/karriere

World Cyber Games i Sydkorea er en af verdens største turneringer inden for såkaldt E-sport. Her dyster omtrent 500 gamere fra 60 nationer i spil som Counter-Strike, Tekken 6, FIFA 11 og Star Craft 2. (Foto: Steffen Moestrup)

World Cyber Games i Sydkorea er en af verdens største turneringer inden for såkaldt E-sport. Her dyster omtrent 500 gamere fra 60 nationer i spil som Counter-Strike, Tekken 6, FIFA 11 og Star Craft 2. (Foto: Steffen Moestrup)

19-årige Jon lever af computerspil

Mange unge lever tilsyneladende for at spille computer. Jon fra Aalborg lever også af det og er et eksempel på den stigende internationalisering i den såkaldte E-sport.

Klik for at se billedet i stort

Jon Andersen ved sidste års World Cyber Games i Sydkorea. (Foto: Steffen Moestrup)


Læs også

Læs mere om

Af Steffen Moestrup, søndag 08. jan 2012 kl. 14:00

Tre koreanske teenagere småfniser lidt, men samler så mod og nærmer sig den vinterblege dansker, der er ved at sætte sit computerudstyr op. Danskeren er 19-årige Jon Andersen, der egentlig foretrækker at blive kaldt BabyKnight. Det er hans navn i E-sportens verden.

Jon er professionel gamer. Han lever af at spille computerspillet Star Craft 2, og de tre koreanske teenagere lister hen til ham for at få en autograf. Jon kan nemlig være en af morgendagens stjerner i E-sport.

»Det er ret underligt at skulle skrive autografer. Det skal man godt nok lige vænne sig til,« siger Jon Andersen, der normalt kan færdes helt anonymt hjemme i Aalborg, hvor han bor med sin mor.

Lige nu befinder vi os til gengæld ved World Cyber Games i Sydkorea, en af verdens største turneringer inden for E-sport. Her dyster omtrent 500 gamere fra 60 nationer i spil som Counter-Strike, Tekken 6, FIFA 11 og altså Star Craft 2. Åbningsceremonien er et virvar af techno, dansepiger og de deltagende spillere, der marcherer ind på scenen med en fane i hånden.

World Cyber Games ynder at kalde sig for computerspillernes olympiske lege, og der er da også en række fællestræk, der går igen: Nationernes dyst mod hinanden. Symboler som medaljer og flag. Edsaflæggelse om fair play og ønsket om at bruge computerspillet som et rendezvous på tværs af kulturer.

Satte gymnasiet på standby

Der er stadig mere end et godt stykke vej, før World Cyber Games når op på siden af de olympiske lege med hensyn til omfang og rækkevidde, men der er ingen tvivl om, at der er noget i gære i E-sporten. De seneste år har de professionelle computerspillere oplevet en internationalisering, hvor pengestærke bagmænd og sponsorer har oprettet globaliserede klubhold, der for alvor bringer karrieremuligheder i spil.

Når Jon forsvarer de rød-hvide farver i Korea, er han udsendt gennem den nationale forening E-sport Danmark, som er sponsoreret af Dansk Metal, men til daglig spiller Jon for det ukrainske hold Navi, der er blandt verdens stærkeste E-sport-klubhold.

»Da jeg fik kontrakten med Navi, besluttede jeg at sætte gymnasiet på standby. Min mor syntes, det var lidt skørt til at begynde med, men nu hvor jeg er begyndt at tjene penge og komme ud på rejser, kan hun godt se, at det giver god mening at dyrke E-sport,« siger Jon.

Strukturen i E-sporten minder altså om sportens verden med nationale landshold og globaliserede klubhold med spillere fra nær og fjern, der dyster i ligaer og turneringer verden over, men i modsætning til den strømlinede struktur inden for eksempelvis fodbold, er E-sport også kendetegnet ved at fremstå meget fragmenteret, hvilket gør, at det kan være vanskeligt at følge med i sporten, medmindre man selv er professionel gamer.

At E-sporten endnu ikke har fået et decideret folkeligt gennembrud hænger sammen med denne struktur, men skyldes nok også, at det kan være vanskeligt at følge med i selve sporten. Et spil som Star Craft 2 er et yderst kompliceret strategispil, når det spilles på højeste niveau, hvor grundprincippet om at skabe balance mellem at høste ressourcer, udvikle enheder og angribe og forsvare baser bliver forfinet i hobetal, når alverdens strategiske overvejelser og parametre bringes i spil.

