? :)
(Og det ER jo (brød)teksten, der 'tæller' - ikk'?)


02. nov 2007 kl 01:15

ole dahl

hvor energibesparende / miljøvenlig er sparepæren

med alle de komponenter den indeholder.
og er der planer om komponenterne genanvendes.

har selv en spare pære hvor i fatningen sidder komponenterne og man så bare skifter selve neonrøret ret smart løsning, men den ses ikke i de almindelige butikker.

der er kommet nogle nye der bygger på LED de laver lys svarende til en 40w pærer og bruger 0.15W
er det den generation man har planer om. bruge ?


02. nov 2007 kl 01:23

ole dahl

bedre forslag

bare cutte de sidste 50.000 års udvikling. (eller var det nu også udvikling)

leve i harmoni med hinanden og med naturen.



02. nov 2007 kl 02:02

avatar

Henning Sørensen

Re: bedre forslag

neonrøret

Det er en meget almindelig fejlbenævnelse at kalde et lysstofrør (ofte forkortet til lysrør) for et neonrør. Et neonrør lyser med en orangerødlig farve (så vidt jeg husker), så jeg tvivler på at du har en sådan i dine lamper.


02. nov 2007 kl 06:23

Paul Christiansen

Re: Re: bedre forslag

så jeg tvivler på at du har en sådan i dine lamper.

Nu ved du jo ikke hvilken belysning jeg har i soveværelset Henning ;-)


02. nov 2007 kl 08:44

John Larsson

Re: hvor energibesparende / miljøvenlig er sparepæren

med alle de komponenter den indeholder.
og er der planer om komponenterne genanvendes.

har selv en spare pære hvor i fatningen sidder komponenterne og man så bare skifter selve neonrøret ret smart løsning, men den ses ikke i de almindelige butikker.

Jo Ole, jeg troede selv på fornuften i at kunne udskifte "sliddelen" (hedder vist PL-rør), men "Markedet" løb s'gu fælt om hjørne med os! PL-rørene blev bl. a. brugt i en slags "arkitektlamper", hvor der var taget højde for lyslegemets lange facon, men der kom altså bare ikke nogen PL-rør med en facon der gjorde det muligt at placere dem i PH-lampen (Apropos gigawatt-TIMER, hvor mange af den slags er den lampe egentlig ansvarlig for?).

Jeg har aldrig forstået årsagen til PL-rørets manglende succes, men mon ikke prisen har været den vigtigste faktor. Man kan købe en 11-watts sparepære i supermarkedet for kr. 19.95 i supermarkedet, men et tilsvarende PL-rør i et byggemarked (med "garanti" for altid at have den laveste pris!) koster mindst 3x den pris! Jo jo, det er ikke altid billigt med genbrug!


02. nov 2007 kl 10:40

Christian Nobel

Forskel på Danmark og Australien

Nu er det sikkert ikke gået op for de danske politikere, men klimaet i Australien er en hel del anderledes end i Danmark!

I Danmark bidrager belysning som et positivt varmebidrag, dvs. i over halvdelen af året er det ENERGIMÆSSIGT bedøvende ligegyldigt hvilken type pærer der benyttes.

At der så er nogle andre parametre pga. en syg afgifts politik, en forkvaklet holdning om at el ikke må bruges til opvarmning, samt et nærmest afgudsforhold til fjernvarme, er en anden sag som gør at sparepærerne er interessante ud fra en privatøkonomisk betragtning.

/Christian


02. nov 2007 kl 12:54

Anders Thorseth

Re:Forskel på Danmark og Australien

Hvis man ønsker at have ineffektiv el-varme i loftet, året rundt, så er glødepærer en fantastisk ide.
Hvis man ønsker effektiv belysning og effektiv rumopvarmning, så bør man nok adskille de to ting.

Sparepæren har gennemgået en kraftig udvikling siden introduktionen og er derfor en del bedre end sit rygte. Diodelys er dog fremtiden og er allerede nu klar til brug mange steder. Det ville være klogt hvis danskerne hoppede på vognen og ikke faldt af den, som det skete med vindenergien.

Anders


02. nov 2007 kl 14:36

Jimmy Christiansen

Effektivt lys

Ja diodelys er modent.

