/it

DTU-tyveri forsinker fly-forskere

Kraftigere kompositmaterialer til luftfarten, ny medicin og mere effektive vindmøller. Over 150 forskeres projekter er berørte af tyveriet af supercomputeren på Danmarks Tekniske Universitet.

Af Mads Nyvold, onsdag 18. apr 2007 kl. 00:00

»Sikke noget idioti! Hvor åndssvag har man lov til at være? Man kan jo ikke bruge det til noget andet.«

Sådan lød Martin P. Bendsøes første tanker mandag morgen 26. marts, da ledelseskredsen på Institut for Matematik havde sat sig til rette i et mødelokale. Kort forinden var den it-ansvarlige på Danmarks Tekniske Universitet kommet med en foruroligende nyhed.

Midt om natten havde en sent arbejdende og intetanende studerende åbnet en dør indtil matematiktorvet. Ind trådte en ung fyr iført sort jakke og sorte handsker. Senere fulgte mindst to kompagnoner.

De skridtede gennem Bygning 306. Entrerede stueetagen og et lukket rum. Her stod fem af Danmarks kraftigste computere i køleskabsstore kabinetter i amerikansk kingsize. Hundreder af CPU'er og spandevis af ram gnitrede løs med komplekse beregninger i videnskabens tegn.

Mindre end en halv time senere manglede indmaden til én af supermaskinerne. Da havde personerne forladt universitet med favnen fyldt af 72 chips til en værdi af op til 32 millioner kroner.



18. apr 2007 kl 11:52

Michael Bojsen

DTU-tyveri forsinker fly-forskere

Jeg kan ikke se de billeder der er beskrevet i linket? Men hvis man beder om at få vist alle "Efterlyste personer" så det er interessant at 3 ud af de 9 uopklarede sager er fra Lyngby... Nogen der har et bedre link til billederne af gerningsmændene?


18. apr 2007 kl 14:13

Mads Nyvold

Re: DTU-tyveri forsinker fly-forskere

Hej MichaelJeg nåede ikke at kontrollere linket fremsendt af politiet, før det blev lagt ind i artiklen. Jeg har nu bedt politiet om at hitte frem til de korrekte sider og vender tilbage, når der er noget nyt i sagen. Derudover har politiet sendt fire fotos, som du nu kan downloade som vedhæftede filer. Det er også lykkedes dagbladet Børsen at få fingrene i en otte sekunders overvågningsfilm, som billederne er blevet rippet fra. Du kan finde den i avisens arkiv: http://borsen.dk/?treeid=589&a...dste hilsnerMads Nyvold 


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.