Jublende finalepublikum

Ikke desto mindre er stemningen intens, fanskaren stor og tilskuernes indlevelse let at spore under finalen i Star Craft 2 ved World Cyber Games. Her dyster nationalhelten Jung Jong Hyun mod kinesiske Lei Wang. Begge spillere er placeret inde i lydisolerede montrer, men mon ikke de alligevel kan fornemme brølene fra de tusindvis af tilskuere, der går amok, hver gang et angreb sættes ind eller en bestemt enhed bliver udviklet.

Ved siden af scenen er det koreanske kommentatorpar nærmest et studie i hysteri. Den mandlige kommentator gestikulerer ivrigt og foretrækker mestendels at stå op, mens hans kvindelige sidekick er ved at flække af grin.

Ikke overraskende er det koreanske Jung Jong Hyun, der løber med sejren. Korea har længe været den altdominerende E-sport-nation, hvilket hænger sammen med den iver og arbejdsomhed, spillerne lægger for dagen. Typisk bor flere spillere i samme hus, hvor de har ansat personale til at lave mad og gøre rent, så de kan bruge al deres tid på at træne.

Det er således ikke usædvanligt for de koreanske spillere at træne 14-16 timer i døgnet, mens de vestlige spillere typisk træner noget mindre. I de seneste år har flere vestlige spillere dog bosat sig i Korea for at træne med de bedste og måske på sigt udfordre de dominerende koreanere. Også danske Jon regner med at rykke fra Aalborg inden så længe:

»Jeg regner helt klart med at bosætte mig i Korea i den nærmeste fremtid. I Europa kan jeg ikke træne mod de bedste spillere, hvilket er nødvendigt, hvis jeg skal hæve mit niveau. Selvfølgelig kræver det også talent at blive god til E-sport, men det vigtigste er nok, at man er villig til at investere masser af tid i det,« fortæller Jon Andersen.

Det kan lyde aparte, men gevinsten er til at få øje på. De koreanske spillere behandles som filmstjerner, og de bedste af dem kan let tjene over én million kroner om året i præmiepenge alene. De mange penge skyldes, at store firmaer som Samsung, Asus og grafikkortproducenten Nvidia har fået øjnene op for marketingpotentialet i E-sporten og derfor investerer store summer i turneringerne.

Sportslige ligheder

Hvorvidt E-sport så er underholdning, sport eller slet og ret nørderi, er der delte meninger om. Og sandheden er sikkert, at det er en blanding af det hele. Når man observerer en E-sport-udøver kan man sagtens finde ligheder med sportens verden.

E-sporten har både dommere, sponsorer og fans, og den professionelle gamer træner meget og skal forfine evner som hastighed, præcision, timing og evne til at tænke strategisk frem i tid. Han varmer fingrene op, vrider dem frem og tilbage, fokuserer blikket på skærmen og virker dybt koncentreret, når først kampen går i gang.

Udstyret er hans nærmeste ven. Støvet pustes af musen, inden spillet startes, for selv det mindste fnug kan gøre skade, når først præcision og hastighed er essentielt. Jon 'BabyKnight' Andersen foretrækker da også at spille online-turneringer hjemme i lejligheden i Aalborg, hvor han er helt tryg ved det tekniske setup, herunder skærmens format og pladsen på bordet.

Til trods for lighederne med sportens verden er det dog tvivlsomt, om E-sport nogensinde bliver noget, man dyrker i bredere kredse på linje med fodbold eller cykelløb. Dertil er der for mange hindringer i skrivende stund.

Men igen afhænger det af øjnene, der ser. Spørger man i Asien, er E-sport fremtidens underholdning for masserne, og når World Cyber Games slår dørene op næste år i Kunshan, Kina, bliver det sandsynligvis med det største setup til dato.



