Snurrede vingerne på kollapset mølle alt for hurtigt?
Arbejdet med at inspicere den kollapsede Siemens-vindmølle i Oregon fik formentlig rotorbladene til at snurre alt for hurtigt. Ifølge Siemens kan rystelser være årsagen til, at mølletårnet knækkede.
Multimedia
Galleri:
Siemens-mølle kollapser i Oregon
Læs også
Læs mere om
Rystelser som følge af unormalt hurtige rotationer kan være årsagen til, at en vindmølle i Oregon knækkede sammen i lørdags og slog en Siemens-medarbejder ihjel.
Ifølge Siemens tyder de foreløbige undersøgelser på, at rotorbladene roterede langt hurtigere end normalt.
»Baseret på vores foreløbige undersøgelser er der en række indikationer, som tyder på, at den overdrevne hastighed opstod, efter at en sekvens af procedurerne blev udført,« siger Martin Olesen.
Siemens oplyser ingen nærmere detaljer om, hvorfor rotorbladene begyndte at rotere hurtigere, eller hvilken betydning inspektionsarbejdet i tårnet havde på ulykken.
Ifølge Siemens er der dog ingen tegn på, at der var konstruktionsfejl i tårnet forbundet med vindmøllens kollaps. Tårnet er lavet af koldvalset stål, som er svejset sammen i flere dele, der udgør selve masten.
Skærpede sikkerhedsprocedurer verden over
Over hele verden har Siemens 6.400 vindmøller i alt, hvoraf en del er identiske med den kollapsede mølle i Oregon. Møllen er på 2,3 megawatt og havde en højde på 122 meter fra jorden op til toppen af rotorbladene. Et enkelt rotorblad vejer 11 tons og er cirka 40 meter langt.
Siemens har indført skærpede sikkerhedsprocedurer på alle møller verden over, indtil årsagen til uheldet i Oregon er opklaret.
Sort boks i møllen skal hjælp med opklaringen
Vindhastigheden tyder ikke på at være årsag til ulykken. Da uheldet skete, blæste det 11 meter i sekundet, og det er helt almindeligt vejr for møllerne, der først er designet til at stoppe, når vindhastigheden overstiger 25 meter i sekundet.
Eksperter fra Siemens og arbejdstilsynet i Oregon undersøger i øjeblikket årsagen til ulykken. De har fundet den sorte boks, der sidder på toppen af vindmøllen. Den skal sammen med en computer ved vindmøllens fundament give svaret på kollapset.
Ifølge Siemens er vindmøllens mast produceret i USA, mens møllen er udviklet i Brande. Rotorbladene er også produceret i Danmark, skriver The Oregonian.






