/transport

GreenGT er en 300 km/h racerbil bygget til langdistanceløb, men eneste udstødning er rent vand, for den kører på brint, og så deltager den på Le Mans fra 2013.

GreenGT er en 300 km/h racerbil bygget til langdistanceløb, men eneste udstødning er rent vand, for den kører på brint, og så deltager den på Le Mans fra 2013.

Turbo på brændselsceller skal gøre brintracer kampdygtig på Le Mans

2012 kommer til at stå i hybridbilernes tegn i racerløbet Le Mans, men næste teknologi står allerede klar i kulissen. Schweiziske GreenGT tester en 'økoracer' med vand som eneste affald. Brintraceren H2 er klar til start i 2013.

Af Andreas Lang Hedegaard, tirsdag 31. jan 2012 kl. 12:38

De alternative drivmidler er for alvor ved at bide sig fast i racerløbet Le Mans, og det schweiziske firma GreenGT har netop offentliggjort detaljerne for deres bud på en 'økologisk' racer.

'GreenGT H2' hedder prototypen, og den bruger brændselsceller til at producere strøm til de to 170 kW-motorer. Det svarer til 460 hk og skulle give en tophastighed på den hurtige side af 300 km/h, mens eneste affaldsstof er vand.

Bilen blev sidste år udvalgt af ACO, løbsledelsen bag Le Mans, som en af tre biler, der fremmer ny teknologi. Derfor skal GreenGT H2 lede paraden 'Le Mans to the Future', der åbner dette års Le Mans den 16. juni.

Ideen bag Le Mans to the Future er at støtte nye teknologier, og gennem årene er mange teknologier blevet optimeret på Le Mans til gavn for almindelige bilister. Moderne dieselbiler er bare ét eksempel. De seneste år har dieselbiler været dominerende.

Moment som en lastbil
Man kan sige, at H2 er bagud med 130 hk sammenlignet med eksempelvis Audis tidligere Le Mans-racer R15, som var udstyret med en diesel-V10'er på 5,5 liter. Til gengæld trumfer elmotorerne snildt dieselmotorens drejningsmoment. Audi-motoren producerede 1.050 Nm, mens GreenGT H2 laver hele 2.400 Nm allerede fra 0 omdrejninger.

Bilen har ikke nogen udveksling, men det er heller ikke nødvendigt, da motorerne trækker til 12.500 omdr./min. Hver motor trækker i øvrigt et enkelt hjul, så GreenGT har udviklet et elektronisk differentiale, som styrer kraftoverførslen, så det inderste hjul ikke spinner ukontrolleret i sving.

Brændselscellerne består af 18 stakke og kan producere 340 kW konstant. Brinten opbevares i to tanke, én på hver side af cockpittet. Hver tank indeholder 160 liter og er bygget i kulfiber og aluminium, så de kan modstå et sammenstød tre gange kraftigere end det, en normal racerbrændstoftank skal kunne klare.

Trykket i tankene er 350 bar, hvilket betyder, at der kan være fire kilo brint i hver tank, tilstrækkeligt til 40 minutters kørsel. Bilen bruger 12,5 kilo brint pr. time, svarende til 36 liter benzin.

Nyudviklet polymermembran klarer varmen
Ud over at gøre brændselscellerne effektive nok er det også en udfordring, at de udvikler en del varme, når de producerer strøm. Derfor er H2 udstyret med et par veldimensionerede kølere, og samtidig bruger man en nyudviklet polymermembran, som kan operere ved højere temperaturer, hvilket skulle give højere effektivitet og mindre overskydende varme.

En af grundene til, at GreenGT har så effektive brændselsceller, er, at man anvender to eldrevne turboladere til at puste ilt ind til brændselscellerne, forklarer Christophe Schwartz fra GreenGT.

»Brændselscellerne kombinerer brint og ilt til at producere elektricitet. Hydrogen lagres om bord som en gas i tanke. Ilten kommer fra luften, men da kun omkring 22 procent af vores omgivende luft er ilt, skal den tvangsfodres ind i brændselscellen,« siger han om turboløsningen.

Christophe Schwartz vil ikke ud med, hvem der producerer turboerne, eller hvor meget tryk de producerer. Dog vil han gerne afsløre, at turboerne også drives af strøm fra brændselscellerne.

