DMI: Ro på – stormen bliver ikke så slem
Stormen, der rammer Danmark i dag, ser ikke ud til at blive værre end de storme, der ramte landet i efteråret.
Læs også
-
Energinet.dk mistede 1.000 MW vindmøllestrøm i tre timers storm
Læs mere om
Stormen, der blæser ind over Thy og Vendsyssel i aften, er ikke nær så faretruende, som nogle medier har skrevet.
»Stormen ser ikke ud til at blive værre end stormene i november og december. Lige nu er den over Skotland, hvor der er vindstød af orkanstyrke omkring den, men det ser ikke ud til, at den bygger op ude over Nordsøen som de rigtig farlige storme – som den, vi fik i 1999, gjorde,« fortæller DMI's vagtchef, Steen Rasmussen.
Ved stormene i november og december var der tagskader på en del bygninger, og vinden trykkede også gavle ind og væltede mure. DMI betegnede stormen i november som en kategori 2-storm – på en skala fra 1 til 4, hvor 4 er det værste – mens stormen, der ramte Danmark 8.-9. december, var en kategori 1-storm.
Til sammenligning nedførte orkanen i 1999, der var en kategori 4-storm, omkring 370.000 skader og 400-500 stormflodsskader. Samlet set kostede denne storm forsikringsselskaberne omtrent 13 milliarder kroner.
Den seneste alvorlige orkan kom i januar 2005. Den kategoriserer DMI som en kategori 3-storm, og efter den måtte forsikringsselskaberne punge ud med 4,2 milliarder kroner.
Prognosen ved middagstid siger, at aftenens storm rammer kysten mellem Ringkøbing Fjord og Skagen omkring kl. 20 i aften. Middelvindstyrken vil være omkring 25-28 m/s. Derefter vil den bevæge sig ind over landet og nå Bornholm onsdag.
»Så det vil være meget blæsende, men da orkanen ramte i 1999, var det med en middelvindstyrke over 30-35 m/s, og jeg tror ikke, at vi kommer over 30 m/s denne gang. Det kan stadig være nok til at ødelægge lidt rundt omkring, men ikke som vi så det i 1999,« siger Steen Rasmussen.
Samme retning
Stormen kommer fra sydvest-vest ligesom efterårets storme. Det betyder, at der sandsynligvis vil være færre bygningsskader end i efteråret, fordi de dårligste og mest udsatte konstruktioner allerede er gået i stykker.
Steen Rasmussen understreger dog, at man selvfølgelig skal tage fornuftige forholdsregler som at trille havetrampoliner indenfor og være opmærksom på løse tagsten og træer, der kan vælte.
»Vi har jo haft ret meget nedbør på det sidste, så jorden er blød, og det øger risikoen for væltende træer.«






