LED-lys på vej til at afløse glødepæren
I løbet af få år vil LED-belysning udkonkurrere både almindelige glødepærer og sparepærer
Dansk forskning på Risø har udviklet ny teknologi med at blande farvede dioder til hvidt lys, og her forudser man et dansk erhvervseventyr, når prisen på LED-lys i løbet af et par år kommer langt nok ned.
»LED-belysning er fremtiden,« siger Paul Michael Petersen, adjungeret professor og programleder for LED-forskningen på Risø.
»Spørgsmålet er, om vi skal vente to, fem eller ti år, før diodebelysning får afgørende tag i markedet.«
Lyskvaliteten og farvetemperaturen i LED-lyskilder er to af de områder, som Risø forsker i, for at skabe bedre LED-lys. Blandt fordelene ved LED-lys er, at det minder mere om dagslys i forhold til andre lyskilder og bruger mindre strøm end traditionelle glødepærer.
»Udfordringen er, at vi skal have en farvegengivelse, som er lige så god eller bedre end en glødepære, samtidig med at vi skal have effektforbruget ned,« siger Paul Michael Petersen.
Hos RGB Lamps i Gedser satser man på at udvikle LED-beslysning:
»Vores teknologi er på et niveau, hvor vi allerede i dag med fordel ville kunne skifte halvdelen af hjemmenes gamle pærer ud med energibesparende LED-lys i høj kvalitet,« siger Dan Friis, udviklingschef hos RGB Lamps, som i øjeblikket leder efter investorer til at sætte masseproduktion af LED-pærer i værk.
Forskningscenter Risø har været med til at udvikle en lyskilde med omkring 30 dioder i forskellige nuancer, således at pæren dækker en bredere del af lysspektret. For at undgå en "tivolieffekt" med masser af røde, grønne og blå lys, når man kigger ind i lyskilden, har Risø også udviklet en holografisk diffuser, der samler og blander lyset til et blødere, hvidt lys.
»Resultatet er en LED-pære, hvor vi har en fantastisk god lyskvalitet, der udstråler i alle retninger med en god blanding af lyset,« siger Paul Michael Petersen.
Diffuseren er en avanceret linse, der fordeler farverne og sikrer, at lyset går ud i alle retninger. Linsen er lavet på en speciel nanoplotter, som Risø også har udviklet. Diffuseren spiller også en afgørende rolle med at få LED, der af natur er retningsbestemt, spredt ud i alle retninger.
I dag er de to altafgørende barrierer for at få udskiftet de gamle glødepærer med moderne LED-teknologi pris og lysmængde. De kraftigste LED-lyskilder, der passer ind i almindelige fatninger, svarer omtrent til en 40 W glødepære og koster 3-400 kroner. At den i forhold til en almindelig glødepære holder 50 gange så lang tid og har tjent sig selv ind på fire år er tilsyneladende ikke argumenter, der bider på forbrugeren endnu.
Meldingen fra elselskabernes energisparebutikker er, at de færreste er villige til at betale 400 kroner for en pære. Energishoppen i København oplyser, at man kun sælger en eller to LED-enheder om måneden.
Hos en af lysbranchens store spillere mener man, at rygterne om glødepærens snarlige død er overdrevne:
»Jeg vil gerne vædde på, at vi om ti år sælger lige så mange eller flere glødepærer end i dag,« siger produktchef i Osram, Jørn Brinkmann, der mener at LED-lys i stedet vil blive et supplement til dagens glødepærer.






