Institutdirektør Michael Havbro Faber og bachelordekan Martin Vigild fra DTU sender nu forhenværende centerleder Arne Villumsen alene ud i kulden. Illustration: Lars Refn/ing.dk
DTU sendte grønlænderne ud i kulden på Artek
En ny vedtægt gjorde det muligt for DTU at undlade at høre sine grønlandske samarbejdspartnere, da de egenhændigt afsatte Arne Villumsen som centerleder for Arktisk Teknologi.
Læs også
Læs mere om
'I Grønland er vi trætte af, at man stadig føler sig kaldet til at handle hen over hovedet på os, når der er tale om forhold, der i høj grad har indflydelse på vores liv og fremtid.' Sådan skrev Henrik Leth, direktør for Grønlands Arbejdsgiverforening, i en kronik på ing.dk i sidste uge.
Hans bemærkninger kom i relation til den meget overraskende fyring af Arne Villumsen som centerleder for Arktisk Teknolog, der hører til DTU Byg.
Men måske er grønlænderne selv skyld i, at Arne Villumsen kunne fjernes så let.
I henhold til den oprindelige vedtægt for Artek blev centerlederen udpeget efter indstilling fra styregruppen. Men en ny vedtægt, der trådte i kraft den 1. december 2011, siger, er det nu alene er DTU, der ansætter (og dermed også fyrer) centerlederen.
Læs også: Fyring af kendt DTU-professor udløser ballade
Centerets vedtægter er godkendt af DTU og Departementet for Uddannelse og Forskning under Grønlands Selvstyre, som sammen finansierer Artek.
Det fremgår af referatet fra et styregruppemøde afholdt den 17. november 2011, at formanden for styregruppen, adm. direktør i Air Greenland, Michael Binzer, var stærkt imod vedtægtsændringerne, som efter hans opfattelse stærkt begrænsede styregruppens ansvar og forpligtelser.
Institutdirektør Michael Havbro Faber fra DTU Byg benyttede de nye vedtægter til stort set ved første lejlighed at skille sig af med Arne Villumsen. Det skete den 20. januar 2012.
Arne Villumsen fortsætter som professor ved DTU, men uden ledelsesmæssigt ansvar for de arktiske opgaver.
Henrik Leth mener at kende årsagen, og at den 'skal findes i samarbejdsproblemer mellem en ny institutdirektør på Danmarks Tekniske Universitet (DTU Byg) på den ene side og Arteks centerchef Arne Villumsen samt styregruppeformand Michael Binzer på den anden side.'
Læs også: DTU om lederskifte: Generationsskifter er altid svære
Afsættelsen af Arne Villumsen som centerleder skete til trods for, at styregruppen har arbejdet med et glidende generationsskifte på posten siden et styregruppemøde 5. maj 2011.
Det fremgår af referatet fra dette møde, at der skulle findes en afløser for Arne Villumsen, som i 2011 fyldte 66 år.
Refereret indeholder denne bemærkning: 'Denne skal vælges med omhu, så det gode samarbejde mellem Grønland og Danmark ikke nedprioriteres'.
Diskussionen på dette styregruppemøde bakkes op af handlingsplanen for DTU Byg for 2011, som omtaler et ny professorat ved Artek, som skulle besættes med en person, der eventuelt kunne være souschef – og dermed kandidat til ny centerleder efter Arne Villumsen. Dette er ikke sket.
Michael Binzer har nu trukket sig som formand for styregruppen i protest, og DTU har opslået stillingen som centerleder med ansøgningsfrist 1. marts 2012.
DTU's bachelordekan Martin Vigild, medlem af styregruppen for Artek, er talsmand for DTU i denne sag. Han har siden onsdag i sidste uge lovet Ingeniøren et interview om fremtidsplanerne for Artek, men han endnu ikke fundet tid til at aftale endsige gennemføre dette interview.