Der skal bare flere lamper på markedet der er beregnet til dem, så lægmænd også kan installere dem.

Selv har jeg installeret lys i mit køkken og stue(12/18m2 rum), og hvis jeg tænder det hele bruger det ialt 50w.

Eksempelvis er der nu for 0.8w i min emhætte, og det giver mindst lige så meget lys som de 2 stk 7w sparepærer jeg brugte før.

Og angående hyggebelysning, så er godt halvdelelen af lyset hos mig tilsluttet en lysdæmper.
Det kan man ikke med sparepærer, men med dioder kan man.


02. nov 2007 kl 14:47

Christian Nobel

Re: Effektivt lys

Lyder spændende Jimmy, hvilke dioder benytter du, og hvor kan de skaffes fra?

Mvh
Christian


02. nov 2007 kl 15:27

Bente-ingrid Bruun

Re: Effektivt lys

Lige nu tænkes der kun i energibesparelse og effektivitet.
Hvem tænker på den kommende kviksølv forurening på grund af sparepærer og ingen ved åbenbart at el-overfølsomme kan tåle glødelamper men ikke de andre former for lys.
El/EMF overfølsomhed er i kraftig stigning - nogle lander har mellem 4 og 8 % eloverfølsomme, der har handikappet EHS - elektro hypersensitivity
Hvordan skal de få lys i fremtiden ?
Bente-Ingrid Bruun


02. nov 2007 kl 15:41

Christian Nobel

Re: Re: Effektivt lys


Hvordan skal de få lys i fremtiden ?
Bente-Ingrid Bruun

De skal bare flytte op i bjergene, drikke gedmælk og leve i huler som er oplyst af et lille bål!

Hvis ikke de blevet zappet af små grønne marsmænd!

/Chri


02. nov 2007 kl 15:48

Bente-ingrid Bruun

Re: Re: Re: Effektivt lys

Jeg græmmes har din stupiditet da ingen grænser. Forhåbentlig vil du en dag blive klogere på virkelighedens trådløse og energieffektive verden.
Forøvrigt har FN artikler der skal sikre handikappede borgere tilgængelighed i deres samfund, og EHS ramte skal selvfølgelig behandes ligeværdigt.


02. nov 2007 kl 15:55

Paul Christiansen

Re: Re: Re: Effektivt lys


Hvordan skal de få lys i fremtiden ?
Bente-Ingrid Bruun

De skal bare flytte op i bjergene, drikke gedmælk og leve i huler som er oplyst af et lille bål!

Hvis ikke de blevet zappet af små grønne marsmænd!

/Chri

;-) Økologiske stearinlys eller petroleums lamper der kører på biobrændsel kunne måske nedkastes til huleboerne som et supplement til lejrbålet...


02. nov 2007 kl 15:56

Anders Thorseth

Re: Re: Effektivt lys

Kviksølv forureningen fra sparepære, specielt hvis de ikke bortskaffes ordenligt er et reelt problem, dette vil dog løse sig ved overgangen til LED lys, der kan bortskaffes som alm el-skrot.
Jeg er ikke helt sikker på hvad der adskiller forskellige lyskilder for folk med el-overfølsomhed. Er det noget der er lavet undersøgelser over?

Mvh
Anders


02. nov 2007 kl 15:59

Jan Christensen

hønsementalitet


Australierne har det fra naturens hånd dejligt varmt og kan snildt nøjes med kold belysning.

Danskerne her i det kølige nord har behov for både varme og lys.
Glødepærer leverer begge dele, og så passer de ind i de eksisterende lamper.

Ideen om at kvæle glødepæren over én kam er hønsementalitet og faglig inkompetens.
Men den er jo også født i den lune fantasiverden under krystallysekronerne i Bruxelles, hvor penge flyder i stride strømme og pampere skifter kontorindretning med et knips.



