/byggeri

motorvej

motorvej

Løbske budgetter kan forsinke nye motorveje

Byggeriet af flere nye veje risikerer at blive udskudt, fordi de har overskredet deres budget med 2,2 mia. kr.

Af Nina Ferdinand, mandag 30. jul 2007 kl. 10:45

Budgetoverskridelserne på byggeriet af 11 kommende motor- og omfartsveje er så overvældende, at trafikminister Flemming Hansen (K) overvejer at udskyde flere af projekterne, hvis pengene ikke kan findes, skriver Berlingske Tidende i dag.

Ekstraregningen på de 11 større vejprojekter svarer til prisen for 44 kilometer ny motorvej. I efteråret skal folketingets trafikudvalg og finansudvalg tage stilling til, hvad der skal ske med projekterne, som enten er i gang eller planlagt.

Det drejer sig om blandt andre udvidelsen af Motorring 3, første etape af Frederikssundsmotorvejen, motorvejsstrækningerne Søften-Skejby og Bording-Funder og Gørløse omfartsvej i Nordsjælland.

»Jeg ser med stor alvor på sagen. Det siger sig selv, at der ikke kan udelukkes tilpasninger i projekterne, og at der kan blive tale om en senere igangsætning af enkelte anlægsprojekter,« siger transportminister Flemming Hansen (K) til Berlingske Tidende.

Med i trafikudvalget er også den radikale transportordfører Marting Lidegaard, der er oprørt over budgetoverskridelserne:
»Jeg kan slet ikke finde ord, der er stærke nok. Med så markante budgetoverskridelser på i gennemsnit 27 procent bliver det fuldstændigt umuligt for trafikpolitikere at træffe fornuftige beslutninger. Det her er helt ude i hampen,« siger Martin Lidegaard.

Beslutningen om vejenes fremtid skal tages i efteråret, når et specialudvalg med hjælp fra trafikeksperter er færdige med en analyse af de overskredne budgetter.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.