Prologix GPIB-USB
PHloggen anmelder GPIB bus controller til USB porten
Det skulle undre mig, om ikke en del af mine læsere roder med måleudstyr der er udstyret med GPIB bus. (GPIB = HP-IB = IEEE488)
For noget tid siden blev jeg via en mailingliste opmærksom på en "GPIB-USB controller" fra Prologix, et etmandsfirma et sted derude i verden.
Det er kort sagt en GPIB controller, lige til at stikke i en USB port og selvom jeg selv har implementeret en GPIB support i FreeBSD fra bunden, så betænkte jeg mig ikke ved at bestille et par stykker til mit lab.
Jeg har ganske vidst en GPIB-async converter et sted, men den er håbløst langsom (max 9600).
Begge mine GPIB-PCI kort er 5V only og kan kun sidde i computere jeg ikke har tændt normalt og dertil kommer det noget arkaiske og primitive ibfoo() programmerings interface. Foruden selvfølgelig, at jeg aldrig blev helt færdig med den GPIB implementering i FreeBSD.
Første fordel ved GPIB-USB er, at man kan bruge et simpelt terminalprogram hvis man bare lige skal fjernstyre noget udstyr istedet for strække armen af led.
Hvis man skal programmere noget mere indviklet, kan script-sprog som perl, tcl, python, ruby og særligt expect direkte bruges med GPIB-USB fordi den ligner en seriel-port.
Bemærk at "seriel porten" kører for fuld USB1 hastighed, uanset hvilken baud-rate porten sættes til, man er altså ikke begrænset til 9600 eller for den sags skyld 115200 bps.
Anden fordel er at et USB kabel er meget nemmere at rode med rent fysisk end et GPIB kabel: det er tyndere, smidigere og må være længere.
Derfor købte jeg to stk GPIB-USB: en til hver stak instrumenter.
GPIB-USB koster ca. en tusse (ex. moms) fra http://prologix.biz
Varmt anbefalet.
phk










