To nye mulige måner ved Pluto
Astronomer har ved hjælp af Hubble-rumteleskopet fundet to nye mulige måner ved Solsystemets niende planet, Pluto. Indtil dato mente man at Pluto kun havde en måne, Charon, men med opdagelsen har Pluto nu tre måner.
Hvis det bliver bekræftet at det virkelige drejer sig om to nye måner, vil de være med til at fortælle mere om opbygningen at Pluto-systemet og Kuiperbælteobjekterne.
Kuiperbælteobjekter er et stort område med is- og klippefyldte legemer uden på den anden side af Neptun's bane.
Månerne blev fundet af et hold astronomer under ledelse af Hal Weaver fra Johns Hopkins Applied Physics Laboratory.
Han påpeger, at med opdagelsen af de to nye måner, vil Pluto blive det første Kuiperbælteobjekt, som har mere end en måne.





