/elektronik

MIT-maskine hjælper svagtseende med at se

Et forskerhold på MIT har designet en maskine, der via dioder hjælper svagtseende med at genkende ansigter eller studere lokaler.

Af Lars Jensen, torsdag 15. jun 2006 kl. 03:50

Der er nu hjælp på vej til de svagtseende, der er "lovligt blinde", hvilket vil sige, at de ikke kan se noget, der er mindre end det store "E" på synstavlen hos lægen.

Et hold af MIT-forskere har nemlig skabt en maskine, der hjælper dem med for eksempel at genkende vennernes ansigter eller studere lokaler, så vedkommende bedre kan finde rundt, når han eller hun er i det "virkelige" lokale.

Det skriver Reuters.

Den svagtseende kan i bedste virtual reality-stil navigere rundt i rummet ved hjælp af et joystick og herved kende bedre til det indvendige af en bestemt bygning, inden vedkommende rent faktisk står i bygningen og skal finde rundt.

Maskinen fungerer ved, at den tilsluttes en computer og projicerer billedet direkte ind på personens nethinde ved hjælp af lysemittende dioder.

Den er blevet testet på 10 med dårligt syn, hvoraf størstedelen er "lovligt blinde", og her kunne størstedelen se billeder og genkende simple ord.

Lasere er yt, dioder er in

MIT regner med, at enheden vil komme til at koste godt 4.000 dollars, knapt 24.000 kroner, at producere.

MIT-holdet har ved hjælp af en bevilling fra NASA brugt et årti på at skære ned i omkostningerne forbundet med sådanne maskiner, blandt andet ved at bruge dioder i stedet for lasere.

Boksen måler godt 30 x 15 x 15 centimeter.



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.