Hej Torben,
Men det spændte Lomborgs første bog ben for: "Verdens sande tilstand" fra 1998 gav - det er mit hovedargument - verdens ledere den bedst tænkelige undskyldning for IKKE at gøre noget. Heller ikke at gå i gang med at undersøge løsningsmodeller og nye teknologier. Alt for meget blev sat på "PAUSE" - men holdt udledninger, opvarmning og gletsjer-afsmeltning pause? Jeg tvivler.
Nu handler Lomborg bog mest om andre ting end lige netop drivhusgasser - dette afsnit blev rent faktisk gennemlæst af flere forskere, men ingen ville lægge navn til.
Jeg tror ikke Lomborg har ændret noget ved den politiske beslutningsproces - det eneste der sker på den politiske front er, at taler om, at nu skal der handles. Og så sker der i øvrigt ingenting, der betyder noget. Man kan end ikke blive enige om det er en fordel med skove eller ej.
IPCC har endelig indset, at atomenergi er den energikilde, der mest effektivt kan afløse fossil brændsel, læs selv, hvad der sker - i EU og hermed i DK intet - at rejse med fly til Grønland for at se isen smelte her i sommer redder intet.
Det eneste politikere gør i dag er at forsikre sig selv om, at det er mennesket, der er skyld i det hele.
Hvis det er tilfældet ligger skyldes hos de mange, der i mange år har modsat sig en fornuftig udvikling af atomenergien med alle mulige og umulige undskyldninger, der alle forlængst er tilbagevist.
Man skal ikke vælge mellem vedvarende energi og atomenergi, man skal naturligvis benytte dem allesammen.
Nu skal Lomborg så have skylden for, at man gennem de seneste 30 år har kørt Jorden ind på et sidespor - nej, den holder ikke en meter.
IPCC har nævnt atomenergien som et væsentligt led - ingen af de danske politikere tør nævne den endsige arbejde for at den udvikles.
Man taler om globalisering, men vi ser kun ud af vore egne vinduer - vi skal være rollemodel lyder det fra Christiansborg.
Herregud da - hele Skandinavien er mindre end Shanghai.
Fordums snak om "plutoniumsamfundet" har været utrolig effektivt - det er i hvert fald blevet lidt bedre klima her i landet.
Nu er det Vietnam, Tyrkiet, Iran, Jordan, Indonesien m. fl., der indser, at atomenergien skal indgå som et led i fremtidens energiforsyning.
Her hjemme er vi bedre rustet til af styre vindenergi - med kul-backup.
Mvh
Per A. Hansen