Ifølge Quingfeng Li, forsker ved DTU's Institut for kemi, energi og materialer, er det nyt at anvende turboladere på brændselsceller. Uden at kende detaljerne om brændselscellerne i GreenGT H2 er forskeren imponeret over den høje effekt fra racerbilens brændselsceller.

Le Mans på fire minutter
10. april køres de første test af bilen på bane, og 25. august i år skal GreenGT H2 deltage i sit første løb – Silverstones seks timers løb. Ind imellem er der så paradekørslen på Le Mans 16. juni.

Men det egentlige mål er, at GreenGT H2 for alvor skal deltage i hele 2013-sæsonen, og her skulle bilen gerne være nede på en omgangstid på omkring fire minutter.

Til sammenligning fortæller den danske Le Mans-kører John Nielsen, at ACO ikke vil have, at de hurtigste biler i LMP1-klassen kører omgange langsommere end tre minutter og 30 sekunder.

For at GreenGT H2 skal nå ned på den omgangstid, kræver det lidt mere udvikling. Bilen skal på slankekur fra de nuværende 1.240 kg til ca. 1.000 kg, og samtidig forventer GreenGT at have optimeret brændselscellerne yderligere, så bilens rækkevidde med otte kg brint kommer op i nærheden af en time.



31. jan 2012 kl 12:59

Michael Eilersen

Noget galt i artiklen

Hver tank indeholder 160 liter og er bygget i kulfiber og aluminium

Trykket i tankene er 350 bar, hvilket betyder, at der kan være otte kg brint i hver tank, svarende til 40 minutters kørsel. Bilen bruger 12,5 liter brint pr. time, svarende til 36 liter benzin. ?

Man kan ikke sammenligne:
12,5 liter brint pr. time, svarende til 36 liter benzin. ?

Er det 12,5 liter brint ved 350 bar ?

og i så fald hvorfor kan den kun køre 40 minutter når der er 160 l i tanken ?


31. jan 2012 kl 13:08

Andreas Lang Hedegaard

Re: Noget galt i artiklen

Fejlen er rettet - der skulle selvfølgelig stå 12,5 kg og ikke liter.

Mvh.

Andreas Lang Hedegaard, Journalist.


31. jan 2012 kl 13:11

Martin Bay Franz

Re: Noget galt i artiklen

Hver tank indeholder 160 liter og er bygget i kulfiber og aluminium



Trykket i tankene er 350 bar, hvilket betyder, at der kan være otte kg brint i hver tank, svarende til 40 minutters kørsel. Bilen bruger 12,5 liter brint pr. time, svarende til 36 liter benzin. ?



Man kan ikke sammenligne:

12,5 liter brint pr. time, svarende til 36 liter benzin. ?



Er det 12,5 liter brint ved 350 bar ?



og i så fald hvorfor kan den kun køre 40 minutter når der er 160 l i tanken ?

Tror der menes 12,5 Kg/time da 12,5 liter/time ikke siger meget om forbruget hvis det ikke kobles sammen med trykket.


31. jan 2012 kl 14:03

Rasmus Post

Re: Noget galt i artiklen

Nej, det er fint med vægten, da det ikke er brintens tryk, der giver energien


31. jan 2012 kl 14:27

Michael Eilersen

Stadig noget galt i artiklen

Trykket i tankene er 350 bar, hvilket betyder, at der kan være otte kg brint i hver tank, svarende til 40 minutters kørsel:

2x8kg = 16 kg

16kg/12,5 kg = 1,28 svarende til at den kan køre næste halvanden time på en tank.


31. jan 2012 kl 14:30

Henrik Rathje

Tankning?

Forefindes der noget data over hvor hurtig tankning af brinten foregår og tankes de 2 tanke hver for sig, evt samtidig for at opnå hurtigere fyldning?


31. jan 2012 kl 14:44

Bent Andersen

Re: Stadig noget galt i artiklen

1,28 svarende til at den kan køre næste halvanden time på en tank.

1,28 er vel nærmere en time og et kvarter :-)
Der er forskel på decimaler og minutter.

Bent.


31. jan 2012 kl 15:01

Martin Bay Franz

Re: Stadig noget galt i artiklen

Trykket i tankene er 350 bar, hvilket betyder, at der kan være otte kg brint i hver tank, svarende til 40 minutters kørsel:



2x8kg = 16 kg



16kg/12,5 kg = 1,28 svarende til at den kan køre næste halvanden time på en tank.


