PCB-fyldt skole rives ned
Licitationen En skole skal nu rives ned på grund af PCB. Det kan blive den første af mange nedrivninger, advarer ekspert.
Læs også
-
PCB-rensning i Farum Midtpunkt vil koste 950.000 kroner pr. bolig
-
Nu skal vi have svaret: Hvor udbredt er miljøgift i danske bygninger?
Læs mere om
Frederiksberg Skole i Sorø er så fyldt med PCB, at det ikke kan betale sig at renovere den, på trods af at genopbygningen af skolen vil koste 131 mio. kr.
Skolen bliver den første bygning i Danmark, der skal rives ned på grund af den giftige fugemasse, men mange bygninger kan følge efter, vurderer professor på Statens Byggeforskningsinstitut Lars Gunnarsen over for byggeriets dagblad, Licitationen.
»Der har været nedrivninger på grund af asbest, og der har været nedrivninger efter skimmelsvamp, så det er meget naturligt, at der kommer nedrivninger på grund af PCB-forurening. Der er mange forhold at tage hensyn til i den slags sager, og hvad der bedst kan betale sig. Men der kommer højst sandsynligt flere tilfælde, hvor man vurderer, at det bedst kan betale sig at starte på en frisk,« siger Lars Gunnarsen til Licitationen.
Især offentlige bygninger er i farezonen. Blandt andet er en skole i Hundested netop nu lukket på grund af PCB-forurening.
Læs hele historien hos Licitationen.(Kræver login)
Eller læs mere hos sn.dk.






