/elektronik

Dansk teknologi gør det muligt at styre smartphonen med øjnene

Danske Senseye er på vej over Atlanten for at jagte kapital til at udvikle deres eye-tracking-løsning. Den gør det muligt at navigere rundt på en smartphone eller tavle-pc alene med øjnene og uden brug af særlige briller.

Af Torben R. Simonsen, torsdag 26. jan 2012 kl. 12:11

Styr din smartphone eller tavle-pc med øjnene. Det er visionen bag danske Senseye, der netop har vundet Venture Cup-finalen i kategorien Product & Technology.

Senseye er grundlagt af tre tidligere ph.d.-studerende fra ITU, Martin Tall, Javier San Agustin, Henrik Skovsgaard, samt en nuværende studerende, Sune Alstrup Johansen. Med vindertitlen har de vundet 25.000 kroner til at styrke deres virksomhed.

Og pengene falder på et tørt sted, for iværksætterne er på vej over Atlanten, hvor de allerede har sikret sig aftaler med venturekapitalister i Silicon Valley.

»Med pengene bliver vi i stand til at lave en bedre prototype end den, vi har i dag, så vi får travlt de næste par dage,« siger Sune Alstrup Johansen til ing.dk.

Senseye bruger det kamera, der er på fronten af de fleste smartphones og tablets, men der er også behov for at indbygge en infrarød LED-detektor til aflæsning af øjenbevægelser. Oplysningerne samles i en algoritme, der kan anvendes til at styre funktionaliteten på skærmen.

»Det kan eksempelvis bare være, at man vil tænde sin telefon. Så kigger man på den, og den tænder. Det kan også være i en e-boglæser, der automatisk kan se, at man er nået til sidste linje på en side eller en hjemmeside, der automatisk scroller ned, når man læser indholdet. Mulighederne begrænses kun af fantasien. Vi har selv nogle forestillinger om, hvor teknologien kan anvendes, men vi ved ikke endnu, hvad der vil blive den rigtige killer-applikation,« forklarer Sune Alstrup Johansen.

Mobilproducenter meget interesserede
Iværksætterne har dog allerede været i dialog med flere mobilproducenter, heriblandt de fem største, der har udtrykt stor interesse for teknologien. Interessen er blandt andet kommet efter at en video, der illustrerede teknologien, blev lagt på nettet i november sidste år.

Den er allerede blevet set over 110.000 gange, og selve det at vinde iværksætterpriser er heller ikke helt uvant for Senseye. Således blev de også sidste år ABB Technology Showcase Winner.

Venture Cup Idea Competition er en landsdækkende iværksætterkonkurrence, hvor studerende og forskere siden år 2000 har haft mulighed for at styrke deres idé og udvikle den til en investeringsklar forretningsplan.

Konkurrencen bliver organiseret i samarbejde med syv af Danmarks Universiteter (AU, AAU, CBS, DTU, KU, RUC og SDU). Der udpeges finalister i hver af de fem regioner med hver deres kategorifokus.

Kategorierne er: Cleantech & Environment, Life Science & Medtech, Mobile & Web, People & Society og Product & Technology. Der er otte finalister i hver kategori, og førstepræmien i hver af dem er på 25.000 kroner.



26. jan 2012 kl 13:56

Scott Hill

eyetracking er fremtiden

Eyetracking på PC og Mainframe har været kendt i årevis, men dette udvikling til smartphones åbner ny teknologier...ikke alene "Face Unlock" som vi kender det from Samsung Nexus Android phone, og de kommende modeller of Windows Phone med "METRO" interface på smartphones, PC'er og tablets, men også andre ting som:

--dirigere spil og apps med øjene (f.eks. for handicappet personer)
--interface til f.eks. databaser, regneark, og SQL-søgninger (kendes allerede fra voice recognition på mainframes og PC'er)
--analyser af bruger oplevelser, for udviklere af smartphone apps
--analyse af bruger oplevelser for udviklere af online reklamer, push reklamer, og in-app reklamer

Scott Hill
Mobile Monday Dk


26. jan 2012 kl 15:45

Morten Grøftehauge

3D

Der er jo ogsaa brillefri 3D skaerme som benytter sig af eye-tracking - de ville maaske ryge lidt ned i pris hvis de indrog den her teknologi.


26. jan 2012 kl 16:09

Ulrik Mørch

Re: eyetracking er fremtiden

Helt enig.:)
Er der nogen der har gode erfaringer med et eyetracking system til PC som erstatning for mus/trackball.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.