Ingeniøren inviterer: Kom med dine ideer til det næste crowdsourcing-projekt
En dansk rumraket til bemandet rumfart er under opbygning takket være en åben blog og bidrag fra Ingeniørens læsere. Nu åbner vi for nye projekter, der kan udvikle sig gennem blogs og i samarbejde med læserne. Kom med dine forslag.
Søges: Projekter, der har brug for hjælp
Haves: Danmarks dygtigste hjælpere
Du har sikkert hørt om de to danske raketbyggere Peter Madsen og Kristian von Bengtson, der i en kollektiv tour de force med en større flok frivillige er godt i gang med at håndbygge en raket, der skal kunne bringe en mand ud i rummet og sikkert ned igen. Det er ikke utænkeligt, at en af dem bliver den første dansker i rummet.
De to har blogget om deres projekt på ing.dk siden januar 2009, og ifølge Peter Madsen skal en ikke uvæsentlig andel af projektets succes tilskrives netop denne blog.
Det at kunne dele sit projekt på godt og ondt med et modtageligt publikum har forløst så mange positive kræfter, at det, der på papiret for mange år siden virkede urealistisk, i dag virker muligt og har givet gennemslag som en seriøs og inspirerende historie ikke bare i Danmark, men også internationalt.
Det spektakulære i den historie er naturligvis ideen om en hjemmebygget, privat raket. Det virkelig rørende i historien er, at drømmen bliver realiseret af frivillige, der puljer deres ideer, faglighed og håndelag i en mere eller mindre spontant opstået organisation, hvor alle synes at se en værdi i at være med.
Den kraft tror vi kan udløses over mange andre projekter af teknisk karakter ved hjælp af ing.dk's brugere. Vi efterlyser simpelthen projekter, der kan se en fordel i at stå frem og invitere til at blive hjulpet af vores læserskare. Det kan være et privat projekt eller for den sags skyld også en virksomhed, der har lyst til at udvide udviklingsafdelingen med tusindvis af engagerede ingeniører og teknisk interesserede via ing.dk.
Læs også: Vær med til at udvikle en lille højttaler i verdensklasse
Betingelserne finder I selv ud af.
Skriv til os, hvis du har et projekt, eller hvis du kender til et projekt, du synes, vi bør høre om.
Det, vi kræver, er, at der eksisterer et projekt og en projektejer, som er villig til at formidle sit og gruppens arbejde løbende på en blog her på ing.dk.
Projektet skal have et klart mål og dermed også en deadline, så vi har noget at se frem til. Men ellers er der næsten ingen grænser for, hvad et projekt kan være i denne sammenhæng. Og det behøver ikke være sammenligneligt med raketprojektet.
Vi kan tilbyde:
- Et publikum, der beviseligt er engageret og forstandigt ud i stort set alle tænkelige discipliner.
- Journalistisk dækning af dit projekt, når og hvis der er noget spændende at skrive om.
- Hjælp til læserarrangementer, hvis der er et ønske om det.
Læs i øvrigt Peter Madsen og Kristian von Bengtsons blogindlæg om fidusen ved at dele:
http://ing.dk/artikel/125808-hvad-er-fidusen-ved-at-dele
Alle henvendelser sendes til Community Builder Julian Henlov, juh@ing.dk