02. nov 2007 kl 16:35

Michael Thomsen

vent!

hvad med at vente til at led-pærerne er færdigudviklede, og så skifte direkte over til dem istedet for at købe de gamle sparepærer nu og så skifte til led om et par år. Der bliver en farlig masse resourcespild ud af alle de udskiftninger


02. nov 2007 kl 16:53

Per Knud Oue Pedersen

Re: Re: Effektivt lys - og farlig elstråling

Denne gøren grin med et pænt indlæg og nævne marsmænd etc. - det kan da ikke være fra en fornuftig sjæl - og slet ikke fra en ingeniør.
De tekniske fremskridt, der kommer hele tiden, er skadelige for vore egne kroppes elektriske impulser. Men mange personer mærker det ikke endnu - heldigt for dem - men overfølsomhed over for elektricitet er stigende, og elstråler har altid påvirket både planter, dyr og mennesker. Vore fritgående dyr er heldigvis klogere end os mennesker; thi de flytter sig fra de elstråler, de ikke kan leve med. De indespærrede dyr i stalde bliver syge og dør, hvis de har en plads, hvor strålerne for dem ikke er gode. Det er altid en ko i en bestemt bås, der dør - og den nye ko i denne bås lider samme skæbne!!
Vi mennesker er ret så ofte tvangsindlagte i en lejlighed og påvirket der af stråler. Boligen er bygget uden hensyn til elstråler og jordstråler. For ikke så mange år siden kunne man bygge huse, kirker m. v., hvor det var positivt og godt for mennesker at opholde sig.
Får, geder, grise, køer, hunde og mennesker skal kun have positiv energi, for at kunne leve godt.
Katte, bier, hvepse, myrer og slanger skal derimod have negativ energi for deres helbred.
Hvis du ikke har en positiv strøm, så har du heller ingen negativ strøm.
Det er ligeligt fordelt her i verden - uden nordpol heller ingen sydpol. Samme med lys og mørke. Ingen modne frugter uden mørkets kosmiske kræfter.
Ingen energi til mennesket, hvis det ikke får søvn liggende vandret i mørket - og vel at mærke i total mørke om aftenen før midnat, hvor den kosmiske indstråling er størst.
Jeg vil fortsat have en almindelig glødepære i min sengelampe og i min læselampe - de nye udsender farlige stråler. Farlig el giver hjernecancer.

Ideen med at skulle flytte til en mørk hule bliver vel det bedste, vi kan gøre, hvis vi vil overleve opfindernes vanvittige ideer med at have al oplyst uden at forbruge energi. Så kan vi sove, når mørket falder på - være frisk næste dag - tænke klart - sende tanker afsted, som man får svar på uden telefoni.....uden fly og tog og biler............. Sådan vil det blive.

Kærlig hilsen
Per


02. nov 2007 kl 16:57

Jimmy Christiansen

Re: Re: Effektivt lys

Lyder spændende Jimmy, hvilke dioder benytter du, og hvor kan de skaffes fra?

Mvh
Christian

Jeg bruger som grundbelysning 16 stk luxeon power-led med dæmpbar driver.
Det er supplereret med diverse spots, led flexi-lines og hjemmebyggede lamper af 5 mm varm hvide dioder med forskellige spredningsvinkler.

Power-leds, flexi-lines, drivere og pærer til diverse fatninger mm kan blandt andet købes hos led-online.dk

Dog er den kraftigste pære jeg har, med den største spredningsvinkel og lysstyrke købt her:
http://el-grossisten.com/pi/Le...aspx

Der er meget at prøve sig frem med, og det bliver man også nød til. Det er nemlig ikke helt enkelt, når man er vant til pærer(gløde & spare). Der af sig selv spreder i alle retninger, og så overgår til retningsbestemt lys.

Men hvis man eksempelvis starter med at installere det som hyggelys samt spots enkelte steder, så kan man få et godt resultat.
Det tog mig nogle måneder at eksperimentere mig til en samlet løsning der dækker alle behov.


02. nov 2007 kl 17:07

avatar

Troels Halken

Re: Re: Re: Effektivt lys - og farlig elstråling

og slet ikke fra en ingeniør.

Per, det er vist dit indlæg der ikke kan komme fra en med viden om de naturvidenskabelige metoder...

Men et godt grin, det fik jeg. Tak og god fredag! :-)

Bente, beklager, men vi er nød til at ofre staklerne for at vi kan opnå vores co2 reduktion.

