Dyr kontakt. Hvis kvinden, der her befinder sig i Paris, er dansk mobiltelefonkunde hos TDC Mobil koster dette opkald, som hun modtager fra Danmark, hende 13 kroner for 3 minutters samtale. Opkaldet kunne blive gratis med EU's forslag, men det afviser telebranchen. [foto: Polfoto]
Få selskaber fusker ved udlandstelefoni
Størstedelen af teleselskaberne retter sig efter de nye og væsentligt lavere priser for opkald fra udlandet en måned efter EU’s indgriben. Ét mobilselskab aktiverede endda eurotaksten en uge, før ordningen trådte i kraft.
Læs også
Dokumentation
Du kan roligt ringe hjem fra din udlandsferie uden at grue for, at din næste månedsløn bliver slugt af en urimelig høj takst fra dit mobilselskab. Den tid er overstået, konstaterer EU-kommissionen en måned, efter EU-roamingforordningen trådte i kraft.
Ordningen har gjort det op til 70 procent billigere at ringe fra udlandet og dikterer, at operatørerne skal have en yderst god grund, hvis taksterne skal være højere end hjemme på det nationale net. Og det er sjældent tilfældet, viser en opgørelse.
Efter den nye såkaldte eurotakst er højest tilladte pris per minut for opkald foretaget i udlandet således 3,65 kroner og for opkald modtaget i udlandet på højest 1,79 kroner per minut eksklusiv moms.
»Jeg ser med særlig tilfredshed på, at mange selskaber tilbød den nye eurotakst ved ferieperiodens start, og at nogle selskaber endda tilbød priser væsentligt under forordningens prislofter. Kun i nogle få tilfælde – undtagelsen snarere end reglen – kan vi konstatere forsøg på at forsinke forordningens virkninger gennem en ikke særlig gennemsigtig eller muligvis endog konkurrencebegrænsende adfærd,« siger Viviane Reding, EU's telekommunikationskommissær.
Få syndere
Synderne er blandt andet et selskab i Cypern, der først vil tilbyde en eurotakst den 30. august. Det er klart en overtrædelse af kravene i EU-forordningen, som siger, at et sådant tilbud skal fremsættes senest den 30. juli 2007.
I Belgien sendte et mobilselskab i de sidste dage af juli en sms til sine kunder med besked om, at de automatisk ville blive overflyttet til eurotaksten den 30. september 2007. Eurotaksttilbuddet, som ville give forbrugerne mulighed for at opnå lavere priser allerede pr. 30. august, fandtes kun på selskabets websted.
Mobilselskaberne i Letland svarede ikke på Kommissionens henvendelse.
For Estlands vedkommende modtog Kommissionen kun ét svar, mens to mobilselskaber i Finland endnu ikke har svaret.
Hjemmeside over prisbaskere og fuskere
EU-kommissionen har nu oprettet et web-sted, hvor de europæiske forbrugerne kan følge med i, hvor godt deres mobilselskab er i forbindelse med udlandstelefoni.
En opgørelse herfra viser, at Telmore, 3 og Sonofon har efterlevet den nye ordning på flere punkter end dikteret. Hvorledes uddyber opgørelsen dog ikke.






