Ét spørgsmål om IC4

Af Poul-Henning Kamp,  torsdag 09. feb 2012 kl. 07:17

Jeg skal til Folketingets Transportudvalgs høring om Atkins' rapport om IC-4 i formiddag.

Forudsat, naturligvis, at DSB og mit Rejsekort kan få mig fra Slagelse til København i tide.

Der er begrundet forhåbning om at jeg måske kan få lov til at stille et enkelt spørgsmål til Atkins.

Jeg burde derfor have lagt Webers "Der Freischütz" på Rega'en her til morgen, men jeg har aldrig rigtig brudt mig om den.

Jeg tror jeg har fundet det spørgsmål der udstiller manglerne i Atkins' rapport om IC4 perfekt.

Min fotografiske hukommelse nagede mig hele dagen igår med at der var noget jeg var ved at overse og den holdt mig vågen den halve nat, men da jeg vågnede her til morgen var brikkerne faldet på plads.

Jeg uddeler et duelighedstegn i tankelæsning hvis nogen af de ærede læsere kan gætte spørgsmålet inden klokken 10:30 hvor høringen begynder.

Det eneste hint i får er, at spørgsmålet slet ikke handler om IC4 toget.

phk



09. feb 2012 kl 07:34

Jesper Lund

Næste gang...

"Hvad gør man for at sikre sig at man ikke gentager hele fiaskoen, næste gang der skal sørges for nye tog?"


09. feb 2012 kl 08:03

Rasmus Thomsen

Quid pro quo

Var DSB modtagelse af IC4 betinget af at italienerne så til gengæld lovede at trykke tyrkerne på maven indtil de accepterede Anders Fogh som generalsekretær for Nato?


09. feb 2012 kl 09:45

Erik Jensen

Nattesøvn

"Var DSB's eneste formål med indkøb at IC4 været at forstyrre min nattesøvn og give mig noget at brokke mig over?"


09. feb 2012 kl 10:11

Anders Jakobsen

ft.dk

Jeg kan ikke finde mødet på ft´s direkte sending. Er det mig dr er blind?


09. feb 2012 kl 10:23

Henrik Christian Grove

Computer-kompleksitet

Det er nok noget med kompleksiteten i at få N (jeg har glemt hvor mange computere der er i et IC4) computere til at tale sammen. Men jeg bilder mig ikke ind at jeg kan måle mig med PHK's hjerne i at formulere et spørgsmål der præcist spidder den inkompetance der ligger bag.


09. feb 2012 kl 10:51

Morten Wegelbye Nissen

Hvad har i tideligere lavet

Hvad er jeres baggrund for at påtage jer denne opgave.


09. feb 2012 kl 11:27

Leif Neland

Re: ft.dk

Jeg kan ikke finde mødet på ft´s direkte sending. Er det mig dr er blind?

Jeg kan end ikke finde mødet på transporudvalgets kalender, den eneste høring er om betalingsringen, skulle have været i morgen, men er blevet udsat.

Mon nogen har fuppet PHK? :-)


09. feb 2012 kl 11:41

Erik Jensen

Re: ft.dk

Mødet holdes i Transportministeriet, hvor folketingskanalen nok ikke kan sende live fra.

http://www.ft.dk/samling/20111....pdf


09. feb 2012 kl 15:40

avatar

Carsten Frigaard

Re: Hvad har i tideligere lavet

Ja, Morten er inde på noget af det rigtige - det kunne være noget i retningen af: "Hvilke andre distribuerede embeddede systemer, med bla. real-tidskerner og netværkskommunikation, har i (Atkins) arbejdet eller været konsulent på, og hvilke af de disse systemer er i brug idag?"

Mvh
Carsten


09. feb 2012 kl 17:34

avatar

Steffen Frøkjær

ic 2

Hvor dan med ic2 virker det beder end ic 4


09. feb 2012 kl 18:33

arne lund

Re: Hvad har i tideligere lavet


Henning Hyllested og min ringhed (HH's sekretær) har været med til at arrangere dagens høring, og det var på vores foranledning, at der blev indbudt to eksterne eksperter.
Atkins' rapporten er ret kompliceret stof, og da ingen af medlemmerne af trafikudvalget har den fornødne indsigt i emnet, til at kunne spørge tilstrækkelig kvalificeret - og heri ligger ingen kritik af udvalgsmedlemmerne, for de er lægfolk og politikere, ikke dataloger og IT-eksperter - ja, så mente vi det var nødvendigt med eksperter udefra. Det accepterede ministeren og udvalgsformanden, og det påskønner vi naturligvis.
Med afsæt i mange års læsning af Ing., valgte vi to bidragydere fra bladets miljø. og det blev altså Kamp og Frøkjær. Vi kan kun være tilfredse med deres indsats, for den har været med til at bringe IC4-diskussionen videre, og deres indsats har klædt udvalgsmedlemmerne bedre på, til at kunne se bag om Arkins' letsindige påstande om IC4 som et "sundt tog".
Også Havarikommissionens indlæg om bremseproblemer var nyttig, og meget præcist formuleret.







09. feb 2012 kl 20:17

Bjarke Mønnike

Det var en klog beslutning Arne

For PHK´s spørgsmål viser jo at Atkins havde lavet nogetbestilt venstrehånds arbejde.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.