Knækket olieledning skyld i røg i SAS-kabine
Ifølge Havarikommissionen er en knækket rørsamling i en olieledning skyld i, at et MD-80 fly søndag måtte evakueres kort inden takeoff, da der blev udviklet røg i kabinen.
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Det var en knækket rørsamling i en olieledning, som søndag var skyld i, at et MD-80 fly fra SAS måtte evakueres fra startbanen.
Røret måler venstre flymotors omdrejninger og indeholder olie, så da røret sprang læk, røg olie fra måleapparatet ind i motoren. Her blev der udviklet røg, som blev suget ind i flyets kabine og fik personalet til at evakuere maskinen.
Det skriver politiken.dk på baggrund af Havarikommissionens indledende undersøgelser.
Flyet skulle til at lette med kurs mod Oslo, men nåede blot at køre nogle få hundrede meter, inden piloten bremsede flyet på grund af røgudviklingen i kabinen.
Havariundersøger Kurt Færch Madsen fortæller til avisen, at fejlen med den knækkede rørsamling ikke tidligere ser ud til at være blevet fundet på motorerne fra Pratt & Whitney.
Motoren skal nu afmonteres, for at den kan blive grundigt gennemgået, og årsagen fundet. Det er uvist, hvor længe det tager, og om det er Havarikommissionen eller SAS, der skal stå for undersøgelsen.
»Måske er det ikke engang inden for Havarikommissionens område, når der ikke sker mere«, siger Kurt Færch Madsen.
Ifølge avatiation-safety.net har MD-80-flyet været involveret i 25 alvorlige ulykker, der i alt har kostet 1.177 menneskeliv. Flyet blev første gang taget i brug i 1980.