09. jan 2012 kl 00:09

Zahid Butt

Bredere kredse

Alene med de antal spillere der er i Danmark og de midler og aktiviteter der efterhånden, vil jeg da nok vove at påstå at esporten er på vej ud i bredere kredse. Sammenligner man med det asiatiske, som i oventsående artikel, så burde der ikke være tvivl om den brede skare efterhånden


09. jan 2012 kl 08:15

Mark Christiansen

Den danske event scene

Det er helt klart at E-sport er noget som bliver mere og mere accepteret, som en normal beskæftigelse blandt unge.
Og i det er jeg sikker på at du har en stor andel Zahid, da event sådan som Copenhagen games er med til at give E-sport en helt anden form for seriøsitet, så det ikke længere blot er bumsede "nørder" der sidder på deres værelser og gamer. Men i stedet er top "atleter" som får rejser og store pengepræmier.

PS. Jeg deltog i Copenhagen games sidste år, og regner da bestemt også med at skulle deltage i år ;)


09. jan 2012 kl 08:59

avatar

Claus Wøbbe

Re: Den danske event scene

Det kunne være spændende at høre lidt om den danske E-sport-scene. Hvor mange danske prof. spillere findes ca.?

Mark og Zahid, det lyder som om I begge er en del af dette område -spiller i begge?


09. jan 2012 kl 09:20

Mads Stark

Re: Re: Den danske event scene

Zahid Butt er formand og chefarrangør for Copenhagen Games, det var han ihvertfald sidst jeg deltog i Copenhagen Games 2011.


09. jan 2012 kl 09:55

Emil Kirkegaard

E-sport på AU

I vert fald på Århus Universitet på naturvidenskab er dær stor enteresse for e-sport, ov de er ekke sjældent at dær bliver set finale (fra MLG fx) på storskærm i en foredragssal.


09. jan 2012 kl 10:05

Zahid Butt

Re: Den danske event scene

Som Mads rigtigt nok skriver, så arbejder jeg på den anden side af bordet, hvor udfordringerne er at arranger, sælge og afvikle forskellige esports aktiviteter.

Med risiko for at det lyder som en salgssmøre:-), så er Copenhagen Games er ikke bare Danmarks største gaming event, men vi er faktisk esportsmæssigt ved at bevæge os op i en top5 af verdens betydende esports turneringer og events.

For lige at understrege min påstand omkring eSortens størrelse, så er Copenhagen Games økonomisk støttet af Københavns Kommune og en af organisationerne der sidder med ved bordet er Wonderful Copenhagen.


09. jan 2012 kl 10:15

Zahid Butt

Antal spillere

I Danmark er det ikke nogen som jeg ville turde kalde professionelle - da man i min optik i så fald lever af det.

Men vi har dog haft et par hold som er kommet i nærheden af hvad man kalde en lille løn - med den hage at de danske spillere har siddet i udenlandske organisationer.

Ser du på FCK, Brøndby etc. - så er det sports organisationer der driver en forretning på at have spillere i hus.
Spillerne får løn og skaber indtægter for organisationen.

Denne samme struktur ser du også i esportens verden. I Danmark dog på et mindre niveau hvor man snakker om en lille betaling, men så er det hellere ikke et "fuldtidsjob". Resten er det samme - fanskare, sponsorpenge, eksponeringer etc etc .

Vore nærmeste naboer er lige på denne front dog lidt længere. Vi har over tid set både tyske og svenske hold/organisationer som er kommet meget længere med etablering af esport som en forretning, hvor spillerne med deres resultater og eksponeringer skaber et fundament for indtægter.
Det er da også desværre mere reglen end det er undtagelsen af de bedste danske spillere havne hos tyske eller svenske organisationer.

De andre aspekter der også er værd at tage med er f.eks. flere sponsorbetalte rejser rundt omkring hele verden hvor mange af de internationale events/turneringer bliver afviklet.

Copenhagen Games tiltrækker f.eks., med en kontant præmiepulje på kr. 350.000 - 400.000, spillere fra lidt mere end 23 forskellige lande.
Spillere fra lande så langt væk som Korea, Brasilien, Israel osv vælger at lægge København som stop i deres årsplanlægning.


09. jan 2012 kl 21:33

Jacob Larsen

Morgendagens stjerne?

Hvis han er 19 år gammel, så er han vel på toppen, måske endda på vej ned igen? I hvert fald snakkede folk om at vendepunktet i den koreanske StarCraft liga lå omkring de 19 år da jeg boede der. Noget med at reaktionstiden begynder at stige deromkring.


