/byggeri

PCB-fyldt skole rives ned

Licitationen En skole skal nu rives ned på grund af PCB. Det kan blive den første af mange nedrivninger, advarer ekspert.

Af Christian Østergaard, mandag 23. jan 2012 kl. 07:05

Frederiksberg Skole i Sorø er så fyldt med PCB, at det ikke kan betale sig at renovere den, på trods af at genopbygningen af skolen vil koste 131 mio. kr.

Skolen bliver den første bygning i Danmark, der skal rives ned på grund af den giftige fugemasse, men mange bygninger kan følge efter, vurderer professor på Statens Byggeforskningsinstitut Lars Gunnarsen over for byggeriets dagblad, Licitationen.

»Der har været nedrivninger på grund af asbest, og der har været nedrivninger efter skimmelsvamp, så det er meget naturligt, at der kommer nedrivninger på grund af PCB-forurening. Der er mange forhold at tage hensyn til i den slags sager, og hvad der bedst kan betale sig. Men der kommer højst sandsynligt flere tilfælde, hvor man vurderer, at det bedst kan betale sig at starte på en frisk,« siger Lars Gunnarsen til Licitationen.

Især offentlige bygninger er i farezonen. Blandt andet er en skole i Hundested netop nu lukket på grund af PCB-forurening.

Læs hele historien hos Licitationen.(Kræver login)
Eller læs mere hos sn.dk.



23. jan 2012 kl 10:10

avatar

Anders Skærlund Petersen


23. jan 2012 kl 10:19

Klaus Kristensen

Byggeår

Fra http://www.frb-skole.skoleintr....pdf


----
Skolen er opført som betonelementbyggeri/montagebyggeri, kaldet Fynsplans Skoler,
i flere etaper. Blokke 1, 2, 3 og 5, er fra 1971; blokke 4, 6, 7 og 8 blev tilføjet i
årene 1975 til 1978. Blokkene fra 1971 er sandsynligvis opført iht. Fynsplanens
Skoler, Type 2, hvor det bærende system er betonelementsøjler og -bjælker og
etagedæk som ribbeplader, med momentstive søjle/bjælke samlinger. De senere
opførte blokke er sandsynligvis opført som type 2, hvor stabiliteten dannes af momentstive
forbindelser af søjle, bjælker og plader [1].

----


23. jan 2012 kl 10:33

Allan Astrup Jensen

Re: Byggeår

2. etape fra 1975-78 burde ikke have PCB i fuger og maling. I 1974-78 da jeg var sagsbehandler for PCB i Miljøstyrelsen fik vi at vide af industrien og andre landes myndigheder, at PCB ikke blev brugt mere til disse anvendelser i DK eller indenfor OECD landene. Ellers var der kommet et straks forbud.


23. jan 2012 kl 11:17

avatar

Peder Wirstad

Prioriteringer?


Man kan jo spekulere på, om vi her i Norge og Sverige har skyklapper på i forhold til danskerne mht. giftige stoffer i miljøet - eller det er danskerne, der har tunnelsyn.
I det svenske nyteknik.se er PCB nævnt 1 gang i 2011, og i det norske tu.no er det nævnt 2 gange i 2011. - Alle gange i bisætninger i forbindelse med generelle omtaler af miljøskadelige stoffer.

Det undrer mig, at den undersøgelse af pcb i blodet på beboerne i de mest pcb-forurenede boliger i Danmark - Farum Midtpunkt - der kun viste en forhøjelse på 100% i forhold til landsgennemsnittet, ikke har fået større omtale.

Både den gennemsnitlige pcb-koncentration i danskernes blod og den i Farum er regnet som helt uskadelig, og selv færingerne med 100 gange så stor pcb-koncentration i blodet lever 3 år længere end syddanskerne.
- Sammen med USAnerne har danskerne den laveste levealder af alle industrilandes indbyggere, så måske er der fejl fokus på, hvad der virkeligt er helseskadeligt?

Mvh Peder Wirstad


23. jan 2012 kl 14:02

Finn Petersen

Nedrivning! Er det problemløsningen?

Jeg tror man har glemt at tænke sig en smule om. Hvis man river hele bygningen ned uden at holde meget nøje styr på, om der er PCB i de dele, man har revet ned, så står man med en mængde byggeaffald, som må klassificeres som miljøfarligt. Det skal så destrueres - hvad koster det?
Formentlig er det totalt set billigere at fjerne PCB der hvor den er.

Hvis det kun er her i landet at PCB er farlig, så lad den være. Se bare på højhusene i Rødovre. De var ved at falde i et blæsevejr, men de står der endnu.
Alt er farligt. Også at trække vejret, men at undlade - er omgående dødeligt.


23. jan 2012 kl 15:53

Lasse Enevoldsen

Re: Prioriteringer?

Hej Peder.

Jeg er i hvert fald enig så langt, at det er noget mere interessant og vigtigt at kende PCB optaget i menneskene der bor i bygningerne (og omgås PCB), end hvor meget selve bygningerne indeholder. Jeg bor muligvis selv i en PCB forurenet bygning (som omtalt i en anden tråd), men jeg vil sådan helst vide hvor meget PCB min krop har optaget, frem for hvor meget der er i min bygning! I den forstand synes jeg at PCB-debatten fra offentlig side, har været noget énøjet.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.