/karriere

Scan 3D-emner direkte ind i CAD-program

En 3D-scanner, der kan aflæse produkter direkte med mål, detaljer og farver direkte ind i CAD-programmet. Det er en af de nye features, der kan udnyttes i SolidWorks 2007

Af Peter Nyholm, Las Vegas, tirsdag 24. jan 2006 kl. 00:00

En piratkopists drømmeværktøj.

Det kan være en af udnyttelsesmulighederne ved den nye generation SolidWorks 2007-Premium-pakke, som kommer på markedet i løbet til sommer.

Mere konkret drejer det sig om en helt ny 3D-scanner fra NextEngine, som kan scanne emner direkte ind i SolidWorks.

Scanneren er baseret på lasertrianguleringsteknologi. Opløsningen er 400 DPI, og nøjagtigheden er helt ned til 0,005» på detaljerne.

Nøjagtige kopier på få timer

Systemet scanner alle detaljer direkte ind i SolidWorks, hvorfra det så er muligt at ændre overflade, dimensioner, former og lignende med et snuptag.

Sluttet sammen med en 3D-printer er det bogstaveligt talt muligt at lave nøjagtige kopier af et produkt indenfor timer, ligesom det er muligt at modificere produktet, hvis det skal være mindre eller en anden form er bedre.

«Det er en fantastisk feature for kunder, der skal sælge et nyt produkt, fordi det så er muligt at have en ny prototype klar, for eksempel hen over frokostpausen takket være en 3D-printer,» siger landechef for Nordeuropa, Tobias Andersson til Ingeniøren.

3D-scanneren er blot et af de nye produkter, som offentliggøres på den store SolidWorks-konference i Las Vegas, som Ingeniøren og ing.dk dækker løbende.

Prisen på 3D-scanneren er 2495 dollar eller markant mindre end hidtil for et sådant redskab..



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.