/energi

Norsk elbil: Herning-firma skal styre brændselscellerne

I konkurrence med internationale giganter har det lille udviklingsselskab H2 Logic vundet en ordre på at udvikle brændselsceller til den norske elbil Think.

Af Sanne Wittrup, tirsdag 12. dec 2006 kl. 00:00

Et mindre dansk udviklingsselskab, H2 Logic i Herning, har - i international konkurrence - vundet retten til at levere brændselscelle-systemer til op til syv norske Think Hydrogen el-biler.

De brændselscelle-drevne by-biler skal i de kommende år køre rundt som en slags pilot-modeller i hele Skandinavien.

Leverancen er den første af sin art i verden uden for den etablerede bilindustri, og H2 Logic og Think Technology skal fremover samarbejde om udvikling og kommercialisering af elektriske bybiler, som benytter højeffektive og 0-emissions brint-drevne brændselsceller. Brændselscelle-stakkene leveres af Ballard Power Systems i Canada, og systemudviklingen sker i samarbejde mellem H2 Logic og Dantherm Air Handling i Skive.

Et boost

H2 Logic ser store perspektiver i ordren.

»I og med at vi har vundet ordren over store internationale konkurrenter, er det en slags blåstempling af de systemer, vi kan levere. Det er et væsentligt boost for os i vores strategi, som netop er at udvikle systemer til mindre elkøretøjer i 2 til 10 kW-størrelsen, der også kan bruges til gaffeltrucks,« siger administrerende direktør Jacob Hansen.

H2 Logic's brændselscelle-system skal integreres i en Think city batteri-elbil, som blev udviklet tilbage i 2002, og som i 2007 bliver sendt på markedet i en ny batteri-udgave. Det er så meningen, at Think City skal kunne tilbydes til kunderne i en brændselscelle-drevet model.

Bilen kan køre omkring 185 km på en opladning, og vil med H2 Logic's brændselscelle system - i kombination med bilens batterier - kunne opnå en auktionsradius på 300 km ved en effektivitet på over 65 procent.

Hele Think Hydrogen-projektet blev startet i 2004 med en bevilling på 8,1 millioner kroner fra det Norske Forskningsråd. I den første fase udviklede virksomheden - som i dag ejes af en norsk rigmand - en prototype af hydrogen-bilen. Den prototype skal nu demonstreres med dansk teknologi.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk