Utæt pakning er mulig årsag til gasudslip - alarm afblæst
Kilden til gasudslippet er fundet, og alarmen blev afblæst kl. 8.30 i morges.
En utæt pakning i en gastank i baggården hos Hotel Legoland var den sandsynlige årsag til et gasudslip, som tidligt i morges fik politiet til at evakuere 16 gæster og 20 medarbejdere fra hotellet i Billund.
Der blev slået alarm tidligt mandag morgen klokken 04.48, da en lokal borger fik færten af gassen i hotelområdet.
Men teknikere og medarbejdere fra Primagas fik hurtigt kontrol over situationen ved hotellet, og kl. 08.30 kunne alarmen afblæses.
Det er atter sikkert at færdes i området omkring og på hotellet, og der er hverken sket skade på personer eller materiel i forbindelse med gasudslippet, oplyser politiet i en pressemeddelelse ifølge dr.dk.
Man er nu i gang med at skylle kloakledningerne igennem, fordi det er tung gas, der lægger sig i rørene, og derfor vil der komme en rimelig kraftig gaslugt, fortalte vagtchefen til Ritzau tidligt mandag morgen.






