/energi

Danske solcelleproducenter satser på æstetik og katastrofeområder

I stedet for at kaste sig ud i en Davids kamp mod internationale Goliatter ser de danske producenter af solceller muligheder i katastrofeområder og 'Mercedes-markedet'.

Klik for at se billedet i stort

Også erhvervsbyggeri med fokus på bæredygtighed tager solcellerne til sig. Her er det Copenhagen Towers i Ørestaden, hvor 2.400 kvm solceller er monteret på husfacader og tag. (Foto: Gaia Solar)


Læs også

Læs mere om

Af Marc Prosser, fredag 03. feb 2012 kl. 11:40

I stil med ordsproget om, at den lille og snedige kan narre den store og mindre kloge, har de danske producenter af solcellemoduler valgt at gå egne veje.

I stedet for at tage en direkte kamp med de store, internationale producenter, som for tiden segner under vægten af deres udvidelser af produktionskapaciteten, kigger de i stedet efter nicher på markedet.

Læs også: Solcelleproducenter fra Kina sejrer sig ihjel

Og hvis resultaterne hos Dansk Solenergi skal bruges som målestok, så er det en tilgang, der giver succes.

»Selvom branchen generelt har det svært, så har vi afsat hele vores produktion i det seneste år. Det har vi blandt andet kunnet gøre, fordi vi har differentieret vores målgruppe,« fortæller Jan Gunner, teknisk salgsdirektør hos Dansk Solenergi, som har hovedsæde i Holeby på Lolland.

Jordskælv og gadelamper
Dansk Solenergi bygger solcellemoduler til private, offentlige institutioner og virksomheder. Ud over anlæg, der kan sluttes til elnettet, fremstilles der også anlæg til batteridrift.

»Anlæggene med batteridrift bruger FN for eksempel, når der er en mission i et jordskælvsområde. De skal have lys og energi ud til området, og her kan de bruge solceller. Du kan også tage generatorer med, men så er du afhængig af at få leveret diesel til dem,« forklarer Jan Gunner.

Dansk Solenergi har i en årrække solgt anlæg til hjælpeorganisationer, som ud over at bruge dem i katastrofeområder også anvender dem i mere dagligdags situationer.

»Vi har anlæg, der bruges til at drive gadelamper til den tredje verden, og større mobilstationer, hvor man gerne vil have dækning i områder uden infrastruktur,« siger Jan Gunner.

Sønderjyder går efter 'Mercedes-markedet'
Ud over Dansk Solenergi findes der en lille håndfuld producenter af solcellemoduler i Danmark. De kan måske inden årets udgang hilse en ny producent velkommen.

For tiden arbejder Sunsil, der har til huse i Toftlund mellem Haderslev og Løgumkloster, på at færdiggøre deres solmodul, der efter planen skal være endeligt klar ved udgangen af 2012.

Direktør Bjarne Engbjerg-Pedersen fortæller, at man ikke vil gå efter at konkurrere med producenter i den billige ende af markedet, men i stedet satse på et æstetisk tiltalende produkt.

Sunsils solcellemodul bliver desuden langt mere effektivt i skygge, end det generelt er tilfældet.

»Det er ligesom med bilmarkedet – der finder du jo alt lige fra en Fiat 127 til en stor Mercedes,« siger Bjarne Engbjerg-Pedersen, og fortsætter:

»Vi har ikke tænkt os at gå efter det samme markedssegment, som de billige kinesiske anlæg gør. Vi går efter private og offentlige bygninger, hvor man også går op i, hvordan det ser ud. Hvis et anlæg står ude på en mark eller sidder på siden af en hel ladebygning, så er det kun naturen og eventuelt landmanden, der skal kigge på det.«



03. feb 2012 kl 12:06

Carsten Nielsen

Fiat 107

Har du et link, for den har jeg sgu aldrig hørt om!


03. feb 2012 kl 12:44

Kathrine Lundgreen

Re: Fiat 107

Det er rettet til en Fiat 127.


04. feb 2012 kl 02:34

Richard Foersom

BIPV

Når standard solcelle-paneler er presset så meget i pris, synes jeg det er på tide for danske og europæiske firmaer at fokusere mere på BIPV (Building Integrated Photo Voltaic), altså hvor taget er lavet af solcelle-paneler, i stedet for som traditionelt at lægge et tag og derefter lægge et lag solcelle paneler ovenpå. Det kræver selvfølgelig at installation sker ved nybyg eller ved en tagrenovation.

BIPV har eksisteret i flere år men skyldes den manglende udbredelse og omtale, at der mangler tekniske standarder feks. panel-størrelser eller er det pga. problemer med bygge godkendelse?


05. feb 2012 kl 21:32

Kim S'rensen

Pris

Det er fint med et æstetisk tiltalende produkt. Men med priser som ligger så langt over de kinesiske, tror jeg det er en dødssejler.
Når man efterhånden kan få et 6.6 kW anlæg til under 75000, så skal der dælme kæles for panelerne for at forlange det dobbelte.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk