Danske svin labber kinesisk plastic i sig
Svinefoder importeret fra Kina i februar var tilsat plastikmaterialet melamin. Der er tale om et bevidst fupnummer, der har til hensigt at få proteinindholdet i foderet til at syne højere.
Læs også
Læs mere om
Danske smågrise er i foråret blevet fodret med plastik i stedet for protein.
EU-Kommissionen har netop opdaget, at en foderblanding importeret fra Kina havde et ulovligt indehold af stoffet melamin.
”Melamin er ulovligt tilsat for at give indtryk af et højere proteinindhold i foderet,” skriver plantedirektoratet i en pressemeddelelse.
Melamin bliver især brugt til at lave køkkenredskaber af. Plantedirektoratet skriver, at der er tale om et forholdsvis ugiftigt stof og vurderer, at stoffet er forekommet i så lave koncentrationer, at der ikke er tale om sundhedsfarer for hverken grise eller mennesker, der måtte have spist dyrene.
Plantedirektoratet kender ikke det præcise indhold i de dansksolgte produkter, men skønner at der er tale om under et halvt gram melamin pr. kilo foder.
Foderblandingen, der fra Kina har været en tur over Tyskland og Holland, er blevet solgt i to foderstofforretninger herhjemme. Det drejer sig om Vilomix og Aarhusegnens Andel. De skønner, at foderet for længst er spist op af danske grise, køer og kyllinger.
Kineserne har hældt melamin i foderet, fordi det i prøver får proteinindholdet til at fremstå højere. Proteinindholdet er afgørende for foderets kvalitet og dermed prisen.