Masefylden på brint er 0,0988 g/liter. Regnestykket er således:
(Tank 2*160 liter * 350 bar * 0,08988 g/liter) / 1000 = 10,07 Kg brint. Med et forbrug på 12,5 Kg/time kan den altså ikke kører i over en time.
Derimod 12,5/60=0,21 kg/min
10,07Kg / 0,21 Kg/min=47,96 min (Jeg tænker de kære schweizerer har ret)

/Martin


31. jan 2012 kl 15:39

Svend Ferdinandsen

Re: Re: Stadig noget galt i artiklen

Det passer jo stadig dårligt sammen, når de siger der er 16kg i tankene, hvor en anden beregning siger 10kg.
Hvordan ser det i øvrigt ud sammenlignet med en benzin eller dieselbil, rent km/kWh.
36liter ækvivalent benzin på 40minutter, så kan man vel sige 50 til 60liter i timen, og hvad bruger en sådan racer normalt i timen.
Brændselsceller er stadig ikke meget bedre end en god dieselmotor i effektivitet, nemlig 40 til 50% fra olie til strøm.


31. jan 2012 kl 15:42

Rasmus Post

Det er vel også væsentligt at man prøver

benzin- og dieselbilen har begge brugt langt over 100 år om at nå den effektivitet de har i dag. det rammes formodentligt ikke i første hug her :)


31. jan 2012 kl 15:48

Andreas Lang Hedegaard

Re: Noget galt i artiklen vers. 2

Jeg har med skræk opdaget, at endnu en fejl er sneget sig ind.
Tankene kan tilsammen rumme 8 kg brint - altså 4 kg i hver side.

Mvh.
Andreas Lang Hedegaard, Journalist.


31. jan 2012 kl 15:58

Thomas Pedersen

Brint er ikke en idealgas!

Man kan ikke bruge idealgasligningen, som Martin gør, til at beregne massen af gas i tankene. Når man komprimere brint stiger trykket hurtigere end densiteten, så densiteten ved 350 bar er ca. 20% lavere (iflg. Martins beregning) end hvis den havde været en idealgas.

Årsagen er, at molekylerne kommer så tæt på hinanden, at de frastøder hinanden elektrisk, hvilket en idealgas ikke gør.

Jeg håber, at bilen også har batterier og/eller supercaps, for brændselsceller virker bedst ved jævn belastning. Eller rettere; man har muligheden for at producere 340 kW som middeleffekt, og så fordele den over de dele af kørslen, for der er brug for effekt. Derfor burde motorerne være større. Når kraftoverførslen allerede er elektrisk er det hul i hovedet ikke at udnytte bremseeffekten. Det øger både rækkevidden og accelerationen. Det må forventes, at tidsforbruget ved tankning er væsentligt større end for benzin/dieselbiler, så færre pitstop har stor værdi.

Nå, trods alt er formålet ved at give noget tiltrængt opmærksomhed til brændselsceller, ikke at køre hurtigt.


31. jan 2012 kl 21:03

Jørgen Baltzer Thomsen

Spændende

Yderst spændende at få fokus på brint-biler og der er Le Mans et godt udstillingsvindue.

Jeg læste et andet sted (ang. Toyota) at de havde begrænsning på deres super-capacitor (KERS) Reglementet gør nok at brintbilen også begrænses på dette punkt. Desværre, for det optimale for ydelsen må nødvendigvis være at have mulighed for at akkumulere al energi så rækkevidden øges.

Kunne det ikke være en mulighed at skifte begge tanke. På grafikken ses det at de sidder på siden, så et tanksystem som let kan skiftes vil vel reducere tiden i pitten væsentligt.

/Jørgen


31. jan 2012 kl 21:35

Ole Steffensen

Fordel ved brændselscellebil

Er der nogen der ved hvad man forventer af fordele/ulemper ved denne bil i.f.t. Le Mans. Jeg kunne forestille mig: Mere holdbar motor? mindre slid på bremser da motoren kan overtage noget af arbejdet? Langsom optankning?


31. jan 2012 kl 23:59

Hans Eriksen

Brintpiller

Er det ikke snart på tide, at sætte turbo på udviklingen af brintpiller, så man slipper for de tryktanke ?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.