/biotek

Mystiske fugledødsfald fortsætter i USA

Politiken Politiet i Arkansas forbød fyrværkeri nytårsaften, fordi der igen i år var rapporter om mystiske fugledødsfald.

Læs mere om

Af Kasper Brøndgaard Andersen, mandag 02. jan 2012 kl. 06:39

Sidste år døde op mod 5.000 fugle i den amerikanske Arkansas i et massedødsfald, og nu er noget lignende sket igen.

Igen er stedet Arkansas, hvor politiet i byen Beebe siger, at masser af fugle er falde døde om på jorden.

Sidste år pegede eksperter på, at dødsfaldene kunne skyldes nytårsfyrværkeri, som fik fuglene til at gå i chok.

Eksperterne mener, at det kan have fået dem til at ændre flyvehøjde, så de er fløjet ind i elledninger og bygninger, skriver Politiken.

Da der nytårsaften indløb rapporter om, at de første fugle var faldet ned, besluttede politiet, at man ingen chancer ville tage. Derfor forbød man fyrværkeri.

»Vi begyndte at lukke ned for fyrværkeriet. Vi arbejder nu på at samle fuglene op,« siger John Weeks fra politiet i Beebe ifølge Politiken.

Læs mere hos Politiken



  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.