Desuden (fra wikien): "It is a matter of controversy whether EMF exposure causes sufferers' symptoms, and the balance of evidence from provocation studies so far indicates that the link is false[1]. There are over 30 studies into Electrical Sensitivity, of which the majority have found no causal relationship between electromagnetic fields and the symptoms being suffered. The World Health Organization[2] state that there is no known scientific basis for such a link; but many sufferers and their support groups are firmly convinced of a causal relationship."

WHO siger altså at der IKKE findes videnskabeligt bevis på en sammenhæng med EFM.


02. nov 2007 kl 18:00

Per Knud Oue Pedersen

Re: Re: Re: Re: Effektivt lys - og farlig elstråling

Selv om jeg er ingeniør, så arbejder jeg ikke med skyklapper - jeg kan se hele verden.

Hvad er videnskab om natur? Hvem har opfundet ordet videnskab?

CO2 ordnes ikke via jeres "besparelse," som slet ikke bliver en besparelse - der er naturlige metoder til mindre CO2 - åbn øjnene og ørerne for dem.

Sæt dig ned og tænk - tænk selv - det kan give.....

Over 30 studier om EMF behøver ikke at fortælle sandheden...tro ikke det.

For megen studie med kun at læse sig til det, som vi andre ved er forkert viden - og alligevel er nedskrevet - hindrer ikke "studenter" i også at blive vildledt - uden selv at tænke. Pjatte og grine er bare nemmere og kræver intet.......

Kærlig hilsen Per


02. nov 2007 kl 18:13

avatar

Troels Halken

Re: Re: Re: Re: Re: Effektivt lys - og farlig elstråling

I tilfælde af at du ikke er klar over hvad videnskab er, så findes der en ganske interessant artikel på wikien om videnskabsteori.

Dit sidste afsnit er lige så cirkulært i sin argumentation, som det de religiøse postulerer om gud(er), og dermed ganske værdiløst fra en informativ synsvinkel.

Det er jo netop det som adskiller videnskaben og troen.


02. nov 2007 kl 18:31

Per Knud Oue Pedersen

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Effektivt lys - og farlig elstråling

Jeg har ikke nævnt gud, guder eller religiøsitet. Det har intet med dette at gøre.

Din "videnskab" og din "tro" vil blive afløst af eller forenet til SANDHED - men kun for de, der kan tænke selv og udvikle sig menneskeligt og praktisere kærlighed til alt og alle.
Sværere er det ikke......

Kærlig hilsen
Per


02. nov 2007 kl 18:32

Jan Christensen

Re: Re: Re: Re: Effektivt lys - og farlig elstråling


Ha ha. Fredagsgrinet går på din konto Troels.
En CO2-fanatiker, der henviser til de naturvidenskabelige metoder er altid morsom.

Jeg er blandt dem, der stresses af støjfelterne fra sparepærer, som jeg har en del af, og jeg kan hverken bruge din onde stormester ”wikien” eller fupmedicinmand WHO til noget.

En naturvidenskabelig løsning på problemet ville være DC-drevne rør med ordentligt skærmede SMPS’er.

P.S. Hvad siger du til, at vi ofrer CO2-fanatikerne, så vi kan blive fri for deres terrorregime i overtroens navn.
Middelalder blev afløst af internetalder med andre klæder og dingenoter, oplysning blev afløst af fordummelse, fanden afløst af drivhuseffekt, afladsbreve afløst af CO2-afgifter.
Alt er tilbage ved det gamle.


02. nov 2007 kl 18:51

Børge Larsen

Sparepærer

Jeg anvender selv sparepærer, men savner endnu at se en total energi økonomisk beregning for energiforbrugrt ved at producere sparepærer. Det tror jeg ikke politikerne aner en dyt om. Jeg kunne godt forestille mig, at hvis alt til fremstilling og bortskaffelse af tungmetaller etc. bliver beregnet, ja så tror jeg glødelampen, trods dens kortere levetid vil vinde.


