Strøm til hjernen fremkaldte skyggeperson
En epilepsi-patient følte, at der var en person ved hende, da hun fik strøm i hjernen via små elektroder. Schweiziske forskere mener, at lignende forsøg kan løfte sløret for lidelser som paranoia og skizofreni.
En epilepsipatient fik indsat elektroder i forskellige hjerneområder for bl.a. at finde ud af, hvor anfaldene udløstes. Men der fremkom et interessant resultat undervejs.
Når man stimulerede et område bag venstre øre, oplevede patienten, at en skyggeagtig person opholdt sig bag hende. Oplevelsen var lige så livagtig som den, skizofrene og andre psykiatriske patienter kan berette om.
Neurologen Olaf Blanke indgik i et hold, der på universitetshospitalet i Geneve skulle operere en 22-årig kvinde med epilepsi. Hun havde ingen psykiatriske problemer, men det interessante psykiske fænomen dukkede op, da man indsatte elektroder i det venstre temporoparietale område, kaldt LTJ, for left temporoparietal junction.
Det befinder sig i en hjernedel bag venstre øre, og det har tidligere vist sig at have betydning for ens evne til at kunne sætte sig ind i andre menneneskers tankegang og verdensbillede.
Først lå kvinden ned på briksen. En strøm på10 mA i LTJ fik hende til at føle, at en person var bag hende.
»Han er bag mig, næsten ved min krop, men jeg kan ikke mærke det«, sagde hun til Blanke.
Da briksens hovedlæn blev rejst op, så kvinden sad op med armene om knæene, og strømmen atter sluttedes til, oplevede hun, at manden nu sad op bag hende og havde lagt armene om hende. Det var ubehageligt, fortalte hun.
Til slut sad hun stadig op, men med et kort med en sprogtest i højre hånd. Nu rapporterede hun, at han atter sad bag hende, men denne gang ude til højre.
»Han vil tage kortet. Han vil ikke have, at jeg læser«, sagde hun.
Lægernes operation af kvinden, hvor de overskar de nerver, der frembragte epilepsi-kramperne, var i øvrigt succesrig.
Hun har været anfaldsfri siden operationen, hvis forundersøgelse gav helt ny viden, der kan få betydning for forståelsen af lidelser som forfølgelsesvanvid og skizofreni.
Patienten kan føle helt oprigtigt, at det er en anden person, der har udført deres handlinger, eller at der en person, der taler til dem, og opfordrer dem til at gøre, hvad de gør.
Det kunne meget vel være en skygge-person, som den kvinden »mødte« i laboratoriet på hospitalet.
Kilde:
Artiklen » Induction of an illusory shadow person« i tidsskriftet Nature, 21.9.06, p.287






