Toyota vil bryde Audis Le Mans-monopol med benzinhybrid
Toyota vil deltage i 24-timers racerløbet Le Mans, men ikke med en dieselbil, som ellers har domineret sejrsskamlerne. Den japanske bilproducent stiller op med en en hybridbil - med benzin.
Sådan ser Toyotas nye Le Mans-racer ud. Den bærer også den karakteristiske 'rygfinne', som nu er standard. Finnen modvirker, at bilen letter, hvis den spinner og kommer i et sideværts skred. Den flade bund og buede overside kan ellers virke som en flyvinge.
Læs også
Læs mere om
Toyota er tilbage på Le Mans efter flere års pause, men det er faktisk ikke engang den største nyhed. Den japanske bilproducent stiller op i den fineste LMP1-klasse med en hybrid-bil og tilmed med en benzinmotor.
Dermed er der lagt op til en kamp mellem benzin og diesel, som repræsenteres af Audi. Den tyske producent har domineret Le Mans med 10 sejre siden 2000, og Peugeot, der har været nærmeste reelle konkurrent, har trukket det officielle hold ud af Le Mans.
[aid: 125965]
Om Toyota slår det erfarne Audi-hold første år, virker usandsynligt, men det forhindre ikke holdet i at prøve, forklarer Yoshiaki Kinoshita, Team Præsident for Toyota-holdet.
»Selvfølgelig ville vi elske at vinde Le Mans, det er en drøm for alle deltagere. Men vi er også realistiske, og vi ved, at vi har brug for at udvikle og lære for at konkurrere mod stærke konkurrence.«
Le Mans har indtil nu været et af de få steder, hvor diesel har været dominerende i motorsport, og det har blandt andet været på grund af Peugeot og Audis sats på dieselmotorer. Ifølge den danske Le Mans-kører, John Nielsen skyldes dieselteknologiens dominans dog, at ingen producenter har satset hårdt på benzinteknologi i mange år.
To- eller firehjulstræk
Inden Peugeot trak sig, nåede den franske bilfabrik at vise deres hybridmodel, 908 Hybrid4, men den nåede aldrig at deltage i et løb. Audi har endnu intet officielt meldt ud, men sandsynligheden, for at de stiller op med en hybridudgave af deres R18, er meget stor.
Toyotas hybridracer hedder TS030 Hybrid og er udstyret med en 3,4 liters benzin-V8’er. Hvor mange hestekræfter, den producerer, er endnu ikke offentliggjort.
Hybridsystemet kalder de THS-R (Toyota Hybrid System – Racing), men Toyota har heller ikke sagt noget om, hvor kraftig elmotoren bliver. Til sammenligning har den biturboladede diesel-V8’er i Peugeots hybrid ca. 550 hk og elmotoren 60 kW.
Toyota har, ifølge engelske Racecar Engineering, udtrykt irritation over, at det Le Mans-reglerne sætter grænsen ved 500 kJ for, hvor meget energi, bremsesystemet må opsamle. Toyota mener selv, at de sagtens kunne opsamle 1 MJ ved nedbremsninger.
Selve energien bliver opsamlet i en superkapacitor, leveret af japanske Nisshinbo. Det virker til, at Toyota heller ikke har besluttet sig for, om elmotoren skal trække på forhjulene eller baghjulene. Reglementet fra FIA kræver, at systemet kun må trække på to hjul. Begge muligheder bliver stadig testet. Systemet med frontmotor leveres fra Aisin AW, mens systemet til baghjulene stammer fra Denso.






