/rumfart

Rumsonde tager feriebilleder af Saturns måner

Rumsonden Cassini har i løbet af december sendt en række nye imponerende nærbilleder hjem af en serie af Saturns forskellige måner.

Af Thomas A. E. Andersen, lørdag 31. dec 2011 kl. 10:00

I løbet af december tog Nasas rumsonde Cassini, som er i kredsløb om Saturn, en række nærbilleder, da den passerede flere måner, blandt andet Titan og Dione.

Blandt farvebillederne er specielt dem af Titan imponerende. Her ses Titans specielle atmosfære, som er orange og blå i toppen. Farveforskellen skyldes forskellen i partikelstørrelsen i atmosfæren.

En del af billederne er taget netop som forskellige måner dukker frem eller forsvinder bag andre måner.

På Saturn er det nu ved at være forår, og det vil det være i de næste adskillige jordiske år. Nasa har planer om at forlænge Cassinis mission ved Saturn frem til 2017. Herved vil den også kunne dække, når det bliver sommer på Saturn i maj 2017.



04. jan 2012 kl 16:48

Jan Heisterberg

Det er sommer, det er sol ....

Min fantasi rækker ikke til at omsætte begreberne forår og sommer på Saturn til noget jeg forstår - "does not compute".

Der må være en uudtalt antagelse ?
- taler vi om forår / sommer på den nordlige halvkugle af Saturn ?
"nordlig" defineret som den halvkugle nærmest polarstjernen.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.