Mælken skal have et CO2-mærke
Vi skal vide, hvor meget vi sviner, når vi køber ind og kører i bil, mener energiplanlægger Klaus Illum, som vil have CO2-mærker på indkøbsboner og bilernes udstødningsrør. Ideen støttes af professor i miljøplanlægning.
Fremover skal vi ikke kun tage stilling til mælkens fedtindhold, dansk oprindelse, og om den er økologisk eller ej. Kartonerne skal også forsynes med et stempel, der fortæller, hvor meget CO2 en liter af de hvide dråber har bidraget til at lede ud i atmosfæren.
Alle dagligvarer skal forsynes med CO2-mærker, så forbrugerne kan bedømme deres bidrag til drivhuseffekten, og på bonen fra supermarkedet skal det udslippes regnes sammen.
Sådan lyder forslaget fra fra civilingeniør og ekspert i energiplanlægning Klaus Illum, der driver firmaet Eco Consult.
Han vil også forsyne bilerne med at tydeligt mærke, som placeret over deres udstødningsrør skal fortælle, hvor meget CO2 det udleder for hver 100 kilometer.
Ifølge Klaus Illum skal CO2-mærkningen omfatte transportmidler, dagligvarer og byggematerialer for at giver forbrugere og virksomheder en mulighed for at kende CO2-belastningen fra de enkelte produkter.
»Når vi taler om, at livet på planeten er truet, fordi vi slipper CO2 ud, så må det være på sin plads, at vi får helt klar besked om, hvilke produkter der forårsager de her udslip,« siger Klaus Illum.
Forslaget støttes af Peder Agger professor i miljøplanlægning på Roskilde Universitet. Ifølge ham er der brug for markante indgreb.
»Drivhuseffekten er vores største miljøproblem og vil være det mange år fremover. Da der skal 'skarp lud til skurvede hoveder' finder jeg markante indgreb overfor vores inkarnerede samfund af bilister på sin plads«, siger han.
CO2-mærkningen forudsætter, at vi udregner CO2-udslippet for de enkelte led i produktionskæden, og det kræver et særligt kontor i Miljøstyrelsen, mener Klaus Illum.
Venstres Energiordfører, Eyvind Vesselbo, afviser blankt at lovgive om CO2-mærkning og kalder det unødvendigt at udregne CO2-udslippet for de enkelte produktionsled.
»Man ved allerede ned i meget små detaljer, hvor meget de enkelte ting forurener. Ellers ville vi jo ikke kunne beregne vores CO2-udslip«, siger han.
Hvis I virkelig ved det, hvorfor så ikke informere om det på de enkelte produkter?
»Det er da også en ganske udmærket ide, men det er ikke noget, vi skal lovgive om. Det skal ske ad frivillighedens vej fra virksomhederne selv. Vi må sætte en grænse for, hvad vi som politikere skal lovgive om, og her trækker jeg grænsen,« siger Eyvind Vesselbo.
Ifølge Klaus Illum kan CO2-mærkning være første skridt på vejen mod afgifter på CO2 og dermed få virksomhederne til at konkurrere om at producere med mindst CO2-udslip.
Eyvind Vesselbo afviser dog enhver form for afgifter på området.






