/elektronik

Historiker afliver myter om Darwin på ny hjemmeside

Tror du også, at Darwin skrev, at vi mennesker nedstammer fra aberne? Så kan du blive meget klogere på en ny hjemmeside, der præsenterer alle Darwins tekster på dansk.


Darwin og Galapagos

Darwins videnskabelige virke fik sin begyndelse på en videnskabelig jordomsejling 1831-1836, hvor han deltog som naturhistoriker. Han led af søsyge på hele turen og opholdt sig på land i lange perioder, specielt i Sydamerika. Et ophold på Galapagosøerne viste sig at blive særlig betydningsfuldt for udviklingen af hans teorier.
Galathea 3-ekspeditionen vil på sin rute i øvrigt også gæste Galapagos, der lige siden Darwins besøg har været evolutionsforskeres mekka.

Af Mette Buck Jensen, mandag 04. dec 2006 kl. 00:00

Nedstammer mennesket fra aberne? Det mener mange, at den verdensberømte engelske forsker Charles Darwin påstod. Men gjorde han nu også det?

Lektor, ph.d. Peter C. Kjærgaard ved Afdeling for Idéhistorie på Aarhus Universitet er blevet træt af utallige myter og misforståelser omkring Darwins teorier. Derfor har han lavet en hjemmeside til folk, der vil vide mere om, hvad Darwin egentlige sagde.

På den nye hjemmesider kan man således hente de danske førsteudgaver af Darwins værker sammen med introduktioner til de enkelte værker og omfattende bibliografier.

Darwins værker har længe ikke kunnet opdrives i en dansk oversættelse - til stor ærgrelse for Peter C. Kjærgaard og andre forskere, der kender hans værker og gang på gang har måttet se hans teorier misforstået og misbrugt.

Bliv klogere på nettet

Det omfattende forsknings- og formidlingsprojekt »Darwin i Danmark« lancerer i dag hjemmesiden www.darwin.au.dk.

Otte studerende fra Aarhus Universitet har scannet siderne ind af førsteudgaverne af de oversatte værker: Rejseiagttagelser (1870), Om Arternes Oprindelse (1872), Menneskets Afstamning (1874-75), Rejse om Jorden (1876) og Charles Darwins Liv og Breve med et kapitel selvbiografi (1888-89).

På hjemmesiden suppleres de scannede sider med en tekstudgave af indholdet, så man kan lave fritekstsøgning i værkerne.

Hjemmesiden findes også i en engelsk, tysk og russisk udgave.

Lanceringen af »Darwin i Danmark« markeres med et stort arrangement den 4. december kl. 14-17 i Teologisk Auditorium, bygning 1441 på Aarhus Universitet.



04. dec 2006 kl 17:28

MORTEN ANDERSEN

Historiker afliver myter om Darwin på ny hjemmeside

Er jeg den eneste som syntes at det kunne være godt med et link til omtalte hjemmeside? Eller er jeg bare for nærsynet til at finde det? Mvh Morten


04. dec 2006 kl 17:29

MORTEN ANDERSEN


05. dec 2006 kl 02:46

Ove Andersen

Re: Historiker afliver myter om Darwin på ny hjemmeside

Bare af nysgerrighed, er der ikke en masse rettigheder de har skulle overvinde for at kunne publicere en sådan bog offentligt? Men glæder mig da selv, og regner stærkt med at læse det, når jeg får tid for projekter og arbejde :)     


05. dec 2006 kl 12:32

THOMAS SEVELSTED NIELSEN

Re: Historiker afliver myter om Darwin på ny hjemmeside

Ang. rettigheder så gælder ophavsretten vist "kun" 70 år efter frembringerens død. Så i dette tilfælde må bogen være overgået til allemands eje, da Darwin døde i 1886.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.