/rumfart

Mystiske frit flyvende planeter

Et hold astronomer har fundet to usædvanlige planeter der ikke kredser omkring en stjerne, men i stedet omkring hinanden. De nye planeter kaldes planemo'er.

Af Thomas A. E. Andersen, tirsdag 08. aug 2006 kl. 00:00

De usædvanlige planeter er fundet med det Europæiske Syd Observatoriums (ESO) teleskop.

De har en masse svarende til henholdsvis 7 og 14 gange Jupiters masse.

De nye planet-typer er døbt Planemo'er, hvilket er en sammentrækning af 'planetary mass objekt'.

Det at de nyfundne planeter kredser omkring hinanden og ikke en stjerne, sætter nye begrænsninger for, hvordan sådanne fritflyvende planemo'er kan dannes.

Det er Ray Jayawardhana fra Toronto's Universitet og Valentin D. Ivanov fra ESO, som har offentliggjort deres fund i det sidste nummer af online publikationen Science Express.

Ifølge Jayawardhana er planemo'ernes eksistens en overraskelse og deres oprindelse er noget af et mysterium for astronomerne.

Omkring halvdelen af alle de sol-lignende stjerner findes parvis, det samme gælder for en sjette del af de brune dværge, men Oph 162225-240515, som de nye planemo'er kaldes, er det første af sin art.

Tidligere har man fundet enlige fritsvævende planemo'er i stjernedannende områder.

Oph 162225-240515 blev opdaget på billeder taget med ESO's 3,5 meter New Technology teleskop på La Silla i Chile.

Efterfølgende blev der taget spektrale og infrarøde billeder med ESO 8,2 meter teleskop.
Dette sikrede, at der virkelig var tale om to planemo'er i kredsløb om hinanden, og ikke blot to legemer, det ene foran det andet.

Efterfølgende observationer har afsløret at begge planemo'er er forholdsvis unge, befinder sig i samme afstand fra Jorden og er for kølige til at kunne være stjerner.

De nye planeter er blot omkring en million år gamle og befinder sig i en afstand fra hinanden svarende til seks gange afstanden mellem Solen og Pluto.

De findes i et stjernedannende område i stjernebilledet Ofiuchus omkring 400 lysår borte.

Astronomerne, ønsker nu at undersøge om dette planemo-par er en sjældenhed, eller sådanne dobbelt planemo'er er almindelige i universet.



11. aug 2006 kl 16:38

ANDERS LANGE

Mystiske frit flyvende planeter


.........Astronomerne, ønsker nu at undersøge om dette planemo-par er en sjældenhed, eller sådanne dobbelt planemo'er er almindelige i solsystemet.!!!!!!


11. aug 2006 kl 22:29

Lars Grønnegaard

Re: Mystiske frit flyvende planeter


Jeg synes der er flere bemækelsesværdige oplysninger i den historie:
400 lysår er en rigtig stor afstand, og det kan ikke være mange fotoner i sekundet der rammer kikkerten, selv ikke i infrarødt, og slet ikke i synligt lys, fra så små og relativt kolde legemer.
Der kan næppe være tale om at planemo'ernes skiver kan opløses. Det må være kikkertens spredning af infarødt lys vi ser som udstrakte lysende pletter på billedet.


14. aug 2006 kl 09:57

JESPER VAUVERT

Re: Mystiske frit flyvende planeter


Måske "ser" man dem som en reduktion af den ellers tilstedeværende baggrundsstråling - dvs snarere som en slags "mørk plet" på en "lysende" baggrund. Dette ville i hvert fald kunne forklare (?) at de kunne opdages trods det - antagelig - meget lille antal fotoner som Lars formoder.  
 
mvh
Jesper


14. aug 2006 kl 10:00

JESPER VAUVERT

Re: Mystiske frit flyvende planeter


tilsvarende fås spektralanalysen muligvis udfra en subtraktion af baggrundsstrålingen fra strålingen målt fra objekterne ?
 
mvh
Jesper


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.