10. jan 2012 kl 12:59

avatar

Jens Christian Ringdal

eSport i Danmark

eSport er gigantisk stort i Sydkorea, hvor man i mere end 10 år har arbejdet målrettet på at gøre eSporten til en sport. Her har man sågar et "spil ministerium" under kulturministeriet, og man har tidligt udbredt højhastigheds internetforbindelser, og har stolte traditioner med internetcaféer. Det kunne vi lade os inspirere af i Danmark!

De mest eftertragtede turneringer blandt spillerne er World Cyber Games (WCG), Major League Gaming (MLG), Dreamhack i Sverige, Electronic Sports World Cup (ESWC) og Intel eXtreme Masters (IEM). Hertil kommer et hav af store turneringer som fx. Assembly i Finland (3.000 deltagere), The Gathering i Norge (5.200 deltagere), Multiplay i England osv.

Som Zahid nævner, så er der ikke lønnede spillere i Danmark, hvor spillere alene belønnes med turneringsdeltagelse, tøj, servere osv. De spillere der er lønnet er som oftest på udenlandske hænder. Vi har herhjemme haft en større dansk klub ved navn mYm (Meet Your Makers), der havde store lønninger, og var med til at skubbe eSporten i en mere professionel retning. De er desværre lukket i dag.

Derfor forstår man også godt Jon, når han får lyst til at flytte til Sydkorea for at spille. Det er her de store muligheder er, hvis man ønsker at gøre professionel karriere indenfor eSporten.

Herhjemme arbejdes der på, at organisere eSport spillerne i foreninger, så de får adgang til nærdemokrati og sociale netværk, samt mulighed for at deltage i det frivillige arbejde foreningerne er en del af. De fleste spillere er tilknyttet "community" sites, og har deres virke online, og ved turneringer rundt om i landet. Hertil kommer, at der arbejdes på at styrke landsholdet ved at deltage i internationale turneringer, afvikle nationale mesterskaber, tage dialogen med politikere, Danmarks Idræts Forbund (DIF) og få fokus på eSporten i pressen således, at eSporten også kan slå igennem i Danmark.

Du kan læse mere om eSport Danmark på forbundets hjemmeside www.eSportDanmark.dk

Med venlig hilsen,

Jens Christian Ringdal
Formand, eSport Danmark


10. jan 2012 kl 13:15

avatar

Jens Christian Ringdal

Re: E-sport på AU

Det lyder rigtig spændende! Emil kunne man forestille sig, at der var basis for at opstarte en eSport forening på Århus Universitet?


11. jan 2012 kl 10:41

Kriss Petersen

Re: Morgendagens Stjerne

Det er rigtigt at alderen i Korea lå på 18-20 og at reaktionstiden bliver længere, men hvis du sammenligner med fodbold så blir en fodbold spiller på 25+ også langsommere og mindre "fit" men kompenserer med erfaring og mentalitet.

Nu ved jeg ikke hvor meget du følger med i sc2 og dets spillere men se på WhiteRa fra ukraine. Alder 31. Kendt ikke for sine hurtige reaktioner eller sine apm's (actions pr minute) men tilgengæld er han en fremragende strateg og kan læse sin modstander og reagere korrekt udfra hans erfaring og hans talent på det felt.

Der er også den folkekære "Destiny" på 23 som også kun bliver bedre og bedre... Har set BabyKnight på stream til diverse turneringer hvor han har været og har set hans stream ofte, og han bliver kun bedre og bedre og det er imponerende at se hans udvikling. Lidt info om ham og hans achievements kan ses på TeamLiquid (største SC2 Community)

Hans Profil og Achievements: http://www.teamliquid.net/tlpd...ight

Hans Stream til interesserede: http://www.teamliquid.net/vide...ight


16. jan 2012 kl 08:59

Mark Christiansen

Re: E-sport på AU

Det lyder rigtig spændende! Emil kunne man forestille sig, at der var basis for at opstarte en eSport forening på Århus Universitet?

Altså IHA i århus (Ingeniør Højskolen) Har et Årligt LAN, hvor som der er en pæn tilslutning til.
Så om man kunne forestille sig et parløb dér kunne man da godt forestille sig.


23. jan 2012 kl 23:46

avatar

Jens Christian Ringdal

Re: E-sport på AU

Det lyder rigtig spændende Mark. Har du mulighed for at kontakte mig? Mine kontakt data fremgår af vores hjemmeside.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.