Små-investeringer kan give S-tog til tiden
Manglede spor og for korte vendespor giver flaskehalsproblemer, der spreder sig og påvirker alle Københavns S-tog, fremgår det af nyt katalog. Politikerne er forundrede den nye viden.
Eksempler på mindre S-banetiltag
Overhalingsspor ved Glostrup og Herlev. Pris: 20-30 mio. kr. pr. station.
Dobbeltspor på Farumbanen ved Fiskebækbroen: Pris: 50-70 mio. kr.
Tekniske løsninger, så S-togene kan køre med tættere interval. Pris: 2-10 mio. kr. pr. tiltag
Tekniske løsninger, så S-togene kan køre hyppigere, når det ene af de to spor er spærret i forbindelse med sporarbejder, og tog i begge retninger skal deles om det åbne spor. Pris: 35 mio. kr. pr. station.
Læs også
Læs mere om
For beskedne midler DSB kan leve op til sit krav om 95 procent tog til tiden, og samtidig kan 30.000 daglige pendlere på den københavnske S-bane undgå en hverdag med uvægerligt forsinkede toge.
Det fremgår af et katalog, som DSB udarbejder i samarbejde med Banedanmark til fremlæggelse for statens planlægningsmyndighed, Trafikstyrelsen, skriver Berlingske Tidende.
Et af eksemplerne er en cirka 100 meter lang strækning ved Fiskebækbroen på Farumbanen, hvor S-banen er enkeltsporet, og togene skal krydse hinanden.
Fraværet af et ekstra spor bevirker, at når trafikken går i kludder, holder S-togene og venter på hinanden. I de situationer går der kun et øjeblik, og så har forsinkelserne spredt sig til hele nettet.
Fiskebæk-proppen betyder også, at det tager længere tid end nødvendigt at normalisere S-togstrafikken efter driftsproblemer.
Problemet kan løses ved et dobbeltspor til en anslået pris af 50-70 millioner kroner. Lignende eksempler findes flere steder langs banen, og de kan løses med nye vendespor eller overhalingsspor til 20-30 millioner kroner stykket.
Haster med at komme i gang
Men trafikpolitikere har aldrig hørt om muligheden af løsninger i småtingsafdelingen.
»Det kommer bag på mig, at der skulle være den form for flaskehalse på S-togsnettet. Hvis vi virkelig kan give S-banen et løft ved hjælp af overkommelige investeringer, er det med at komme i gang,« erkender Martin Lidegaard, der har været transportordfører for de radikale i over seks år.
»Jeg er meget interesseret i at se et katalog over de småændringer, der kan give en bedre regularitet på S-banen,« lyder det ligeledes fra de konservatives transportordfører Henriette Kjær til Berlingske Tidende.
Professor: Horribel langsommelighed
Professor ved Center for Trafik og Transport på Danmarks Tekniske Universitet, Otto Anker Nielsen, deler de folkevalgtes forundring.
»Det er horribelt, at man ikke har taget fat i de små tiltag endnu. Der er mange forsinkelser på S-banen, fordi kapaciteten er udnyttet til bristepunktet. Og når DSB S-tog laver ny køreplan, er de faktisk nødt til først at få kabalen til at gå op ved Fiskebækbroen, og så skal resten af systemet i hele hovedstadsområdet indrette sig efter det,« siger han til Berlingske Tidende.