03. nov 2007 kl 00:07

Jørgen Hess

Re: Sparepærer

Ja, det er jo dejligt med sparepærer i de lamper der er tændt det meste af dagen og noget af aftenen.
Nu ser vi jo også mere fjernsyn om dagen end tidligere og det på nogle skønne fladskærme. Det bliver jo lækkert når de moderne fjernsyn kommer ned på et strømforbrug svarende til et billedrørsfjernsyn (29 tommer 4/3) omkring 80W/t, hvoraf de 10 W/t er lyddelen.
mvh
Jørgen


03. nov 2007 kl 04:28

Bent Jensen

EHS

Bente-Ingrid Bruun omtaler elektromagnetisk stråling som en øget fremtidig fare for visse alergikere. Kan man tænke sig en løsning i boligen, i form af en kombination af jævnstrøm og nye lyskilder, samt en skærmet kraftinstallation hvor denne er nødvendig.
Vi er nogle stykker, der i hverdagen generes af frekvensen i lysstofrørs blinken. Måske dette forstærkes af at vi anvender netop 50Hz. (ikke EHS)
Ved man om der i de fremtidige lyskilder er lignende gener samt gener som yderligere større udbredning af radiostøj?


03. nov 2007 kl 10:08

Anders Thorseth

Re: EHS

LED teknikken drives ved jævnstrøm, derfor indeholder den som som udgangspunkt færre af de problemer med tidslig variation som f.eks. lysstofrør har. Ofte er strømmen dog moduleret, derfor skal man se sig for hvis man ikke bryder sig om "flimmer". Nogen LED drivere køre ved kHz, mens andre systemer drives direkte fra elnettet med de 50 Hz.Energy Star mærket fra USA kræver f.eks. flikker frekvensen>120 Hz, så det kan f.eks. bruges som ledetråd.

Anders


03. nov 2007 kl 13:13

Erik Pørtner Jensen

LINK til justerbar lavenergipære

I vores hus er der opsat B&O lysdæmper til stort set alle lamper. Disse (og alle andre lysdæmpere) kan kun håndtere glødepærer, Er nogle som kan anbefale lav energi pærer,(evt LED)som erstatning og som kan dæmpes. De skal normalt erstatte de gængse glødepærer på 40 og 60watt, der nu påtænkes forbudt. Meget gerne direkte link
Tak for hjælpen


03. nov 2007 kl 13:14

Erik Pørtner Jensen

LINK til justerbar lavenergipære

I vores hus er der opsat B&O lysdæmper til stort set alle lamper. Disse (og alle andre lysdæmpere) kan kun håndtere glødepærer, Er nogle som kan anbefale lav energi pærer,(evt LED)som erstatning og som kan dæmpes. De skal normalt erstatte de gængse glødepærer på 40 og 60watt, der nu påtænkes forbudt. Meget gerne direkte link
Tak for hjælpen


03. nov 2007 kl 17:28

John Larsson

Hvoprdan skal loven håndhæves

Fatningerne er jo de samme, så hvordan skal man kunne håndhæve sådan en lov?


04. nov 2007 kl 00:37

ole dahl

jo

man bevare fatningen. og bruge pæren :)



04. nov 2007 kl 10:02

Bo Skelmose

Re: Arbejde i lysstofrør lys

Jeg har problemer med at arbejde i lyset fra lysstofrør - en glødepære til at opbløde lyset gør at det ikke flimrer for øjnene efter et par timers arbejde. Nogen undersøgelser af det ?


05. nov 2007 kl 11:24

Bente-ingrid Bruun

Re: Re: Re: Effektivt lys - og farlig elstråling

De tekniske fremskridt, der kommer hele tiden, er skadelige for vore egne kroppes elektriske impulser.

Ja Desværre - Tak for dit indlæg.
I disse år foregår der en kamp mellem myter og fakta, og WHO har desværre valgt myte siden.., og har f.eks. fravalgt de erfarne russiske forskeres resultater.
Så de trådløse samfund i EU vil fortsat udbygges..
Jeg er reelt bekymret for særlig fostre og små børn.
Hvad skal vi leve af i fremtiden, hvis deres kroppe og hjerner skades mens andre begærligt scorer kassen..???
Det er ikke uden grund at grænseværdierne er lavere en ICNIRPS i f.eks. Rusland.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk