Dansk forskning: Topstyring i verdensklasse
Kun i ganske få andre lande har politikerne så store muligheder for at diktere forskningen som i Danmark, viser en undersøgelse fra bladet Forskerforum. Foreløbig administreres systemet dog lempeligt.
"Er der noget østeuropæisk femårsplan over det danske forskningssystem," spørger bladet Forskerforum i sin seneste udgave direktør Karen Siune fra Center for Forskningsanalyse ved Aarhus Universitet.
Baggrunden for spørgsmålet er en undersøgelse, som bladet har gennemført, der viser, at politikerne de seneste fem år har fået langt større mulighed for at diktere forskningen end i de lande, vi normalt sammenligner os med. Samtidig er de akademiske medarbejderes indflydelse næsten forsvundet.
Karen Siune kalder undersøgelsen for »tankevækkende«. Hun oplyser, at udenlandske kolleger ofte kontakter hende for at høre nærmere om den danske forskningspolitik.
Om sammenligningen med de østeuropæiske femårsplaner konstaterer hun:
»Det kan man sige. Nu skal der satses på bestemte områder, og det skal på sigt måles, om det giver gevinster. Forskerne oplever, at de får mindre og mindre indflydelse.«





